Harrisová je pro některé demokraty jasná volba, jiní protestují. Hrozí boj uvnitř strany

Viceprezidentka Kamala Harrisová se jeví jako na první pohled jasná volba kandidáta Demokratické strany pro listopadové prezidentské volby v USA. Někteří ale nesouhlasí s jejím výběrem bez řádného procesu. Jiní varují, že demokraté místo sjednocení okolo Harrisové mohou upadnout do vnitrostranického boje a následně prohrát. 

Harrisová je favoritkou Bidena i veřejného mínění – jako u jednoho z mála demokratů se u ní předpokládá, že zvládne porazit Donalda Trumpa. Podle amerického listu New York Times prakticky okamžitě „převzala kontrolu nad obrovskou politickou operací pana Bidena a kontaktovala demokratické vůdce v Kongresu a ve státních sněmovnách, aby je požádala o podporu“.

Za Harrisovou nyní kromě Bidena stojí i kalifornský guvernér Gavin Newsom, pensylvánský guvernér Josh Shapiro, někdejší prezident Bill Clinton a jeho manželka Hillary, která roku 2016 neuspěla v prezidentských volbách právě proti Trumpovi.

Nepodpořil ji ale senátor Chuck Schumer, který věří spíše ve výběrový proces. „V nadcházejících dnech se budeme pohybovat v neprobádaných vodách. Mám však mimořádnou důvěru, že vedoucí představitelé naší strany budou schopni vytvořit proces, z něhož vzejde vynikající kandidát,“ prohlásil.

Demokratická strana se tedy stále může rozhodnout ji vynechat, americká stanice CNN ale varuje před důsledky takového rozhodnutí. „Pokud by se objevily snahy Harrisovou vynechat ve prospěch demokratů, kteří jsou považováni za pravděpodobné kandidáty v roce 2028, může to vyvolat odpor viceprezidentčiných příznivců a prominentních černošských demokratů,“ napsala.

Před takovou možností varoval starosta Birminghamu v Alabamě Randal L. Woodfin. „Demokraté mají na výběr: sjednotit se a vyhrát, nebo bojovat mezi sebou a prohrát,“ zdůraznil. „Demokraté nyní mají šanci mít mladší kandidátku, která přitáhne více mladších voličů, nadšení, energie a vzrušení,“ poznamenal.

Spoluzakladatelka progresivní skupiny Black Voters Matter LaTosha Brownová uvedla, že Harrisová přináší vítanou změnu. „Často jsou černošky vidět až ve chvíli, kdy je jich zapotřebí. Viděli jsme, jak je neustále pranýřována, marginalizována, zpochybňována. Myslím, že k posunu dochází proto, že je to potřeba,“ zdůraznila.

Podle informací CNN kromě řady prominentních členů Demokratické strany zvládla Harrisová zmobilizovat především černošskou komunitu. „Jsme vděční za službu prezidenta Bidena, a proto jsme za něj bojovaly až do konce. Jsme nadšeni, že se svou podporou postavil za viceprezidentku Kamalu Harrisovou. Očekáváme, že totéž udělá celý demokratický aparát, a pokud to neudělá, prohraje tyto volby,“ upozornila Brownová.

Souhlasí s ní demokratický politický stratég Dmitri Mehlhorn. „Kamala Harrisová je ztělesněním amerického snu, dcera přistěhovalců, kteří se potkali na Kalifornské univerzitě. Je také ztělesněním houževnatosti, z mého rodného města Oaklandu v Kalifornii se vyšvihla na post nejvyšší státní zástupkyně. Když Biden ustoupí, nemohu se dočkat, až pomůžu zvolit prezidentku Harrisovou,“ prohlásil.

Pokud Harrisová v rámci Demokratické strany zvítězí a stane se kandidátkou na první americkou prezidentku v historii, bude čelit republikánskému rivalovi Donaldu Trumpovi. Současný prezident Biden byl terčem dlouhodobé kritiky za to, že kandiduje ve značně pokročilém věku. Harrisová je oproti němu o více než dvacet let mladší, s Trumpem ji pak dělí zhruba 19 let.

Související

Kamala Harrisová Komentář

Moc plytkých slibů? Jak Harrisová ztratila jedinečnou možnost být první prezidentkou USA

Republikán Donald Trump minulý týden v amerických prezidentských volbách suverénně porazil demokratku Kamalu Harrisovou. Ač kandidátce Demokratické strany průzkumy přisuzovaly daleko větší úspěch, nedokázala získat ani jeden z rozhodujících států. Spojené státy si tak na první ženskou prezidentku v historii počkají ještě minimálně další čtyři roky.

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Kamala Harrisová

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy