PŮVODNÍ ZPRÁVA | Jak Trump v Bílém domě změní vztahy s Čínou? Je mimořádně nepředvídatelný politik, řekl expert pro EZ

Nástup republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu po listopadových volbách v USA je v současné době velice realistickou možností. Ať už se ale role jednoho z nejmocnějších lidí planety ujme on nebo svůj post obhájí Joe Biden, vliv na vztahy s cizími mocnostmi to mít bude. EuroZprávy.cz se obrátily na programového ředitele Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) Richarda Turcsányiho, aby vysvětlil dopad případného Trumpova nástupu do úřadu na vztahy USA s Čínou.

Expert je k hodnocení opatrný. „Případný nástup Trumpa by měl určitý dopad na čínsko-americké vztahy, ale nepřeceňoval bych to. Ani prezident Biden rozhodně není vůči Číně přátelský nebo smířlivý, spíše naopak,“ nastínil.

Podle něj se ale dá předpokládat, že Trump vůči Číně bude mít „ještě vyhrocenější přístup, zejména pokud jde o jeho styl“. „Na druhou stranu je třeba vzít v úvahu i to, že Trump je mimořádně nepředvídatelný politik – v minulosti například naznačil, že se ‚dohodne‘ s Čínou na Tchaj-wanu, že se ‚dohodne‘ s Ruskem a Severní Koreou,“ popsal.

Zahraniční politika USA se ale pod Trumpem jistě změní. „Je těžké předvídat, zda se některá z těchto dohod uskuteční – v každém případě by zahraniční politika USA pod Trumpem byla podstatně nevyzpytatelnější a nevypočitatelnější,“ poznamenal Turcsányi.

Problém tvoří Trumpův individualismus. „Trump by posílil individuální a nezávislý přístup USA bez přílišné koordinace s partnery. To by mělo negativní dopad prakticky na všechna partnerství USA, zejména však na partnery z EU a NATO,“ dodal expert. Podle něj Trump bude klást „menší důraz na otázky hodnot, lidských práv a podobně“.

Postavení USA ve světě tak rozhodně neposílí. „Z mého pohledu by takováto Trumpova zahraniční politika měla negativní dopad na postavení USA ve světě, které se dlouhodobě opírá o celou síť kvalitních spojenců a partnerství,“ uvedl Turcsányi.

Trump v těchto vztazích „nevidí přidanou hodnotu“ a „jeho přístup by tyto vztahy ještě více zatížil a podkopal legitimitu USA“. „Takový vývoj by mohl vytvořit další prostor zejména pro Čínu, která by se mohla profilovat jako stabilní alternativa,“ upozornil expert.

Zatímco „pro spojence USA by byl Trump jednoznačně špatnou zprávou, není zcela jasné, zda by byl dobrý pro státy, jako je Čína – Trumpův nestabilní styl není zcela v souladu s čínskými preferencemi a mohl by vést k pozitivům i negativům,“ jak přiblížil Turcsányi. „Na druhou stranu se pravděpodobně zdá, že Trump by byl dobrou zprávou pro Rusko,“ doplnil.

Pokračování Bidena podle experta v zásadě nic nezmění. „Znamenalo by pokračování současné politiky – tedy poměrně předvídatelné politiky, opozice vůči Číně a silné podpory spojenců a partnerů,“ vysvětlil.

Jako problém Turcsányi nevnímá ani Bidenův věk. „Nemyslím si, že by Bidenův věk a s ním spojené problémy v tomto ohledu vytvářely nějaký problém – tato politika je výsledkem relativně stabilních institucí, což není případ Trumpa,“ uzavřel.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) prezidentské volby USA 2024 Donald Trump

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Pákistán

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

před 12 hodinami

Armáda Velké Británie

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek prolomili po letech mlčení a poskytli BBC šokující svědectví o údajných válečných zločinech spáchaných jejich kolegy během nasazení v Iráku a Afghánistánu. Jde o nejobsáhlejší veřejně známou výpověď o těchto událostech, která odhaluje děsivý obraz dlouho utajovaných praktik elitních složek britské armády.

před 13 hodinami

Počasí příští víkend: Teploty dvacítku nepřekonají, může se objevit déšť

Příští víkend bude podle meteorologů z ČHMÚ.cz panovat typicky jarní počasí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy