Jediné, co zastaví kulku, je tělo. Krutá válka na Ukrajině je strašný masakr, řekl Trump. Ruskou invazi ale neodsoudil

Nastupující americký prezident Donald Trump označil válku na Ukrajině za „masakr“, jaký svět neviděl od druhé světové války, a zdůraznil, že musí skončit. Upozornil na to server Politico.

Na své první tiskové konferenci od volebního vítězství v listopadu Trump v pondělí prohlásil: „Snažíme se zastavit tu válku. Tu strašnou, strašnou válku, která probíhá na Ukrajině s Ruskem. Udělali jsme malý pokrok. Je to těžké, je to kruté.“

Trump hovořil o „astronomickém“ počtu obětí na obou stranách a o zničených městech. „Lidé umírají v počtech, jaké nikdo nikdy neviděl,“ řekl. „Je to otevřený terén, jediná věc, která zastaví kulku, je tělo. A počet vojáků, kteří umírají, je ohromující.“

Trump uvedl, že jeho tým pro přechod moci pracuje na plánu, jak přivést Kyjev a Moskvu k jednacímu stolu. Dodal, že obě strany budou muset přijmout kompromisy. „Je hezké říct, že chtějí zpátky své území, ale města jsou z velké části zničená,“ prohlásil.

Zpochybnil také míru destrukce Kyjeva s tím, že ruská armáda jej možná šetřila, protože jej plánuje využít nebo obsadit. „Udělali hodně škody, ale ve srovnání s ostatními městy je to relativně málo. Ale mnoho z těch ostatních měst už není, ty krásné věže, ty krásné budovy, které tam měli, teď leží zničené na zemi.“

Trump však ve svých výrocích opakovaně zkreslil historická fakta. Tvrdil například, že „před čtyřmi lety jsme neměli žádné války,“ čímž ignoruje skutečnost, že Rusko anektovalo Krym v roce 2014 a vedlo válku v Donbasu i během jeho prvního prezidentského období.

Trump, který byl prvním americkým prezidentem, jenž poslal Ukrajině zbraně, zároveň neodsoudil ruskou invazi a odmítl sdělit, zda mluvil s Vladimirem Putinem. Prohlásil však, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mu řekl, že chce mír.

„Chtěli bychom, aby přestali s válkou, aby přestali na Ukrajině, a Ukrajina také,“ uzavřel Trump, aniž by jasně definoval, jaký konkrétní plán jeho administrativa nabídne k ukončení konfliktu.

Během své návštěvy Paříže při příležitosti slavnostního otevření katedrály Notre-Dame poskytl Trump exkluzivní rozhovor pro Paris Match, ve kterém osvětlil svůj pohled na globální výzvy, zejména konflikt na Ukrajině a situaci na Blízkém východě.

Trump v rozhovoru zdůraznil, že jeho hlavní prioritou na mezinárodní scéně je ukončení konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Podle jeho slov je situace kritická kvůli obrovským ztrátám na životech. „Oba národy čelí neuvěřitelným ztrátám. Stovky tisíc vojáků byly zabity,“ uvedl Trump.

Bývalý prezident také prozradil, že během své návštěvy jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

„Se Zelenským jsem měl dobrou diskusi. Je nutné najít řešení, protože situace je neudržitelná,“ uvedl. Trump rovněž zmínil, že považuje ukrajinskou krizi za nejnaléhavější problém, který je třeba řešit, a to i ve srovnání s jinými globálními konflikty.

Generál Kellogg, bývalý poradce pro národní bezpečnost během Trumpovy první administrativy a budoucí zvláštní vyslanec pro Ukrajinu a Rusko, již dříve představil svůj přístup k ukončení konfliktu. Ve svém článku pro institut America First z dubna 2023 označil válku za „zbytečnou krizi způsobenou nekompetentní politikou Bidenovy administrativy“.

Podle jeho plánu by příměří zmrazilo frontové linie a donutilo obě strany usednout k jednacímu stolu. Plán však obsahuje řadu komplikovaných prvků, které by mohly narazit na odpor nejen Ukrajiny, ale i jejích spojenců.

Kellogg tvrdí, že Spojené státy by měly omezit svou přímou podporu Ukrajině. Jeho plán počítá s tím, že budoucí pomoc by byla poskytnuta spíše jako půjčka a podmíněna tím, že Ukrajina zahájí jednání s Ruskem.

Dlouhodobým cílem by bylo dosažení komplexní a ověřitelné mírové dohody, přičemž členství Ukrajiny v NATO by mělo být na neurčito pozastaveno. Tento přístup by měl Spojené státy uchránit před zatažením do dalšího konfliktu a zároveň umožnit obnovu amerických vojenských zásob, vyčerpaných dodávkami zbraní Kyjevu.

Kelloggův plán zahrnuje vyhlášení příměří a vytvoření demilitarizované zóny pod mezinárodním dohledem. Rusko by za tento krok získalo částečné uvolnění sankcí, přičemž úplné zrušení by bylo možné až po dosažení mírové dohody.

Ukrajina by si mohla ponechat svůj nárok na osvobození okupovaných území, ale musela by se zavázat k jejich návratu výhradně diplomatickými prostředky. Kellogg uznává, že tento proces by pravděpodobně nebyl úspěšný, dokud by byl Vladimir Putin u moci.

Plán obsahuje řadu praktických i strategických problémů. Zmrazení frontových linií by mohlo vést k intenzivním bojům, neboť by Moskva usilovala o zisk co největšího území před uzavřením příměří. Demilitarizovaná zóna by vyžadovala masivní mezinárodní investice a pravděpodobně i přítomnost jednotek NATO či neangažovaných států, což by mohlo být obtížné zajistit a udržet.

Dalším rizikem je schopnost Ukrajiny odolávat dalším ruským útokům. Spojené státy vyrábějí měsíčně pouze 14 000 kusů dělostřelecké munice kalibru 155 mm, což je množství, které Ukrajina spotřebuje během pouhých 48 hodin. Přestože Kellogg volá po větší podpoře Ukrajiny, zároveň uznává, že americké výrobní kapacity nejsou schopny takovou poptávku pokrýt.

Plán reflektuje širší změnu priorit americké zahraniční politiky. Kellogg kritizuje Bidenovu administrativu za propagaci „západních hodnot, lidských práv a demokracie“ a klade důraz na pragmatické zájmy. Tento postoj přispívá k celkově pesimistickému výhledu, který předpokládá oslabení západní jednoty a větší ochotu ke kompromisům s Ruskem.

Plán nabízí Ukrajině možnost ukončit násilí v době, kdy čelí značným ztrátám a nedostatku lidských i materiálních zdrojů. Zároveň však otevírá prostor pro exploataci příměří ze strany Ruska. Putinova vláda by mohla využít jakékoli přestávky v bojích k dosažení svých strategických cílů, což by mohlo vést k prodloužení konfliktu a destabilizaci západní podpory Ukrajině.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Donald Trump

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě nejvyšší ústavní činitele. (12.12.2024)

Pavel zavrhl veto. Vládou navržený rozpočet nakonec podepíše

Prezident Petr Pavel oznámil, že podepíše státní rozpočet na příští rok, jak ho sestavila vláda Petra Fialy (ODS). Podle Pavla bylo důležité upozornit na jeho nedostatky. Prezident si však uvědomuje, že případné veto by poslanci jednoduše přehlasovali. 

před 44 minutami

Očkovací kampaň v metropoli Demokratické republiky Kongo

Lékaři identifikovali záhadnou nemoc, která zabíjí v Kongu

Ministerstvo zdravotnictví Demokratické republiky Kongo oznámilo, že dříve neznámá nemoc, která se šíří v oblasti Panzi, je těžkou formou malárie. Tato nemoc, která vyvolává respirační potíže a je zhoršována podvýživou, již v listopadu ve jihozápadní provincii Kwango zabila 143 lidí.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Bundeswehr, němečtí mariňáci

Rusko vs. NATO: Kdo by zvítězil, pokud by vypukla válka?

Napětí mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí (NATO) zůstává i nadále jedním z hlavních bezpečnostních rizik současného světa. Navzdory rétorice a konfrontačním krokům ze strany Moskvy je však přímý konflikt mezi oběma stranami považován za krajně nepravděpodobný, především kvůli jeho katastrofickým důsledkům. Magazín The Week se přesto zamyslel nad tím, kdo by v případném konfliktu vyhrál.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Mateřské drony a lasery. Ukrajina představila průlomové zbraně v boji s Ruskem

Velitel Sil bezpilotních systémů Ozbrojených sil Ukrajiny, plukovník Vadym Sucharevskyj, oznámil, že Ukrajina vyvinula laserovou zbraň nazvanou „Trojzubec“. Na konferenci „Evropský obranný průmysl: Perspektivy spolupráce s ukrajinským obranným průmyslem“, kterou pořádalo analytické centrum We Build Ukraine, také představil projekt tzv. mateřských dronů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Pro mnoho Syřanů znamená pád Asada naději na lepší budoucnost, říká pro EZ Velíšková. Obnova ale potrvá mnoho let

Kateřina Velíšková, regionální manažerka pro Blízký východ v Charitě České republiky, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsala humanitární situaci v Sýrii po pádu diktátorského režimu Bašára Asada. „Ačkoli pro mnoho Syřanů znamená pád Asada naději na lepší budoucnost, neznamená to, že by najednou nebyla humanitární pomoc potřebná,“ řekla.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Válka v Evropě do deseti let? Západ se jí obává, Rusko se na ni chystá

Ruský ministr obrany Andrej Belousov oznámil, že Rusko se musí připravit na vojenský konflikt s NATO, mezi tím co pokračuje ve své válce proti Ukrajině. Na společném jednání s prezidentem Vladimirem Putinem zdůraznil, že ruské ministerstvo obrany musí počítat s možným konfliktem s NATO v Evropě během příští dekády. Tento výrok přichází v době, kdy podpora Západu pro Ukrajinu podle Ruska dosahuje „červené linie“.

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump: Umožnit Ukrajině používat zbraně dlouhého doletu je hloupé. Německo chce hrát klíčovou roli v příměří

Válka na Ukrajině trvá už více než 1000 dní a den za dnem přináší zásadní politické, vojenské i diplomatické zvraty. Mezi ty dnešní patří kritika amerického prezidenta Joea Bidena ze strany nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, zapojení severokorejských vojáků do bojů na straně Ruska a environmentální katastrofa způsobená potopením ruského tankeru v Černém moři.

před 7 hodinami

Igor Kirillov

Ukrajinci v Moskvě zabili ruského generála Kirillova

Generálporučík Igor Kirillov, vysoce postavený ruský důstojník, byl zabit při explozi v Moskvě. Incident se odehrál v úterý ráno, kdy Kirillov opouštěl obytnou budovu. Zabilo ho výbušné zařízení ukryté v motorce odpálené na dálku. Spolu s ním zahynul také jeho asistent. Kirillov byl velitelem ruských jednotek chemické, biologické a jaderné ochrany (NBC) a zastával tuto funkci od roku 2017. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného

V české debatě se často přeceňuje význam ruského trhu, zatímco klíčová role evropských trhů bývá opomíjena. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že sankce vůči Rusku motivovaly české firmy hledat stabilnější odbytiště, což paradoxně posílilo naši ekonomiku. S 80–85 % exportů směřujícími do EU je zřejmé, že budoucnost českého obchodu závisí především na evropské integraci. 

před 10 hodinami

včera

Nad USA se objevují záhadné objekty, podle úřadů drony. Komu patří nikdo neví, lidé je chtějí sestřelit

V posledních týdnech se nad různými oblastmi Spojených států objevily neidentifikované létající objekty, které mezi lidmi vyvolaly zmatek a obavy. Tyto objekty, údajně drony, byly spatřeny nad obytnými čtvrtěmi, strategickými vojenskými základnami i klíčovou infrastrukturou. Upozornil na to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy