Co může přinést jednání mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku?

Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která se mají uskutečnit v Turecku, vzbuzují značné očekávání, přestože ruský prezident Vladimir Putin nedorazí. Mnozí doufali, že by se mohlo uskutečnit historické osobní setkání prezidenta Volodymyra Zelenského s jeho ruským protějškem, které by mohlo posunout válku na Ukrajině k diplomatickému řešení.  

Celý proces nabral podle CNN na intenzitě poté, co Putin navrhl přímé rozhovory s Ukrajinou, jako odpověď na výzvu evropských lídrů ke 30dennímu příměří, pod hrozbou nových tvrdých sankcí.

Zatímco evropské státy původně trvaly na zastavení bojů jako předpokladu k jednání, situaci zásadně změnil americký prezident Donald Trump, který veřejně naléhal na Zelenského, aby na nabídku Moskvy kývl. Ten následně oznámil, že do Turecka dorazí osobně – a vyzval Putina, aby učinil totéž.

Zelenskyj dal najevo, že odmítá jednat s kýmkoliv jiným než přímo s Putinem. Podle něj je právě ruský prezident jediný, kdo může cokoli rozhodnout, protože v Rusku „záleží všechno jen na něm“. Tato výzva vyvolala v Moskvě nervozitu a znovu rozproudila diskuzi o skutečných úmyslech Kremlu.

Trump během své návštěvy Blízkého východu možnost účasti zvažoval a naznačil, že Putin si přeje, aby byl přítomen i on. Prezident USA však nakonec do Turecka nepoletí. Bílý dům uvedl, že změna programu v této fázi jeho cesty do Kataru a SAE není možná.

Jelikož Putin opravdu nedorazí, může to Zelenskyj využít jako důkaz, že Rusko mír ve skutečnosti nechce. Tímto gestem chce ukrajinský prezident vyslat jasný signál Trumpovi i mezinárodnímu společenství, že ruská strana nejedná upřímně.

Západní i ukrajinské zpravodajské služby navíc upozorňují, že právě Putin měl v minulosti nařídit atentát na Zelenského, což činí jeho nabídku osobní účasti ještě významnější.

Témata, o kterých se mělo jednat, zatím zůstávají nejasná. Zelenskyj prohlásil, že jakékoliv jednání bez dohody o okamžitém a bezpodmínečném příměří bude neúspěchem. Putin mezitím hovoří o možnosti „nového příměří“, ale zároveň tvrdí, že hlavním cílem musí být řešení „kořenových příčin“ konfliktu. Těmi z jeho pohledu je existence nezávislé Ukrajiny a rozšiřování NATO na východ – což jsou podmínky, které Kyjev ani jeho spojenci nemohou akceptovat.

Poslední přímá jednání mezi Kyjevem a Moskvou se uskutečnila na jaře 2022 v Turecku a Bělorusku, kdy se ruský plán na rychlé dobytí Ukrajiny zhroutil. Rusko tehdy navrhlo dohodu, která by fakticky zbavila Ukrajinu suverenity. Poté, co ukrajinská armáda osvobodila sever země a odhalila válečné zločiny, zejména v Buči, jednání se zhroutila.

Nyní má ruskou delegaci vést Putinův poradce Vladimir Medinskij, který byl u vyjednávání i v roce 2022. Kreml zároveň naznačil, že Putinova nepřítomnost je logická, protože „vrcholná jednání se takto neorganizují“. Tento přístup má ale i symbolický význam – Zelenskyj u jednacího stolu naproti prázdné židli by mohl mezinárodní veřejnosti jasně ukázat, kdo skutečně mírové řešení blokuje.

Na místě budou přítomni i vysocí představitelé Spojených států – včetně ministra zahraničí Marca Rubia, zvláštního vyslance Keitha Kellogga a poradce Steva Witkoffa. Ti se už dříve účastnili podobných jednání v Saúdské Arábii, kde zprostředkovávali kontakty mezi oběma stranami. V Istanbulu by však poprvé mohlo dojít k přímému setkání ukrajinské a ruské delegace.

Turecko, které má tradičně blízké vztahy jak s Moskvou, tak s Kyjevem, opět nabízí prostředkování a zázemí. Prezident Recep Tayyip Erdoğan již dříve zdůraznil svou „zvláštní vazbu“ na Putina, ale zároveň je členem NATO a má zájem o stabilitu v regionu.

Ve vzduchu ale stále visí otázka: má toto jednání reálnou šanci na úspěch, nebo je jen divadlem pro americké kamery? I když jednání proběhnou, bez Putina a Trumpa u stolu bude jejich dopad pravděpodobně pouze symbolický. V tuto chvíli se tak zdá, že válka bude pokračovat – a s ní i hledání míru, který zatím zůstává v nedohlednu.

Související

Následky ruského úderu 25. května v Charkově.

K ukončení války na Ukrajině stačí čtyři kroky, tvrdí bývalý poradce Bushe

Navzdory neúspěšnému kolu jednání mezi Kyjevem a Moskvou, které se konalo 2. června v Istanbulu, zůstává podle experta Thomase Grahama možnost dosažení příměří a trvalého míru reálná. Graham, bývalý poradce prezidenta George W. Bushe a dnes člen Rady pro zahraniční vztahy (CFR), tvrdí, že ukončení války vyžaduje čtyři konkrétní kroky: důvěrná diplomacie, širší debatu o evropské bezpečnosti, aktivní zapojení USA a pokračující vojenskou podporu Ukrajině.
Radoslaw Sikorski

Putin se Trumpovi jen vysmívá, prohlásil Sikorski

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski ostře zkritizoval ruské útoky na Ukrajinu a označil je za přímé vysmívání se mírovému úsilí prezidenta Donalda Trumpa. Při příjezdu na bezpečnostní jednání ministrů zahraničí v rámci formátu Weimar+ v Římě uvedl, že pokračující agrese Ruska jednoznačně ukazuje, že Vladimir Putin nemá o mír zájem.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Marco Rubio

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 23 minutami

před 40 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Reprezentanti do 21 let v úvodním vystoupení na ME nestačili na Anglii

Navzdory tomu, že se čeští fotbaloví mladíci v rámci svého úvodního vystoupení na ME nezalekli favorizovaného soupeře z Anglie, nakonec svěřenci kouče Jana Suchopárka neberou z prvního zápasu šampionátu ani bod. Po vyrovnaném prvním poločase Čechy nakonec srazily smolné branky, které stanovily skóre na konečných 1:3. K vysněnému postupu do čtvrtfinále tak budou muset Češi ideálně vyhrát v dalším zápase nad Německem.

před 3 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Írán varuje i Brity a Francouze. Nepomáhejte Izraeli, vzkazuje Teherán

Nejen Američany, ale také Brity a Francouze varoval Teherán v souvislosti s probíhajícím konfliktem na Blízkém východě. Íránci tvrdí, jsou připraveni k útokům na zahraniční vojenské základny v regionu. Írán zároveň potvrdil, že v hlavním městě přišlo o život nejméně 60 lidí. Podle izraelské armády je po smrti devět jaderných vědců a expertů. 

před 4 hodinami

Los Angeles

Calexit: Může Kalifornie opustit americkou federaci? Na Trumpa se zlobí opakovaně

Agresivní imigrační politika Donalda Trumpa rozvířila vlnu hněvu mezi obyvateli Kalifornie. Zdaleka to není poprvé, co západoamerický stát vzdoruje prezidentovým krokům a vznáší se nad ním hrozba odtržení od Unie. Petiční sbírky na vypsání referenda o nezávislosti už běží naplno. Zásadní překážkou ale zůstává americká ústava, která Kalifornii považuje za nedílnou součást Spojených států.

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Bráníme se. Američané nám dali volné ruce, zní z Izraele

Bráníme se, komentují Izraelci probíhající konflikt s íránským režimem. Byli to přitom oni, kteří jako první podnikli údery během aktuální kampaně. Americký prezident Donald Trump měl izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi dát volné ruce. 

před 6 hodinami

Bouřky

Tropické počasí vyvolá další bouřky. Platí varování

Česko si v posledních dnech od bouřek odpočinulo, ale už zítra znovu udeří. Vyplývá to z dnes vydané výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). První bouřky se objeví už po poledni, hrozit budou až do nočních hodin. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Zřícení letu AI171 společnosti Air India

Přeživší z letu Air India promluvil. Pořád tomu nemůže uvěřit

K překvapení všech vylezl z vraku letounu společnosti Air India, které ve čtvrtek havarovalo v indickém Ahmedabádu, jeden živý člověk. Brit Vishwashkumar Ramesh poprvé obsáhleji popsal, jak se mu podařilo přežít. Na místě byly mezitím nalezeny černé skříňky, které mají pomoci s objasněním tragické nehody. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Izraelská armáda, ilustrační fotografie.

Izrael potvrdil nejméně dva mrtvé. Írán čelí dalším leteckým úderům

Nejméně dva mrtvé si v Izraeli vyžádaly íránské odvetné údery po předchozím izraelském útoku na Írán. Izraelské letouny mezitím pokračují v útocích na cíle v Íránu. Zatímco Izraelci nechávají své mezinárodní letiště mimo provoz, sousední Jordánsko již otevřelo vlastní vzdušný prostor. 

před 12 hodinami

včera

včera

Demonstrace v USA proti ICE

Protesty by zvládly místní složky policie. Nasazení gardy a mariňáků je Trumpova politická hra, říká Ringlerová

Za nepřiměřené považuje nasazení Národní gardy a námořní pěchoty v reakci na protesty v Los Angeles přední česká odbornice na americký politický systém Zuzana Ringlerová z Masarykovy univerzity. „Situace by bez federální armády byla nesporně klidnější. Národní garda a námořní pěchota přispěly k eskalaci situace,“ uvedla pro EuroZprávy.cz.

Aktualizováno včera

Raketa zasáhla Tel Aviv

Mimořádná zpráva Íránská odveta začala. Celé území Izraele se ocitlo palbou, na zemi zamířily stovky raket

Napětí mezi Íránem a Izraelem dosáhlo nového vrcholu poté, co íránská státní média oznámila, že Teherán zahájil masivní raketový útok na izraelské území. Podle oficiální íránské agentury IRNA byly na Izrael vystřeleny „stovky různých balistických raket“ v rámci toho, co Írán označil za „rozhodující odpověď“ na páteční izraelské údery na íránské cíle. „Operace rozhodné odpovědi na barbarský útok sionistického režimu byla právě zahájena,“ uvedla IRNA.

včera

Indie našla černou skříňku ze zříceného letadla Air India

Vyšetřovatelé v Indii nalezli černou skříňku letadla Air India, které ve čtvrtek havarovalo krátce po startu z mezinárodního letiště Sardar Vallabhbhai Patela v Ahmedábádu. Letoun, mířící do Londýna, se zřítil do obytné čtvrti jen 60 sekund po vzletu, přičemž zahynulo 241 z 242 lidí na palubě. Tragédii nepřežilo ani nejméně osm lidí na zemi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy