KLDR vypálila další balistickou raketu. Hrozbu představuje i na jiném poli

Severní Korea dnes podle Soulu odpálila další balistickou raketu. Pchjongjang k tomuto kroku přistoupil v době zvýšeného napětí na Korejském poloostrově, do dění už je zataženo i Japonsko. Jeho území KLDR opakovaně ohrožuje. Jihokorejská rozvědka dnes navíc oznámila rozklíčování velmi propracovaného hackerského útoku Severokorejců.

Soul upozornil na další test balistické rakety ze strany Severní Koreje, píše server CBS News. Patrně spadla do Japonského moře. Armáda KLDR před nedávnem pohrozila, že bude reagovat na cvičení Jižní Koreje a USA poblíž pozemní hranice se Severní Koreou, které dnes údajně skončilo. Mělo zahrnovat také ostrou střelbu. 

Vztahy mezi Pchjongjangem a Soulem se zhoršují už delší dobu. Do konfliktu je zapojeno také Tokio, které podle serveru Financial Times Severokorejcům pohrozilo, že sestřelí jakoukoli raketu, jíž vypálí a zasáhnou japonské teritorium. 

Pchjongjang už v dubnu varoval před společnými cvičeními Američanů a Jihokorejců. „Bezohledná konfrontační hysterie USA a jejich stoupenců vede situaci na Korejském poloostrově k nezvratné katastrofě, na pokraj jaderné války,“ citoval server CNA severokorejské zdroje. 

V březnu dokonce KLDR představila nové, menší jaderné hlavice s názvem Hwasan-31. Slíbila vyrobit více jaderného materiálu, aby rozšířila svůj arsenál. 

Takovéto severokorejské chování značně znervózňuje Soul. Na konci května jihokorejské úřady spustily napříč obyvateli paniku a následně vztek, když o půl sedmé ráno spustily nouzovou sirénu. Později se varování objevilo také na mobilních telefonech. 

V Soulu se rozšířila zpráva, že KLDR odpálila raketu. Jihokorejské ministerstvo vnitra později během dopoledne vydalo oznámení, že byl poplach falešný, napsal list New York Times. To ráno KLDR skutečně vypustila raketu, ale šlo o špionážní satelit, který následně spadl do moře. 

KLDR útočí propracovaněji 

Jihokorejská rozvědka navíc dnes oznámila, že odhalila falešnou webovou stránku vytvořenou severokorejskými hackery, vypadající téměř stejně jako populární webový portál Naver. „Severokorejské hackerské útoky zaměřené na Jihokorejce jsou stále propracovanější,“ uvedla Národní zpravodajská služba (NIS) podle singapurského zpravodajského serveru CNA.

Naver je nejpoužívanějším webovým portálem v Jižní Koreji a nabízí různé služby včetně elektronické pošty a online nakupování. NIS ale neuvedla, kolik lidí mohl falešný portál ovlivnit.

Pchjongjangu takovéto útoky přinášejí miliony dolarů, nicméně podíl na kybernetické kriminalitě odmítá. Hackeři přitom za loňský rok ukradli více kryptoměnových aktiv než v kterémkoliv jiném roce, upozornila OSN. Ukradené peníze jsou pumpovány do jaderného a raketového programu, na který jsou uvaleny mezinárodní sankce. 

Prostřednictvím e-mailů probíhá více než 70 % severokorejských hackerských útoků. Většina z nich předstírá, že jsou odeslány z jihokorejských webových portálů.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Jižní Korea Japonsko

Aktuálně se děje

před 21 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou

Na přelomu letošního a příštího roku budou teploty stoupat výrazně nad nulu. Vyplývá to z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní maxima budou téměř atakovat dvouciferné hodnoty. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy