Korunovace Karla III.: Životní náklady rostou, někteří Britové zpochybňují pompézní utrácení peněz

Jak je těžké vyjít s penězi v současné Velké Británii pro svobodnou matku s pěti (dvě již s matkou nežijí, protože dospěly), respektive se třemi dětmi v domácnosti? Na to poukazuje server CNN příběhem Angely Davisové. A v této Británii se bude konat pompézní korunovace nového krále Karla III. za obrovské náklady daňových poplatníků.

Poprvé navštívila potravinovou banku a byl to ubíjející zážitek. Svobodná matka pěti dětí – se třemi dětmi, které stále žijí doma – si uvědomila, že po zaplacení účtů jí jednoduše nezbyly peníze na nákup jídla.

"Bylo to ponižující. Byla jsem z toho trochu na dně," řekla CNN nad šálkem čaje a sušenky podávanými v komunitní kavárně v kostele sv. Jana Evangelisty v Doncasteru. Církev provozuje kavárnu spolu s potravinovou bankou, která nabízí zdarma jídlo, oblečení, domácí potřeby a další potřeby místním obyvatelům, kteří se potýkají s problémy.

Davisová dorazil dvě hodiny před otevřením dveří kostela. Čekání se vyplatilo. Kromě základních věcí, jako je chléb a zelenina, dostala kytici květin, kterou jí daroval supermarket. "Dám lilie do vázy a zbytek na matčin hrob," řekla.

Když se potravinová banka před pandemií poprvé otevřela, sloužila převážně lidem bez domova. V dnešní době mnozí z těch, kteří procházejí dveřmi, jsou lidé pracující na plný úvazek. píše server.

"Používají celou mzdu na zaplacení účtů a nemají žádné peníze na jídlo. Je opravdu smutné, že se to dostalo do bodu, kdy někdo pracuje na plný úvazek a nevydělává dost peněz na pokrytí základních lidských potřeb," řekl CNN Andy Unsworth, duchovní církve, který spravuje potravinovou banku Given Freely Given.

Doncaster patří mezi ekonomicky slabší oblasti Spojeného království, ale není ojedinělý. Stejně jako mnoho částí severní Anglie, město South Yorkshire s více než 300 000 obyvateli se nikdy zcela nevzpamatovalo z průmyslového úpadku a uzavírání dolů v letech 1980 a 90. Tento region, který se již potýká s problémy, byl těžce zasažen vážnou krizí životních nákladů, která nyní postihuje celé Spojené království.

Obrovská inflace, roky stagnace mezd a náhlý a prudký růst cen energií zanechaly miliony Britů na pokraji chudoby.

Zároveň se však britská vláda chystá utratit desítky milionů z peněz daňových poplatníků na pompézní událost oslavující jednoho velmi, velmi bohatého muže: krále Karla III.

Králova korunovace, která se uskuteční tuto sobotu (6. května 2023) představí něco z obrovského bohatství, které britská monarchie nashromáždila v průběhu staletí. K dispozici budou zlaté kočáry, drahokamy a značkové oblečení vyrobené na zakázku, které stojí víc, než většina lidí vydělá za měsíce.

Vláda odmítla sdělit údaje o nákladech na korunovaci, přičemž odhady britských médií se pohybují mezi 50 miliony až více než 100 miliony liber (63 až 125 milionů dolarů - 1,3 miliardy až 2,7 miliardy korun).

Je to číslo, které mnozí v Doncasteru těžko spolknou.

"Jsem tak trochu roajalista a mám rád královskou rodinu. měli by si to platit z jejich vlastní kapsy, spíše než z kapsy daňových poplatníků. A myslím, že událost měla být trochu skromnější," řekla učitelka místní školy Laura Billingtonová.

Bohatství monarchie

Královo obrovské soukromé bohatství a luxusní životní styl jsou v ostrém kontrastu s realitou, kterou v současné době prožívá většina lidí ve Velké Británii.

Buckinghamský palác odmítá komentovat finanční situaci královské rodiny s tím, že má právo na soukromí. Deník Guardian nedávno odhadl Charlesovo soukromé bohatství na více než 1,8 miliardy liber – ačkoli palác novinám řekl, že toto číslo je "vysoce kreativní směsí spekulací, domněnek a nepřesností".

Forbes loni odhadl, že osobní jmění zesnulé královny Alžběty II. má hodnotu 500 milionů dolarů, které zahrnují její šperky, uměleckou sbírku, investice a dvě rezidence, hrad Balmoral ve Skotsku a Sandringham House v anglickém hrabství Norfolk. Královna zdědila oba majetky po svém otci, králi Jiřím VI. a předala je Karlovi.

Související

Více souvisejících

Korunovace Karla III. Král Charles III. (Karel III.) Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy