Korunovace Karla III.: Životní náklady rostou, někteří Britové zpochybňují pompézní utrácení peněz

Jak je těžké vyjít s penězi v současné Velké Británii pro svobodnou matku s pěti (dvě již s matkou nežijí, protože dospěly), respektive se třemi dětmi v domácnosti? Na to poukazuje server CNN příběhem Angely Davisové. A v této Británii se bude konat pompézní korunovace nového krále Karla III. za obrovské náklady daňových poplatníků.

Poprvé navštívila potravinovou banku a byl to ubíjející zážitek. Svobodná matka pěti dětí – se třemi dětmi, které stále žijí doma – si uvědomila, že po zaplacení účtů jí jednoduše nezbyly peníze na nákup jídla.

"Bylo to ponižující. Byla jsem z toho trochu na dně," řekla CNN nad šálkem čaje a sušenky podávanými v komunitní kavárně v kostele sv. Jana Evangelisty v Doncasteru. Církev provozuje kavárnu spolu s potravinovou bankou, která nabízí zdarma jídlo, oblečení, domácí potřeby a další potřeby místním obyvatelům, kteří se potýkají s problémy.

Davisová dorazil dvě hodiny před otevřením dveří kostela. Čekání se vyplatilo. Kromě základních věcí, jako je chléb a zelenina, dostala kytici květin, kterou jí daroval supermarket. "Dám lilie do vázy a zbytek na matčin hrob," řekla.

Když se potravinová banka před pandemií poprvé otevřela, sloužila převážně lidem bez domova. V dnešní době mnozí z těch, kteří procházejí dveřmi, jsou lidé pracující na plný úvazek. píše server.

"Používají celou mzdu na zaplacení účtů a nemají žádné peníze na jídlo. Je opravdu smutné, že se to dostalo do bodu, kdy někdo pracuje na plný úvazek a nevydělává dost peněz na pokrytí základních lidských potřeb," řekl CNN Andy Unsworth, duchovní církve, který spravuje potravinovou banku Given Freely Given.

Doncaster patří mezi ekonomicky slabší oblasti Spojeného království, ale není ojedinělý. Stejně jako mnoho částí severní Anglie, město South Yorkshire s více než 300 000 obyvateli se nikdy zcela nevzpamatovalo z průmyslového úpadku a uzavírání dolů v letech 1980 a 90. Tento region, který se již potýká s problémy, byl těžce zasažen vážnou krizí životních nákladů, která nyní postihuje celé Spojené království.

Obrovská inflace, roky stagnace mezd a náhlý a prudký růst cen energií zanechaly miliony Britů na pokraji chudoby.

Zároveň se však britská vláda chystá utratit desítky milionů z peněz daňových poplatníků na pompézní událost oslavující jednoho velmi, velmi bohatého muže: krále Karla III.

Králova korunovace, která se uskuteční tuto sobotu (6. května 2023) představí něco z obrovského bohatství, které britská monarchie nashromáždila v průběhu staletí. K dispozici budou zlaté kočáry, drahokamy a značkové oblečení vyrobené na zakázku, které stojí víc, než většina lidí vydělá za měsíce.

Vláda odmítla sdělit údaje o nákladech na korunovaci, přičemž odhady britských médií se pohybují mezi 50 miliony až více než 100 miliony liber (63 až 125 milionů dolarů - 1,3 miliardy až 2,7 miliardy korun).

Je to číslo, které mnozí v Doncasteru těžko spolknou.

"Jsem tak trochu roajalista a mám rád královskou rodinu. měli by si to platit z jejich vlastní kapsy, spíše než z kapsy daňových poplatníků. A myslím, že událost měla být trochu skromnější," řekla učitelka místní školy Laura Billingtonová.

Bohatství monarchie

Královo obrovské soukromé bohatství a luxusní životní styl jsou v ostrém kontrastu s realitou, kterou v současné době prožívá většina lidí ve Velké Británii.

Buckinghamský palác odmítá komentovat finanční situaci královské rodiny s tím, že má právo na soukromí. Deník Guardian nedávno odhadl Charlesovo soukromé bohatství na více než 1,8 miliardy liber – ačkoli palác novinám řekl, že toto číslo je "vysoce kreativní směsí spekulací, domněnek a nepřesností".

Forbes loni odhadl, že osobní jmění zesnulé královny Alžběty II. má hodnotu 500 milionů dolarů, které zahrnují její šperky, uměleckou sbírku, investice a dvě rezidence, hrad Balmoral ve Skotsku a Sandringham House v anglickém hrabství Norfolk. Královna zdědila oba majetky po svém otci, králi Jiřím VI. a předala je Karlovi.

Související

Více souvisejících

Korunovace Karla III. Král Charles III. (Karel III.) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy