Macron, Scholz a Starmer varovali Írán před útokem na Izrael. Nikdo z toho nebude mít prospěch, míní

Představitelé Velké Británie, Francie a Německa v pondělí varovali Írán před případným útokem na Izrael. Zároveň vyzvali Izrael a Hamás, aby společně usedli k jednacímu stolu. 

Britská vláda společné prohlášení premiéra Keira Starmera, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německého kancléře Olafa Scholze zveřejnila na svých webových stránkách.

Všichni tři se postavili za společnou iniciativu Kataru, Egypta a Spojených států, jejichž lídři se snaží přimět Izrael a militantní hnutí Hamás zasednout k jednacímu stolu. „Spolupracujeme se všemi stranami, abychom zabránili eskalaci, a budeme se snažit snížit napětí a najít cestu ke stabilitě,“ uvádějí lídři.

„Boje musí okamžitě skončit a všechna rukojmí, která Hamás stále zadržuje, musí být propuštěna. Lidé v Gaze potřebují naléhavě a neomezeně dodávat a distribuovat pomoc,“ píše se v prohlášení.

Starmer, Macron a Scholz jsou „hluboce znepokojení“ zvýšeným napětím na Blízkém východě a usilují o „deeskalaci a regionální stabilitu“. „V této souvislosti zejména vyzýváme Írán a jeho spojence, aby se zdrželi útoků, které by dále eskalovaly napětí v regionu a ohrozily možnost dohodnout se na příměří a propuštění rukojmích,“ dodávají.

„Za činy, které tuto příležitost k míru a stabilitě ohrožují, ponesou odpovědnost. Další eskalace na Blízkém východě nepřinese žádné zemi ani národu prospěch,“ zdůraznili lídři.

Podle serveru Politico Hamás v neděli „vyjádřil pochybnosti“ o tom, jestli se schůzky s izraelskou stranou zúčastní. Izrael už dříve potvrdil, že na schůzku vyjednavače pošle.

Írán už více než týden varuje, že v reakci na smrt politického vůdce Hamásu Ismaila Haníji podnikne přímý útok na Izrael. Pravděpodobně k němu využije své zástupné síly (tzv. proxy) v regionu, jako je Hizballáh v Libanonu nebo Hutíjové v Jemenu. Íránské revoluční gardy (IRGC) jsou přítomné prakticky po celém regionu Blízkého východu, připravené k úderu po boku íránských proxy.

Související

Írán, ilustrační foto Analýza

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

Více souvisejících

Írán Izrael Emmanuel Macron Olaf Scholz Keir Starmer (labouristi)

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Konvoj jednotek U.S. Army

Po vzoru Ruska? Americká armáda chystá vojenskou přehlídku, na Trumpovy narozeniny

Plánovaná oslava 250. výročí americké armády by se letos mohla proměnit v jednu z největších vojenských přehlídek v moderní historii Spojených států – a to právě na počest prezidentových 79. narozenin. Podle dokumentů získaných agenturou Associated Press se jedná o operaci zahrnující více než 6 600 vojáků, 150 vozidel, 50 vrtulníků, sedm armádních orchestrů a tisíce civilistů.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026

Donald Trump představil návrh rozpočtu na fiskální rok 2026, takzvaný „skinny budget“, který počítá s výrazným omezením federálních výdajů. Podle Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB) by mělo dojít k redukci nevojenských výdajů mimo povinné programy o 163 miliard dolarů, což představuje více než pětinu této kategorie.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal

Na snímcích pořízených během středečního zasedání kabinetu Donalda Trumpa bylo odhaleno, že nejvyšší představitelé Bílého domu používají upravenou a méně bezpečnou verzi šifrované komunikační aplikace Signal. Jde o novou kontroverzi poté, co už minulý měsíc vyvolalo pozdvižení odhalení, že v obdobné skupinové konverzaci byly nechtěně sdíleny citlivé informace o vojenských operacích.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

před 11 hodinami

Donald Trump

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

včera

včera

včera

včera

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy