Mladí lidé prchají ze Slovenska. Zpátky do země se chce vrátit jen třetina

Univerzity v zahraničí mají lepší jméno a mají větší uplatnění. To jsou dva z řady důvodů, proč přes sto tisíc mladých Slováků zvažuje odchod do ciziny nebo již odešlo. V České republice se až na občasné kousavé poznámky ohledně jazyka a národnosti necítí špatně. Jde jim zejména o novou zkušenost a osamostatnění se.  

Už před pěti lety napříč médii kolovaly informace o odchodu vzdělaných lidí ze Slovenska. Podle serveru Novinky.cz odcházeli za prací především lidé do věku 30 let. Letos EuroZprávy.cz informovaly o dalším meziročním poklesu obyvatel země. Konkrétně šlo o 5920 osob. Z velké části je to způsobené poklesem počtu živě narozených dětí.  

Lepší renomé škol a vyšší uplatnění 

V Evropě je Slovensko jednou ze zemí, které jsou migrací mladých lidí postižené nejvíce. V České republice studuje nejvíce slovenských vysokoškoláků. Jen v roce 2018 v ČR nastoupilo 21 292 slovenských studentů, což znamenalo 7,4 % všech studentů v Česku. V témže roce studovalo na Slovensku pro změnu 12 706 zahraničních studentů na celou délku studia, asi o 20 tisíc méně, než kolik je slovenských studentů v zahraničí.  

Mezi hlavními důvody, proč studenti ze Slovenska odcházeli do zahraničí, bylo lepší renomé škol než u nich doma, zájem o zkušenost života v zahraničí a vyšší uplatnitelnost na trhu práce. V Česku se lepší renomé týká zejména univerzit v Praze, Brně a Olomouci.  

Server To dá rozum, který vytvořil analýzu, zveřejnil také vyjádření dvou studentů VŠ. „Myslím si, že na Slovensku chce hodně lidí studovat psychologii, je hodně zájemců. Já, když jsem o tom uvažovala, co po bakaláři, zdálo se mi, že by to mohlo mít nějakou váhu, mít diplom z Masarykovy univerzity oproti nějaké slovenské škole. Jakože neměla jsem to nějak ověřené, byl to můj pocit, že by i to mohlo pomoct. Byl to též jeden z hlavních faktorů, proč jsem se rozhodla, že to zkusím mimo Slovensko,“ vylíčila respondentka.  

Podle jiného z účastníků rozhovoru má student větší motivaci se na takové škole udržet kvůli prestiži. „Nebo už kvůli tomu, co pro tu školu udělal. Ze slovenských škol takový pocit jednoduše nemám,“ doplnil.  

Slovenský server Aktuality.sk loni uváděl, že až dvě třetiny mladých lidí studium v zahraničí zvažují nebo tam už studují. Rodiče to vidí podobně – až 85 % z nich potvrdilo, že má děti v zahraničí nebo je tam za studiem zvažuje poslat.  

Existuje i naděje 

Jen třetina mladých lidí přitom má jasno o návratu domů. Slovenská spořitelna coby největší banka v zemi spustila aktivity, aby je motivovala k návratu domů. Vyzývá je například k zahození strachu z investování, investicím do ETF nebo odvážnému pohledu na důchod. Spořitelna také nabízí aktuální pracovní nabídky ze Slovenska, možnost rozběhnout si podnikání či startup nebo letní stáže pro studenty, kteří už v zahraničí jsou. 

Aktuality.sk zveřejnily dva příběhy lidí, kteří se ze zahraničí vrátili. První z nich je fyzik a popularizátor vědy Samuel Kováčik. „V Irsku mi chyběl pocit zázemí, a to se už těžko buduje nanovo. Měl jsem pocit – a stále mám – že na Slovensku dokážu více přispět, vytvořit nějakou pozitivní změnu. V obou zemích jsem vnímal samozřejmě i negativa, ale tady mám pocit, že s jejich řešením dokážu trochu pomoct. A to je povzbudivý pocit,“ popsal. 

Podnikatel Jozef Žatko se s ním shodne. Studoval marketing a byznys na londýnské University of Westminster a newyorské Seton Hall University. „Jako nejstarší z osmi dětí jsem chtěl firmu táhnout. Zároveň se mnoho z mých kamarádů z prestižních světových univerzit začalo vracet na Slovensko. Viděli, že se tady dají realizovat nabyté vědomosti a zkušenosti.“ 

Češi a Slováci k sobě mají blízko 

Server E15 dělal vlastní průzkum mezi slovenskými studenty. Podle něj se většina z nich v ČR cítí dobře. Nejčastějším zdůvodněním studiu v Česku byla opět vyšší kvalita vzdělávání, prestiž škol a budoucí potenciál vyššího výdělku. Menší část studentů vnímala studium v ČR jako možnost se osamostatnit a jako výzvu.  

Navíc 77,7 % se ze strany spolužáků nesetkalo s nepřátelským chováním, 20,4 % se setkalo se slovními útoky nebo narážkami a 2 lidé s jiným než slovním napadením. Ze strany učitelů má zkušenost s nevhodnými poznámkami nebo chováním 10,7 % studentů právě z důvodu slovenské národnosti. Od studentů jsou kousavé narážky vnímány pozitivněji než ze strany profesorů. Přes 90 % všech respondentů uvedlo, že se mezi českými spolužáky cítí dobře.  

Důležitým faktorem je také národnostní provázanost. Jedna ze studentek uvedla skutečnost, že i když k sobě český a slovenský národ mají poměrně blízko, mladá generace Čechů a Slováků o společných dějinách mnohdy moc neví. Dle E15 se to týká i jazykového porozumění. „Jaký smysl má jít studovat do ČR, když se potom člověk nesnaží ani trochu asimilovat? Jen před zbytkem světa se tváříme jako bratři, ve skutečnosti tam tolik vroucnosti není,“ podotkl skepticky další ze studentů.  

Související

Více souvisejících

Slovensko Lidé

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

Rusko poslalo během března na Ukrajinu stovky raket, dronů a tisíce bomb

Při dubnových útocích na Ukrajinu použilo Rusko více než 300 raket, přibližně 300 dronů íránské výroby Šáhid a více než 3200 naváděných bomb. Uvedl to podle agentury Reuters ve čtvrtek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy