Německé strany zakončily kampaně před nedělními parlamentními volbami

Německé strany dnes před nedělními parlamentními volbami formálně zakončily své kampaně, ačkoli o voliče budou bojovat na menších akcích ještě v sobotu. Kancléřský kandidát sociální demokracie (SPD) Olaf Scholz před svými příznivci v Kolíně nad Rýnem prohlásil, že skutečná změna, kterou veřejnost žádá, se neobejde bez výměny vlády.

Olaf Scholz

Scholzova soka z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta dnes opět na společném vystoupení podpořila dosluhující kancléřka Angela Merkelová, která po 16 letech v čele Německa odchází z politiky.

"Chcete změnu, vnímám to zde i na řadě dalších míst v Německu. Změna ale nebude možná bez výměny vlády," řekl Scholz, který v koaliční vládě dosluhující konzervativní kancléřky Merkelové zastává post vicekancléře. I když by pokračování této velké koalice bylo podle průzkumů možné, nejeví se jako pravděpodobné.

Scholz, který si podle průzkumů udržuje těsný náskok před svým sokem z konzervativní unie CDU/CSU Arminem Laschetem, dnes také prohlásil, že Zelení mohou být pro SPD možným partnerem k prosazování klimatické politiky. Dodal ale, že Zelení, které nazval milými přáteli, jen obtížně v jimi vedeném Bádensku-Württembersku budují větrné elektrárny. Dodal, že loni jich v zemi bylo postaveno jen dvanáct.

Merkelová na dnešní společné akci v Mnichově s Laschetem a bavorským premiérem Markusem Söderem, který vede Křesťansko-sociální unii (CSU), vyzvala nerozhodnuté voliče, aby dali hlas konzervativní unii. Tu společně s výlučně bavorskou CSU tvoří Křesťanskodemokratická unie (CDU). "Využijte poslední hodiny, abychom volby vyhráli," apelovala kancléřka na voliče. "Není jedno, kdo vládne," řekla.

Söder na mítinku prohlásil, že unie CDU/CSU je oproti vedoucí SPD ve výhodě, protože cítí vítr v zádech. Okomentoval tak poslední průzkumy, podle kterých konzervativci náskok sociální demokratů snižují. "Ano, je to těsné, bude to těsné jako nikdy dříve, přátelé, ale v neděli večer to otočíme a staneme se v Německu vítězem," řekl Söder.

Svou kancléřskou kandidátku, kterou je Annalena Baerbocková, postavili do voleb i Zelení. Baerbocková, která podle průzkumů i politologů naději na získání kancléřského postu nemá, před voliči v Düsseldorfu prohlásila, že Německo potřebuje klimatickou vládu. "Letošní volby jsou o klimatu," řekla. "V těchto volbách jde o vše," dodala.

Závěrečná shromáždění dnes v Berlíně uspořádaly i postkomunistická strana Levice a protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD). Večer v Berlíně uzavřeli kampaň také svobodní demokraté (FDP) se svým předsedou Christianem Lindnerem. Tato liberální strana by se po volbách mohla stát klíčovou silou, bez které SPD a ani CDU/CSU nebudou moci samy sestavit vládu. To dnes Lindner zopakoval a uvedl, že větší shodu vidí u unie. "Není to žádný koncert na přání, ale platí, že s unií a Zelenými by to bylo snadnější než s SPD a Zelenými," řekl televizi ZDF o možné koalici.

V Berlíně zakončily kampaň dvě strany z opačného politického pólu

Na opačných stranách berlínského centra dnes oficiálně zakončily předvolební kampaň dvě strany z opačných pólů německého politického spektra. Zatímco postkomunistická Levice své příznivce pozvala na Alexanderovo náměstí ve východní části metropole, protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) kampaň zakončila před zámkem Charlottenburg na západě města. Obě strany se téměř jistě dostanou po nedělních volbách do Spolkového sněmu, Levice má dokonce teoretickou šanci podílet se na vytvoření budoucí vlády.

Alexanderovu náměstí, někdejšímu srdci komunistické Německé demokratické republiky, dominovala dnes rudá barva, která je symbolem Levice. Někteří příznivci strany, která je označována za krajně levicovou, měli dokonce červené respirátory. Na mítinku se jich sešly zhruba dvě stovky, většinou mezi nimi byli lidé v důchodovém věku, nebo naopak lidé velmi mladí.

"Důležité jsou pro mě spravedlivé důchody. Třicet let po sjednocení jsou stále příliš velké rozdíly mezi východem a západem," řekla v rozhovoru s ČTK sedmdesátnice, která nechtěla říci své jméno. Opodál stojícího Patricka, který patří k mladším příznivcům strany, trápí jiné problémy. "Záleží mi na dostupnosti bydlení, měl by se zavést limit na nájemné a souhlasím i s vyvlastněním," řekl ČTK a upozornil přitom na nedělní referendum, které se bude konat současně s volbami a v němž se bude hlasovat o vyvlastnění části nájemních bytů velkých realitních společností. " Důležitý je pro mě ale i tvrdý postoj vůči pravicovému extremismu," dodal.

Pravicový extremismus pro Patricka v současnosti představuje hlavně AfD, která byla v končícím parlamentu nejsilnější opoziční stranou. Její příznivci se dnes na závěr předvolební kampaně sešli před Charlottenburgem, letní rezidencí pruských králů. Na celé zámecké fasádě v době mítinku visely duhové vlajky, symbol pestré společnosti.

Na mítinku AfD na první pohled pozornost poutají černo-červeno-žluté národní vlajky, které jsou v Německu jinak vidět jen zřídka. Ve srovnání s předvolební akcí Levice dohlíží před Charlottenburgem na pořádek mnohem více policistů. Za zábranami drží mimo jiné desítky demonstrantů, kteří přišli vyjádřit nesouhlas s politikou AfD.

U přítomných silně rezonuje mimo jiné téma očkování. "Líbí se mi, jak se AfD staví k očkování. Myslím, že by mělo být dobrovolné, ale současná vláda nás v podstatě nutí všechny se naočkovat," řekl ČTK jeden z přítomných mužů. "Každý by se měl podle mě rozhodnout, jestli se chce očkovat, nebo ne," dodal.

Alternativa pro Německo v parlamentních volbách před čtyřmi lety, které se konaly v době doznívání migrační krize, získala 12,6 procenta hlasů. Podle aktuálních průzkumů bude ale letos její výsledek o něco horší. Získat by mohla mezi deseti a jedenácti procenty.

Pohoršit by si podle předvolebních průzkumů měla také Levice. V roce 2017 získala 9,2 procenta hlasů, po nedělním hlasování může podle průzkumů pomýšlet jen na šest až sedm procent.

Na rozdíl od AfD, se kterou vládní spolupráci odmítají všechny nynější parlamentní strany, má ovšem Levice šanci stát se součástí příštího kabinetu. Jednou z verzí povolebního uspořádání je totiž vláda sociální demokracie (SPD), Zelených a právě postkomunistické Levice.

Podle von der Leyenové podporuje dohodu EU a USA o snížení emisí metanu 60…

28.10.2021 15:40 Šedesát zemí světa se dosud přihlásilo k cíli omezit do konce dekády emise metanu o 30 procent, na…

Afrika výrazně zaostává v očkování. Nemá vakcíny ani jehly

28.10.2021 15:24 Cíl naočkovat letos proti covidu-19 aspoň 40 procent obyvatel splní jenom pět z 54 afrických států,…

Merkelová pojede na summit G20 se svým pravděpodobným nástupcem Scholzem

28.10.2021 14:49 Německá kancléřka Angela Merkelová hodlá absolvovat bilaterální schůzky během nadcházejícího…

Macron mluvil s premiérem Austrálie poprvé od vypuknutí roztržky kolem…

28.10.2021 14:07 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes telefonoval s australským premiérem Scottem Morrisonem.…

Německo eviduje přes 28.000 nově nakažených koronavirem

28.10.2021 13:10 Aktualizováno Epidemie covidu-19 v Německu sílí, za středu v této zemi s 83 miliony obyvatel přibylo 28.037 lidí…

Maďarsko zavádí nošení roušek ve veřejné dopravě a další protiepidemická…

28.10.2021 12:14 Maďarská vláda dnes za zhoršující se epidemické situace v zemi ohlásila zavedení povinného nošení…

Slovensko hlásí druhý nejvyšší přírůstek nakažených od začátku epidemie

28.10.2021 12:04 Aktualizováno Laboratoře na Slovensku ve středu potvrdily nejvíce nových případů koronavirové infekce od konce…

Rusko opět hlásí rekordní počet úmrtí na covid-19 za jediný den

28.10.2021 11:53 V Rusku zemřelo v uplynulém dni na covid-19 dalších 1159 lidí, což je dosud nejvyšší denní údaj.…

První Československá republika byla moderním státem, míní Čaputová

28.10.2021 10:14 První Československá republika byla moderním státem a stala se předpokladem samostatné slovenské…

Evropa covid nezvládá. Jako jediný region na světě eviduje nárůst…

28.10.2021 08:11 Evropa jako jediný velký region na světě v uplynulém týdnu zaznamenala nárůst počtu nových případů…

Související:

Právě se děje

reklama