Německé strany zakončily kampaně před nedělními parlamentními volbami

Německé strany dnes před nedělními parlamentními volbami formálně zakončily své kampaně, ačkoli o voliče budou bojovat na menších akcích ještě v sobotu. Kancléřský kandidát sociální demokracie (SPD) Olaf Scholz před svými příznivci v Kolíně nad Rýnem prohlásil, že skutečná změna, kterou veřejnost žádá, se neobejde bez výměny vlády.

Olaf Scholz

Scholzova soka z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta dnes opět na společném vystoupení podpořila dosluhující kancléřka Angela Merkelová, která po 16 letech v čele Německa odchází z politiky.

"Chcete změnu, vnímám to zde i na řadě dalších míst v Německu. Změna ale nebude možná bez výměny vlády," řekl Scholz, který v koaliční vládě dosluhující konzervativní kancléřky Merkelové zastává post vicekancléře. I když by pokračování této velké koalice bylo podle průzkumů možné, nejeví se jako pravděpodobné.

Scholz, který si podle průzkumů udržuje těsný náskok před svým sokem z konzervativní unie CDU/CSU Arminem Laschetem, dnes také prohlásil, že Zelení mohou být pro SPD možným partnerem k prosazování klimatické politiky. Dodal ale, že Zelení, které nazval milými přáteli, jen obtížně v jimi vedeném Bádensku-Württembersku budují větrné elektrárny. Dodal, že loni jich v zemi bylo postaveno jen dvanáct.

Merkelová na dnešní společné akci v Mnichově s Laschetem a bavorským premiérem Markusem Söderem, který vede Křesťansko-sociální unii (CSU), vyzvala nerozhodnuté voliče, aby dali hlas konzervativní unii. Tu společně s výlučně bavorskou CSU tvoří Křesťanskodemokratická unie (CDU). "Využijte poslední hodiny, abychom volby vyhráli," apelovala kancléřka na voliče. "Není jedno, kdo vládne," řekla.

Söder na mítinku prohlásil, že unie CDU/CSU je oproti vedoucí SPD ve výhodě, protože cítí vítr v zádech. Okomentoval tak poslední průzkumy, podle kterých konzervativci náskok sociální demokratů snižují. "Ano, je to těsné, bude to těsné jako nikdy dříve, přátelé, ale v neděli večer to otočíme a staneme se v Německu vítězem," řekl Söder.

Svou kancléřskou kandidátku, kterou je Annalena Baerbocková, postavili do voleb i Zelení. Baerbocková, která podle průzkumů i politologů naději na získání kancléřského postu nemá, před voliči v Düsseldorfu prohlásila, že Německo potřebuje klimatickou vládu. "Letošní volby jsou o klimatu," řekla. "V těchto volbách jde o vše," dodala.

Závěrečná shromáždění dnes v Berlíně uspořádaly i postkomunistická strana Levice a protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD). Večer v Berlíně uzavřeli kampaň také svobodní demokraté (FDP) se svým předsedou Christianem Lindnerem. Tato liberální strana by se po volbách mohla stát klíčovou silou, bez které SPD a ani CDU/CSU nebudou moci samy sestavit vládu. To dnes Lindner zopakoval a uvedl, že větší shodu vidí u unie. "Není to žádný koncert na přání, ale platí, že s unií a Zelenými by to bylo snadnější než s SPD a Zelenými," řekl televizi ZDF o možné koalici.

V Berlíně zakončily kampaň dvě strany z opačného politického pólu

Na opačných stranách berlínského centra dnes oficiálně zakončily předvolební kampaň dvě strany z opačných pólů německého politického spektra. Zatímco postkomunistická Levice své příznivce pozvala na Alexanderovo náměstí ve východní části metropole, protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) kampaň zakončila před zámkem Charlottenburg na západě města. Obě strany se téměř jistě dostanou po nedělních volbách do Spolkového sněmu, Levice má dokonce teoretickou šanci podílet se na vytvoření budoucí vlády.

Alexanderovu náměstí, někdejšímu srdci komunistické Německé demokratické republiky, dominovala dnes rudá barva, která je symbolem Levice. Někteří příznivci strany, která je označována za krajně levicovou, měli dokonce červené respirátory. Na mítinku se jich sešly zhruba dvě stovky, většinou mezi nimi byli lidé v důchodovém věku, nebo naopak lidé velmi mladí.

"Důležité jsou pro mě spravedlivé důchody. Třicet let po sjednocení jsou stále příliš velké rozdíly mezi východem a západem," řekla v rozhovoru s ČTK sedmdesátnice, která nechtěla říci své jméno. Opodál stojícího Patricka, který patří k mladším příznivcům strany, trápí jiné problémy. "Záleží mi na dostupnosti bydlení, měl by se zavést limit na nájemné a souhlasím i s vyvlastněním," řekl ČTK a upozornil přitom na nedělní referendum, které se bude konat současně s volbami a v němž se bude hlasovat o vyvlastnění části nájemních bytů velkých realitních společností. " Důležitý je pro mě ale i tvrdý postoj vůči pravicovému extremismu," dodal.

Pravicový extremismus pro Patricka v současnosti představuje hlavně AfD, která byla v končícím parlamentu nejsilnější opoziční stranou. Její příznivci se dnes na závěr předvolební kampaně sešli před Charlottenburgem, letní rezidencí pruských králů. Na celé zámecké fasádě v době mítinku visely duhové vlajky, symbol pestré společnosti.

Na mítinku AfD na první pohled pozornost poutají černo-červeno-žluté národní vlajky, které jsou v Německu jinak vidět jen zřídka. Ve srovnání s předvolební akcí Levice dohlíží před Charlottenburgem na pořádek mnohem více policistů. Za zábranami drží mimo jiné desítky demonstrantů, kteří přišli vyjádřit nesouhlas s politikou AfD.

U přítomných silně rezonuje mimo jiné téma očkování. "Líbí se mi, jak se AfD staví k očkování. Myslím, že by mělo být dobrovolné, ale současná vláda nás v podstatě nutí všechny se naočkovat," řekl ČTK jeden z přítomných mužů. "Každý by se měl podle mě rozhodnout, jestli se chce očkovat, nebo ne," dodal.

Alternativa pro Německo v parlamentních volbách před čtyřmi lety, které se konaly v době doznívání migrační krize, získala 12,6 procenta hlasů. Podle aktuálních průzkumů bude ale letos její výsledek o něco horší. Získat by mohla mezi deseti a jedenácti procenty.

Pohoršit by si podle předvolebních průzkumů měla také Levice. V roce 2017 získala 9,2 procenta hlasů, po nedělním hlasování může podle průzkumů pomýšlet jen na šest až sedm procent.

Na rozdíl od AfD, se kterou vládní spolupráci odmítají všechny nynější parlamentní strany, má ovšem Levice šanci stát se součástí příštího kabinetu. Jednou z verzí povolebního uspořádání je totiž vláda sociální demokracie (SPD), Zelených a právě postkomunistické Levice.

NÁZOR: Důvod ke znepokojení? Vojenský historik popsal novou zbraň KLDR

23.10.2021 00:01 Severní Korea otestovala z ponorky odpalovanou balistickou raketu, čímž se tato izolovaná země o…

NÁZOR: Čína? Její skutečný vliv upadá, tvrdí politologové. Zmiňují i Česko

22.10.2021 22:03 Aktualizováno Čínský prezident Si Ťin-pching by si přál, aby si svět myslel, že mu mezinárodního dění dává důvod…

Biden v telefonickém rozhovoru s Macronem hovořil o evropské obraně

22.10.2021 21:15 Americký prezident Joe Biden dnes se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem telefonicky…

Zákaz interrupcí si v Polsku připomněly protesty. Byly menší než loni

22.10.2021 21:10 Polky dnes znovu vyšly do ulic, aby demonstrovaly na první výročí prakticky úplného zákazu…

Ve Španělsku zruší milion pokut udělených během nouzového stavu

22.10.2021 20:08 Španělská vláda nařídila zrušit více než milion pokut, které policie rozdala během prvního…

V USA uvažují o změně definice dokončeného očkování

22.10.2021 19:13 Spojené státy by mohly aktualizovat definici plného očkování proti covidu-19. Řekla to dnes…

Experti doporučují Johnsonovi, aby Británie zavedla opatření proti šíření…

22.10.2021 17:35 Britský premiér Boris Johnson by se měl připravit na zavedení některých opatření k omezení šíření…

Čína pohrozila opatřeními kvůli návštěvě Tchajwance v Česku a na Slovensku

22.10.2021 17:12 Aktualizováno Čína před návštěvou tchajwanského šéfa diplomacie v České republice a na Slovensku varovala, že je…

Evropské státy se shodly na posílení ochrany hranic kvůli Bělorusku

22.10.2021 17:02 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po zhruba čtyřhodinové debatě shodli na tom, že by…

Kulhánek se ve Vídni vyslovil pro rozvoj spolupráce nejen v oblasti…

22.10.2021 16:49 Pro rozvoj spolupráce v regionu střední Evropy, a to nejen v souvislosti s koronavirovou krizí, se…

Související:

Právě se děje

reklama