OSN zjistila, kolik jídla lidé vyhodí do koše. Mluví o "globální tragédii"

V roce 2022 skončila každý den ve světových domácnostech miliarda porcí jídla v odpadkovém koši, oznámila OSN ve středeční zprávě o plýtvání potravinami. Tuto situaci označila za globální tragédii.

Domácnosti a firmy vyhodily potraviny v hodnotě přes jednoho bilionu dolarů. Současně téměř 800 milionů lidí trpělo hladem, upozorňuje Zpráva o Indexu plýtvání potravinami od Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).

V průběhu roku 2022 bylo vyhozeno přes jednu miliardu tun potravin, což představuje téměř pětinu celkové produkce. Nejvíce, přibližně 631 milionů tun, pochází z domácností.

Průměrný obyvatel planety ročně vyprodukuje 79 kilogramů potravinového odpadu, uvádí UNEP. To je však pouze konzervativní odhad, skutečná čísla mohou být ještě vyšší.

"Plýtvání jídlem je globální tragédie. Miliony lidí jsou hladoví, zatímco se po celém světě plýtvá jídlem," prohlásila výkonná ředitelka UNEP, Inger Andersenová. Toto je podle ní morální a environmentální selhání.

Zprávu ve spolupráci s UNEP vypracovala charitativní organizace WRAP, která podporuje environmentální udržitelnost a recyklaci. Richard Swannell z WRAP uvedl, že z potravin, které každoročně končí v odpadu, by bylo možné poskytnout jedno jídlo denně pro přibližně 800 milionů hladovějících ve světě.

Spolupráce výrobců a maloobchodních prodejců, podle něj, pomohla snížit potravinový odpad a poskytnout jídlo pro ty, kteří je potřebují. Je však třeba udělat ještě více. Jedním z důvodů velkého potravinového odpadu domácností je podle něj skutečnost, že lidé nakupují více potravin, než potřebují, neodhadnou velikost porcí a nedojídají zbytky. Taktéž upozornil na problémy s datem spotřeby potravin a jejich skladováním.

Související

OSN

Trump způsobil otřes v OSN. Je to katastrofa, říkají zaměstnanci

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) pozastavuje projekty a propouští zaměstnance poté, co americký prezident Donald Trump zmrazil stovky milionů dolarů ročního financování. Tento krok vážně ohrožuje potravinovou bezpečnost v krizových regionech od Afghánistánu po Afriku, varují experti.
Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml se raduje, že USA nehlasovaly v OSN proti Rusku

Moskva ocenila nový přístup Washingtonu k válce na Ukrajině poté, co Spojené státy prosadily rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která neobsahovala žádnou kritiku Ruska. Kreml to označil za důkaz ochoty USA hledat mírové řešení konfliktu.

Více souvisejících

OSN potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump a Putin dokončili telefonát. Rusko přestane útočit na energetickou infrastrukturu

Telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem skončil po zhruba 90 minutách, oznámili podle informací BBC představitelé Bílého domu. Bílý dům a Kreml následně zveřejnily podrobnosti telefonátu. Oba lídři diskutovali o současné situaci na Ukrajině a shodli se na potřebě dosažení trvalého míru.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Trumpova hrozba mění německou politiku. Merz ruší léta zavedené pořádky

Budoucí německý kancléř Friedrich Merz se rozhodl k radikální změně hospodářské strategie země. Po letech přísné rozpočtové kázně přichází s plánem, který by mohl uvolnit až bilion eur na obranu a infrastrukturu. Hlavním důvodem je zhoršující se transatlantická spolupráce a obavy z politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, tvrdí Politico.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

Panamský průplav

Trumpův plán získat kontrolu nad Panamským průplavem se výrazně zkomplikoval

Plán Donalda Trumpa získat kontrolu nad přístavy v Panamském průplavu se setkal s tvrdým odporem z Pekingu a Hongkongu. V úterý čínští a hongkongští představitelé vystoupili proti návrhu prodat přístavy americké investiční skupině vedené společností BlackRock. Následkem toho prudce klesly akcie hongkongského konglomerátu CK Hutchison, který přístavy vlastní.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Svět se nezměnil, Evropu destabilizuje migrace, prohlásil Fiala

Předseda vlády Petr Fiala v úterý 18. března vystoupil na 12. ročníku konference Naše bezpečnost není samozřejmost, která se konala v Míčovně Pražského hradu. Ve svém projevu zdůraznil nutnost posilování obrany, ochrany vnitřní bezpečnosti a ekonomické stability České republiky.

před 9 hodinami

Gökhan Bacik

Bacik pro EZ promluvil o obnoveném konfliktu v Gaze. Bylo logické takový vývoj očekávat, míní

Izraelské nálety v noci na úterý zasáhly Pásmo Gazy a připravily o život stovky lidí. Podle Gokhana Bacika, experta na blízkovýchodní politiku z olomoucké Univerzity Palackého, bylo možné eskalaci očekávat, příměří s Hamásem totiž umožňuje Izraeli jednostranné akce. Mezitím USA útočí na Husíje v Jemenu, ale podle Bacika je bez širší strategie konflikt neukončitelný.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Donald Trump

Jak Trump mění Evropu? EU čelí zásadnímu přehodnocení bezpečnostní politiky

Evropská unie čelí zásadnímu přehodnocení své bezpečnostní politiky, a to především v důsledku nového přístupu prezidenta Donalda Trumpa a neustálé hrozby ze strany Ruska. V této souvislosti roste podle serveru Politico podpora společného zadlužení, které by mohlo sloužit k financování zbrojních investic. Tento krok má potenciál přiblížit EU k dlouhodobému cíli větší politické a fiskální integrace.

před 13 hodinami

Nemocnice v Pásmu Gazy čelí přetížení. Zranění umírají, většinu tvoří děti, v šoku jsou i Izraelci

Nemocnice v Pásmu Gazy čelí naprostému přetížení a zoufalému nedostatku lékařského vybavení a zásob, uvedl ředitel největší nemocnice v oblasti. Podle Muhammada Abú Salmíji z nemocnice Al-Šifá v Gaze jsou všechna oddělení přeplněná a mnoho zraněných umírá bez možnosti ošetření.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy