Pavel nechce internaci Rusů v koncentračních táborech. Ruský politik svůj výpad založil na lži

Předseda Státní dumy Ruské federace Vjačeslav Volodin vyzval Rusy v západních zemích, aby si „postavili hlavu“. Prý se jim zde dostává zacházení jako s druhořadými občany a český prezident vyzývá k jejich internaci v koncentračních táborech. Nic takového ale Petr Pavel neřekl, jde tak o další ruský diplomatický výpad založený na lži. 

Předseda Státní dumy Volodin bojuje proti rétorice, jakou použil například prezident republiky Petr Pavel. „Bezpečnostní opatření ve vztahu k ruským občanům by měla být přísnější než v běžných dobách. Všichni ruští občané žijící v západních zemích by měli být sledováni více než v minulosti, protože jsou občany národa zapojeného do agresivní války,“ řekl minulý týden v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa. O něm informovaly i EuroZprávy.cz

Právě proti tomuto výroku se Volodin postavil: „Pro lepší pochopení situace kolem emigrantů se stačí podívat na výrok českého prezidenta, který navrhl, aby ruští občané žijící v zahraničí byli posláni do koncentračních táborů. Po vzoru USA, kde byli před 80 lety všichni Japonci bez výjimky umístěni za ostnatý drát,“ zveřejnil prostřednictvím telegramu, kde má přes milion sledujících. 

Nic takového ale prezident Pavel nezmínil. „Může mi jich být líto, ale pokud se podíváme do doby, kdy začala druhá světová válka, tak celá japonská populace ve Spojených státech začala být striktně sledována. Taková je zkrátka cena za válku,“ dodal. Přirovnání ke Spojeným státům za druhé světové války bylo maximum, k němuž se hlava státu uchýlila. 

Volodin vyčíslil, že se více než polovina ruských občanů, kteří odešli po únoru 2022, vrátila zpět do země. „Někteří si možná uvědomili, že domov je tam, kde je jejich rodina, příbuzní, přátelé a rodný jazyk. Někteří se rozhodli vrátit do pohodlí, protože si uvědomují, že jen málokterý stát může poskytnout takové životní podmínky jako Rusko. Některé ovlivnila rusofobní politika západních států,“ vylíčil na telegramu

Fakticky se ale v Evropě nachází přes 6 milionů ruských občanů, stovky tisíc jich utekly loni po vyhlášení částečné mobilizace. Další až 4 miliony jsou v Asii, přes 480 tisíc v Severní Americe. Tuto statistiku zveřejnil server Statista

„Mnozí z těch, kteří odešli, se setkali s tím, že s nimi bylo zacházeno jako s druhořadými. Když odcházeli, mysleli si, že budou moci v klidu sedět. Tak to ale nedopadlo. Nedávali jim práci. Děti jsou ve školách otravovány. Podniky krachují,“ kritizoval západní země. „Po takových slovech by se naši občané, kteří dosud zůstávají v západních zemích, měli zamyslet nad tím, kam odešli, co tam našli a co je čeká,“ pokračoval předseda Státní dumy ve svém telegramovém příspěvku. 

Vyzval ruské občany v západních zemích, aby si „postavili hlavu“. „Dnes je možnost návratu, zítra při takové hysterii, jaká se vyvolává v západní Evropě, už možná žádná nebude,“ podotkl.

Prezident Pavel své tvrzení musel ještě upřesňovat. Vysvětlil, že termín „monitorování“, který použil, se vztahuje na zpravodajské služby a nemá znamenat sledování každého jednotlivého ruského občana. Jedna se o plošné sledování událostí v ruské komunitě a reakci na rizikové chování. 

Rusko považuje Českou republiku za svého nepřítele a otevřeně hrozí vojenskými údery včetně použití jaderných zbraní, psaly EuroZprávy.cz. Moskva navíc na českém území spáchala teroristický čin – výbuch muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku roku 2014. Tyto faktory podle něj vyžadují obezřetnost vůči ruským občanům na českém území. 

Související

Více souvisejících

Vjačeslav Volodin Petr Pavel Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy