Po návratu ze zahraničí do Španělska byla zadržena katalánská separatistka

Po návratu ze zahraničí do Španělska dnes byla v Barceloně zadržena katalánská separatistka Clara Ponsatíová. Na útěku mimo Španělsko byla 66letá politička pět a půl roku, píše agentura DPA.

Na Ponsatíovou vydal zatykač kvůli občanské neposlušnosti španělský nejvyšší soud v souvislosti s nezákonným referendem o vyhlášení nezávislosti Katalánska z 1. října 2017. Po referendu a následném schválení odštěpení Katalánska od Španělska uvalila tehdejší konzervativní vláda na autonomní oblast nucenou správu.

Tehdejší katalánský premiér Carles Puigdemont tenkrát před španělskou justicí uprchl spolu s Ponsatíovou a několika dalšími separatistickými politiky do zahraničí. Ti, kteří neuprchli, byli odsouzeni až k 13 rokům vězení, ale mezitím byli omilostněni.

Ponsatíová přicestovala do Španělska přes francouzskou hranici a stihla v Barceloně uspořádat tiskovou konferenci, informovala televize RTVE. Za jásotu stoupenců nezávislosti pak vyšla na ulici, kde byla večer zadržena. Policisté údajně ignorovali její upozornění, že má jako europoslankyně imunitu.

Puigdemont dnes její zadržení na twitteru označil za nelegální. "Ale ve Španělsku má právní stát spíše podřadnou roli," poznamenal.

Podle DPA nemohou mít obvinění vůči Ponsatíové, která žije ve Skotsku a Belgii, za následek trest odnětí svobody, nýbrž jen peněžní pokutu a vyloučení z veřejných úřadů na dobu od šesti měsíců do dvou let. Podle DPA byla pravděpodobně zadržena proto, že utíkala před spravedlností.

Některá španělská média se domnívají, že Ponsatíová se do Španělska vrátila kvůli regionálním a komunálním volbám, které jsou vypsány na 28. května.

Clara Ponsatíová Španělsko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 9 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

včera

Aktualizováno včera

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy