Současná ekonomická situace v Maďarsku oslabuje schopnost premiéra Viktora Orbána prosazovat jeho populistickou agendu v Evropské unii. Přestože někteří evropští lídři vyjadřují obavy, že návrat Donalda Trumpa do Bílého domu by mohl posílit populistické síly v EU, realita naznačuje, že Orbánova pozice není tak silná, jak by se mohlo zdát, uvedl server Politico.
Mnozí se obávají, že maďarský premiér by se mohl stát Trumpovým klíčovým spojencem při rozdělování Evropské unie. V roce 2025 by mohl využít své právo veta k oslabení evropské politiky vůči Ukrajině, narušení jednotného postoje proti Rusku nebo k blokování zavedení celních odvetných opatření proti USA. Orbán dokonce minulý týden pohrozil ukončením sankcí proti Rusku, ale nakonec své hrozby rychle stáhl.
Navzdory jeho mezinárodním ambicím čelí Orbán doma největším výzvám od svého prvního nástupu k moci v roce 2010. Hlavní hrozbu představuje opoziční lídr Péter Magyar a jeho strana Tisza, která podle průzkumů z listopadu 2024 dosahovala podpory mezi 35 až 45 procenty voličů – o 4 až 6 procentních bodů více než Orbánova strana Fidesz.
Maďarská vláda se proto snaží oslabit rostoucí popularitu opozičního hnutí různými politickými kroky. Například změnila volební zákon a snížila počet parlamentních křesel v Budapešti z 18 na 16, což bylo opozicí označeno za účelovou manipulaci, protože právě hlavní město je tradiční baštou opozičních voličů.
Současně vláda připravuje rozsáhlé ekonomické stimuly zaměřené na mladé a rodiny – dotace pro malé a střední podniky, daňové úlevy, zastropování hypoték a bezúročné půjčky pro mladé pracující. Tyto kroky mají získat podporu mladší generace, kde Fidesz ztrácí.
Tato opatření však mají svou cenu. Maďarská ekonomika je v problémech, růst v roce 2024 stagnoval a nepřesáhl 0,5 až 0,7 procenta – výrazně pod původním cílem vlády, který počítal se 4 procenty. Prognózy pro rok 2025 nejsou o mnoho lepší, přičemž Evropská komise očekává růst mezi 2 až 2,5 procenty.
Inflace stále roste, maďarský forint oslabuje a centrální banka se kvůli tomu zdráhá snižovat základní úrokovou sazbu pod 6,5 procenta. Orbán přičítá hospodářské problémy válce na Ukrajině a její negativnímu dopadu na poptávku v EU.
Maďarský premiér však sází na to, že návrat Trumpa do Bílého domu by mohl oživit světovou ekonomiku, zejména díky ukončení války na Ukrajině, které by podle něj vedlo ke snížení vojenských výdajů a následnému zvýšení spotřeby. Tento optimismus však ignoruje Trumpovy hrozby zavedení cel na evropské zboží, což by mohlo naopak maďarský export poškodit.
Dalším pilířem Orbánovy hospodářské strategie jsou investice do automobilového průmyslu, zejména do čínských továren na výrobu baterií pro elektromobily. Ty by měly v roce 2025 výrazně podpořit export. Nicméně rostoucí závislost na Číně staví Orbána do složité situace, protože se tím dostává do rozporu s jednou z hlavních geopolitických priorit Trumpovy administrativy – omezování čínského vlivu.
Navzdory schválení čtyřletého fiskálního plánu Evropskou komisí se Maďarsko potýká s rostoucím rozpočtovým deficitem, který by mohl v roce 2025 dosáhnout až 4,5 procenta HDP. EU si je této slabiny vědoma a využívá finanční páky k oslabení Orbánova vlivu. Nedávno Maďarsko přišlo o 1 miliardu eur z kohezních fondů kvůli neshodám s Bruselem.
Zatímco vládní média se snaží prezentovat Orbána jako klíčového světového hráče s vazbami na Trumpa, Putina a Si Ťin-pchinga, realita je jiná. Navzdory svému mezinárodnímu postavení nemá maďarský premiér takovou moc, aby mohl efektivně ovlivňovat směřování EU.
Ekonomické problémy a rostoucí domácí opozice znamenají, že jeho schopnost narušovat evropskou politiku je omezenější, než by si sám přál. Orbán sice může zkomplikovat některá rozhodnutí EU, ale jeho vliv na dlouhodobé směřování bloku je kvůli domácím výzvám a vnějším tlakům oslaben.
Související

Musíme s Američany mluvit, ale ukázat sílu, říká Lipavský po zavedení cel

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
EU (Evropská unie) , Viktor Orbán , Maďarsko
Aktuálně se děje
před 21 minutami

Sociální sítě pod tíhou nevkusu. Umělá inteligence ničí odkaz japonského studia
před 1 hodinou

Američané testují Moskvu ohledně míru. Rubio řekl, kdy má být jasno
před 1 hodinou

Požár v Havlíčkově Brodě ovlivnil i dopravu. Hořelo auto s elektronikou
před 3 hodinami

Musíme s Američany mluvit, ale ukázat sílu, říká Lipavský po zavedení cel
před 3 hodinami

Metro B zastavili sprejeři. Cestující museli do tramvají a autobusů
před 4 hodinami

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala
před 5 hodinami

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ
před 6 hodinami

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky
před 7 hodinami

Víkendové počasí. Může být na dlouhou dobu nejchladněji
včera

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
včera

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
včera

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
včera

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
včera

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
včera

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
včera

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
včera

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
včera

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
včera

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
včera
Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.
Zdroj: Libor Novák