Politico: Orbánova moc je přeceňovaná. Jeho pozice není ani zdaleka tak silná

Současná ekonomická situace v Maďarsku oslabuje schopnost premiéra Viktora Orbána prosazovat jeho populistickou agendu v Evropské unii. Přestože někteří evropští lídři vyjadřují obavy, že návrat Donalda Trumpa do Bílého domu by mohl posílit populistické síly v EU, realita naznačuje, že Orbánova pozice není tak silná, jak by se mohlo zdát, uvedl server Politico.

Mnozí se obávají, že maďarský premiér by se mohl stát Trumpovým klíčovým spojencem při rozdělování Evropské unie. V roce 2025 by mohl využít své právo veta k oslabení evropské politiky vůči Ukrajině, narušení jednotného postoje proti Rusku nebo k blokování zavedení celních odvetných opatření proti USA. Orbán dokonce minulý týden pohrozil ukončením sankcí proti Rusku, ale nakonec své hrozby rychle stáhl.

Navzdory jeho mezinárodním ambicím čelí Orbán doma největším výzvám od svého prvního nástupu k moci v roce 2010. Hlavní hrozbu představuje opoziční lídr Péter Magyar a jeho strana Tisza, která podle průzkumů z listopadu 2024 dosahovala podpory mezi 35 až 45 procenty voličů – o 4 až 6 procentních bodů více než Orbánova strana Fidesz.

Maďarská vláda se proto snaží oslabit rostoucí popularitu opozičního hnutí různými politickými kroky. Například změnila volební zákon a snížila počet parlamentních křesel v Budapešti z 18 na 16, což bylo opozicí označeno za účelovou manipulaci, protože právě hlavní město je tradiční baštou opozičních voličů.

Současně vláda připravuje rozsáhlé ekonomické stimuly zaměřené na mladé a rodiny – dotace pro malé a střední podniky, daňové úlevy, zastropování hypoték a bezúročné půjčky pro mladé pracující. Tyto kroky mají získat podporu mladší generace, kde Fidesz ztrácí.

Tato opatření však mají svou cenu. Maďarská ekonomika je v problémech, růst v roce 2024 stagnoval a nepřesáhl 0,5 až 0,7 procenta – výrazně pod původním cílem vlády, který počítal se 4 procenty. Prognózy pro rok 2025 nejsou o mnoho lepší, přičemž Evropská komise očekává růst mezi 2 až 2,5 procenty.

Inflace stále roste, maďarský forint oslabuje a centrální banka se kvůli tomu zdráhá snižovat základní úrokovou sazbu pod 6,5 procenta. Orbán přičítá hospodářské problémy válce na Ukrajině a její negativnímu dopadu na poptávku v EU.

Maďarský premiér však sází na to, že návrat Trumpa do Bílého domu by mohl oživit světovou ekonomiku, zejména díky ukončení války na Ukrajině, které by podle něj vedlo ke snížení vojenských výdajů a následnému zvýšení spotřeby. Tento optimismus však ignoruje Trumpovy hrozby zavedení cel na evropské zboží, což by mohlo naopak maďarský export poškodit.

Dalším pilířem Orbánovy hospodářské strategie jsou investice do automobilového průmyslu, zejména do čínských továren na výrobu baterií pro elektromobily. Ty by měly v roce 2025 výrazně podpořit export. Nicméně rostoucí závislost na Číně staví Orbána do složité situace, protože se tím dostává do rozporu s jednou z hlavních geopolitických priorit Trumpovy administrativy – omezování čínského vlivu.

Navzdory schválení čtyřletého fiskálního plánu Evropskou komisí se Maďarsko potýká s rostoucím rozpočtovým deficitem, který by mohl v roce 2025 dosáhnout až 4,5 procenta HDP. EU si je této slabiny vědoma a využívá finanční páky k oslabení Orbánova vlivu. Nedávno Maďarsko přišlo o 1 miliardu eur z kohezních fondů kvůli neshodám s Bruselem.

Zatímco vládní média se snaží prezentovat Orbána jako klíčového světového hráče s vazbami na Trumpa, Putina a Si Ťin-pchinga, realita je jiná. Navzdory svému mezinárodnímu postavení nemá maďarský premiér takovou moc, aby mohl efektivně ovlivňovat směřování EU.

Ekonomické problémy a rostoucí domácí opozice znamenají, že jeho schopnost narušovat evropskou politiku je omezenější, než by si sám přál. Orbán sice může zkomplikovat některá rozhodnutí EU, ale jeho vliv na dlouhodobé směřování bloku je kvůli domácím výzvám a vnějším tlakům oslaben. 

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Viktor Orbán Maďarsko

Aktuálně se děje

včera

Vévodkyně Meghan s princem Harrym

Návrat prince Harryho. Na místě, kde představil Meghan, zaujal s jinou ženou

Princ Harry, vévoda ze Sussexu, opět prokázal svou oddanost a podporu účastníkům Invictus Games, když během finále vozíčkářského ragby v kanadském Vancouveru políbil na tvář britskou sportovkyni Amandu Pye. Tento srdečný moment se odehrál po napínavém zápase mezi týmy Spojeného království a Francie, ve kterém Francie zvítězila 19:14 a získala zlatou medaili, zatímco britský tým si odnesl stříbro. 

včera

Tenis, ilustrační fotografie

Mužská tenisová jednička Sinner si dá pauzu. Stopku za doping si dohodl

Jeho dopingový nález z loňského března v tenisových kruzích rozvířil značné vášně, neboť i po něm nadále objížděl turnaje ATP včetně třeba US Open, které ovládl, stejně jako letošní Australian Open. Ital Jannik Sinner se nakonec trestu za doping dočkal až nyní, poté, co se na něm dohodl se Světovou antidopingovou agenturou WADA. Za užití anabolického steroidu klostebol bude konkrétně tři měsíce bez tenisu a na kurtech se tak zase objeví až 4. května.

včera

včera

včera

včera

Volby v Německu, ilustrační foto

Německo se hlásí o pozornost. Proč sledovat parlamentní volby u sousedů?

Německo je zemí s nesmírně bohatou historií, která sahá daleko za hranice 20. století. Ať už jako součást Svaté říše římské, klíčový aktér Severoněmeckého spolku či mocné Německé císařství, vždy hrálo zásadní roli v evropské politice a bezpečnosti. Navzdory historickým zvratům a ponížení si svůj vliv uchovalo i dnes, kdy zůstává jedním z určujících činitelů nejen v Evropě, ale i na celosvětové scéně.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Po Turnaji čtyř zemí se vrátí Světový pohár. Tentokrát pravděpodobně i s Čechy

Aktuálně v zámoří probíhá hokejový Turnaj čtyř zemí, v němž se utkávají týmy Kanady, USA, Švédska a Finska tvořené výhradně hráči NHL. Pro mnohé se jedná o turnaj nemající příliš smysl a spíš podle některých jde jen o marketingový tah ze strany NHL. V souvislosti s tímto turnajem ale oznámil šéf kanadsko-americké soutěže Gary Bettman, že v roce 2028 hodlá uspořádat klasický Světový pohár s osmi účastníky a pravděpodobně i s Českou republikou.

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko v G7 aneb o co Trumpovi jde? Politika stranou. Smysl to nedává ani jinou optikou

Nový šéf Bílého domu Donald Trump vyjádřil přání, aby se Ruská federace znovu stala součástí G7. Jeho návrh však naráží nejen na ekonomické překážky, ale i na politickou realitu – Moskva totiž většinu členských států tohoto uskupení oficiálně označila za nepřátelské. K tomuto přání může prezidenta vést vícero skutečností, nejpravděpodobněji však jde o jeho dlouhodobý a vstřícný postoj k Rusku. 

včera

Keir Starmer (labouristi)

Evropa na vedlejší koleji? Na summit míří i Starmer, cíl je jasný

Evropští lídři se již zítra setkají ve francouzské Paříži na narychlo svolaném summitu k válce na Ukrajině. Podle informací BBC se ho zúčastní i britský premiér Keir Starmer. Evropa hodlá reagovat na obavy z toho, kam směřují mírová jednání o Ukrajině mezi Spojenými státy a Ruskem.

včera

Policie ČR

Policie evakuovala Obecní dům během plesu. Bomba se uvnitř nenašla

Policie v sobotu večer evakuovala budovu Obecního domu v centru Prahy, kde se za účasti tuzemské smetánky konal sedmý ročník Českého plesu. Někdo totiž oznámil uložení bomby. To se naštěstí nepotvrdilo, policisté nyní pátrají po pachateli trestného činu šíření poplašné zprávy.

včera

15. února 2025 21:57

S láskou. Palác ukázal nový snímek prince Williama a jeho ženy Kate

14. únor se jako svátek svatého Valentýna neboli svátek zamilovaných slaví po celém světě. Výjimkou není ani Velká Británie, kterou navenek reprezentuje především královská rodina. Princ William a jeho manželka Kate se tak v pátek pochlubili novou společnou fotografií. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy