Politico: Orbánova moc je přeceňovaná. Jeho pozice není ani zdaleka tak silná

Současná ekonomická situace v Maďarsku oslabuje schopnost premiéra Viktora Orbána prosazovat jeho populistickou agendu v Evropské unii. Přestože někteří evropští lídři vyjadřují obavy, že návrat Donalda Trumpa do Bílého domu by mohl posílit populistické síly v EU, realita naznačuje, že Orbánova pozice není tak silná, jak by se mohlo zdát, uvedl server Politico.

Mnozí se obávají, že maďarský premiér by se mohl stát Trumpovým klíčovým spojencem při rozdělování Evropské unie. V roce 2025 by mohl využít své právo veta k oslabení evropské politiky vůči Ukrajině, narušení jednotného postoje proti Rusku nebo k blokování zavedení celních odvetných opatření proti USA. Orbán dokonce minulý týden pohrozil ukončením sankcí proti Rusku, ale nakonec své hrozby rychle stáhl.

Navzdory jeho mezinárodním ambicím čelí Orbán doma největším výzvám od svého prvního nástupu k moci v roce 2010. Hlavní hrozbu představuje opoziční lídr Péter Magyar a jeho strana Tisza, která podle průzkumů z listopadu 2024 dosahovala podpory mezi 35 až 45 procenty voličů – o 4 až 6 procentních bodů více než Orbánova strana Fidesz.

Maďarská vláda se proto snaží oslabit rostoucí popularitu opozičního hnutí různými politickými kroky. Například změnila volební zákon a snížila počet parlamentních křesel v Budapešti z 18 na 16, což bylo opozicí označeno za účelovou manipulaci, protože právě hlavní město je tradiční baštou opozičních voličů.

Současně vláda připravuje rozsáhlé ekonomické stimuly zaměřené na mladé a rodiny – dotace pro malé a střední podniky, daňové úlevy, zastropování hypoték a bezúročné půjčky pro mladé pracující. Tyto kroky mají získat podporu mladší generace, kde Fidesz ztrácí.

Tato opatření však mají svou cenu. Maďarská ekonomika je v problémech, růst v roce 2024 stagnoval a nepřesáhl 0,5 až 0,7 procenta – výrazně pod původním cílem vlády, který počítal se 4 procenty. Prognózy pro rok 2025 nejsou o mnoho lepší, přičemž Evropská komise očekává růst mezi 2 až 2,5 procenty.

Inflace stále roste, maďarský forint oslabuje a centrální banka se kvůli tomu zdráhá snižovat základní úrokovou sazbu pod 6,5 procenta. Orbán přičítá hospodářské problémy válce na Ukrajině a její negativnímu dopadu na poptávku v EU.

Maďarský premiér však sází na to, že návrat Trumpa do Bílého domu by mohl oživit světovou ekonomiku, zejména díky ukončení války na Ukrajině, které by podle něj vedlo ke snížení vojenských výdajů a následnému zvýšení spotřeby. Tento optimismus však ignoruje Trumpovy hrozby zavedení cel na evropské zboží, což by mohlo naopak maďarský export poškodit.

Dalším pilířem Orbánovy hospodářské strategie jsou investice do automobilového průmyslu, zejména do čínských továren na výrobu baterií pro elektromobily. Ty by měly v roce 2025 výrazně podpořit export. Nicméně rostoucí závislost na Číně staví Orbána do složité situace, protože se tím dostává do rozporu s jednou z hlavních geopolitických priorit Trumpovy administrativy – omezování čínského vlivu.

Navzdory schválení čtyřletého fiskálního plánu Evropskou komisí se Maďarsko potýká s rostoucím rozpočtovým deficitem, který by mohl v roce 2025 dosáhnout až 4,5 procenta HDP. EU si je této slabiny vědoma a využívá finanční páky k oslabení Orbánova vlivu. Nedávno Maďarsko přišlo o 1 miliardu eur z kohezních fondů kvůli neshodám s Bruselem.

Zatímco vládní média se snaží prezentovat Orbána jako klíčového světového hráče s vazbami na Trumpa, Putina a Si Ťin-pchinga, realita je jiná. Navzdory svému mezinárodnímu postavení nemá maďarský premiér takovou moc, aby mohl efektivně ovlivňovat směřování EU.

Ekonomické problémy a rostoucí domácí opozice znamenají, že jeho schopnost narušovat evropskou politiku je omezenější, než by si sám přál. Orbán sice může zkomplikovat některá rozhodnutí EU, ale jeho vliv na dlouhodobé směřování bloku je kvůli domácím výzvám a vnějším tlakům oslaben. 

Související

Veronika Nálepová Rozhovor

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Viktor Orbán Maďarsko

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

TikTok

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala

Americký prezident Donald Trump o dalších 75 dní prodloužil život sociální síti TikTok, která musí ukončit činnost v USA, pokud se nenajde vhodný kupce. Dohoda o prodeji platformy byla podle médií blízko, jenže selhala poté, co Trump uvalil nová cla na Čínu. 

před 5 hodinami

David Svoboda

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ

Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky

Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství. 

před 7 hodinami

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy