Potenciálními kandidáty na viceprezidenta Harrisové jsou hlavně guvernéři. Jde o ostřílené politiky

Pokud americká viceprezidentka Kamala Harrisová skutečně bude kandidovat na pozici první šéfky Bílého domu v historii, musí si najít partnera. Nabízí se několik jmen především z řad guvernérů důležitých států. Každý z nich má velké zásluhy a nikdo by se ve funkci viceprezidenta rozhodně neztratil. 

Předpokládaná jména potenciálních viceprezidentů vyplynula z analýzy americké stanice CNN. Jde zejména o guvernéry různých amerických států, kteří se za poslední roky ve funkci nezastavili. Všichni museli řešit pandemii covidu-19, zbraňovou legislativu i právo na potrat. Se svými zkušenostmi mají potenciál být v kampani platnými spolubojovníky Harrisové.

Jako první se v analýze objevil pensylvánský guvernér Josh Shapiro, který s Harrisovou sdílí podobnou kariéru – obdobně jako ona totiž původně působil jako generální prokurátor, načež se stal guvernérem svého státu. Začátkem července ho viceprezidentka označila jako „skvělého partnera prezidenta i mě“. Shapiro v neděli Harrisovou popsal coby „vlastenku hodnou naší podpory“.

Dalším kandidátem je Roy Cooper, guvernér Severní Karolíny – jednoho ze swing states. Podle něj Harrisová „má vše potřebné k tomu, aby porazila Donalda Trumpa a vedla naši zemi promyšleně a čestně“. Cooper se ale už dříve proti spekulacím o jeho kandidatuře na viceprezidenta ohradil. „Nechci hrát tuto novou oblíbenou politickou společenskou hru, protože pro Ameriku je příliš důležité zastavit Donalda Trumpa,“ zdůraznil.

Opačně se zachoval arizonský guvernér Andy Beshear, který po nedělních událostech připustil, že je ochoten kandidovat na viceprezidenta „pokud bude požádán“. „No, myslím, že když vás k tomu někdo vyzve, tak to, co uděláte, je, že si ho přinejmenším vyslechnete,“ poznamenal k otázce, jestli je otevřený stát se partnerem Harrisové.

V pondělí viceprezidentku podpořil také guvernér Illinois a miliardář J. B. Pritzker. Ten prokázal své vůdčí schopnosti v době, kdy stát Illinois zmítala krize způsobená potratovou politikou a problémy s kontrolou zbraní. Roku 2023 podepsal rozsáhlý zákaz střelných zbraní a velkokapacitních zásobníků.

Pevně za ní stojí i kalifornský guvernér Gavin Newsom. „Nikdo není lepší, kdo by mohl stíhat temné vize Donalda Trumpa a vést naši zemi zdravějším směrem než americká viceprezidentka Kamala Harrisová,“ prohlásil v neděli večer. Pokud by ale Newsom skutečně kandidoval, tak buď on nebo Harrisová bude muset změnit bydliště. Ústava Spojených států totiž neumožňuje účast ve volbách, pokud z něj pochází kandidát na prezidenta i viceprezidenta.

Harrisovou do pátečního rána podpořilo v nominaci na kandidaturu 1976 delegátů Demokratické strany. „Dnes večer jsem hrdá na to, že jsem si zajistila širokou podporu potřebnou k tomu, abych se stala kandidátkou naší strany, a jako dcera Kalifornie jsem hrdá na to, že delegace mého rodného státu pomohla dostat naši kampaň na vrchol. Těším se, že brzy formálně převezmu nominaci,“ vylíčila podle stanice CNN.

Národní výbor demokratické strany chce zajistit svého kandidáta ještě před zahájením sjezdu 19. srpna. Harrisová mezitím nastínila, jak bude vypadat její kampaň. Během projevu ke štábu hovořila o argumentech proti republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi a popsala zkušenosti generální prokurátorky a státní zástupkyně, píše CNN.

Informace potvrdil exkluzivně pro EuroZprávy.cz také americký politolog Paul Pierson z University of California. „Demokraté se kolem Harrisové rychle konsolidují. Možná, že kdyby ji Biden nepodpořil, mohlo by to být sporné, ale má smysl se koordinovat kolem jediného kandidáta a ona je zřejmá. Jakýkoli vyzyvatel by byl vnímán jako generátor rozdělujícího souboje v době, kdy se strana musí před volbami semknout, takže mě nepřekvapuje, že se žádný vážný vyzyvatel neobjevuje,“ shrnul.

Související

Donald Trump

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor

Nové průzkumy Politico a Morning Consult, jeden provedený v posledních dnech před volbami a druhý po Trumpově vítězství, odhalují výrazné změny veřejného mínění v USA. Zatímco před volbami byl mezi Trumpovými voliči výrazný pocit nedůvěry k férovosti voleb, po jeho vítězství se situace zásadně změnila. Obdobně se změnily i postoje k ekonomice a očekávání spojená s jeho druhým prezidentským obdobím.

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Kamala Harrisová

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat

Prezident Donald Trump čelí v nadcházejícím týdnu klíčovému momentu své obchodní politiky vůči Číně. Po uvalení drastických celních sazeb ve výši 145 % na čínské zboží se vyostřuje konfrontace, která může zásadně otřást americkou ekonomikou i celosvětovým trhem. Čínský prezident Si Ťin-pching zatím odmítá reagovat na tlak Washingtonu a volání po dohodě, což Trumpa staví do obtížné situace. 

před 3 hodinami

Čína

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech

Čína se pokusila uklidnit obavy z dopadu zvýšených amerických cel na její exportní sektor. Mluvčí čínské celní správy Lyu Daliang prohlásil, že „nebe nespadne“, i když prezident USA Donald Trump zintenzivnil obchodní tlak vůči Pekingu. Světové burzy na začátku týdne reagovaly růstem, především díky zmírnění některých opatření, která se týkají elektroniky.

před 3 hodinami

Náboženství, ilustrační fotografie

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně

Spojené státy se opět ocitly v centru celosvětového obchodního napětí poté, co prezident Donald Trump oznámil, že výjimky z dovozních cel pro smartphony, notebooky a další elektroniku nebudou mít dlouhého trvání. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že „nikdo se nedostane z háku“, čímž zpochybnil předchozí rozhodnutí Bílého domu o dočasném uvolnění cel na vybrané produkty z Číny.

před 6 hodinami

Evropská unie

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel

Evropská unie plánuje oživit svou nabídku na nákup většího množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) ve snaze urovnat obchodní spory s prezidentem Donaldem Trumpem. Unie tak reaguje na nedávné zmrazení cel ze strany USA, které představuje příležitost k obnovení jednání.

před 6 hodinami

Ruský útok na město Sumy

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump

Ruský raketový útok na ukrajinské město Sumy, při němž zemřelo nejméně 34 lidí včetně dvou dětí a dalších 117 osob utrpělo zranění, vyvolal ostrou mezinárodní reakci. Spojenci Ukrajiny, zejména státy Západu, jej označili za hrůzný čin a válečný zločin. Mezi oběťmi byli i civilisté, které zásah zasáhl v blízkosti státní univerzity a kongresového centra.

před 8 hodinami

Aktualizováno před 14 hodinami

včera

Donald Trump

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

včera

Mše za Annu Slováčkovou v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní

V neděli se v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru konaly mše, které se proměnily v důstojnou vzpomínku na zesnulou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. Nešlo sice o oficiální zádušní mši, její jméno ale zaznělo z úst kněze během přímluv a prostor před oltářem zaplnily růže, svíčky a lidé, kteří zavzpomínali na mladou umělkyni. 

včera

Donald Trump

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války

Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“ 

včera

včera

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

včera

včera

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy