Potenciálními kandidáty na viceprezidenta Harrisové jsou hlavně guvernéři. Jde o ostřílené politiky

Pokud americká viceprezidentka Kamala Harrisová skutečně bude kandidovat na pozici první šéfky Bílého domu v historii, musí si najít partnera. Nabízí se několik jmen především z řad guvernérů důležitých států. Každý z nich má velké zásluhy a nikdo by se ve funkci viceprezidenta rozhodně neztratil. 

Předpokládaná jména potenciálních viceprezidentů vyplynula z analýzy americké stanice CNN. Jde zejména o guvernéry různých amerických států, kteří se za poslední roky ve funkci nezastavili. Všichni museli řešit pandemii covidu-19, zbraňovou legislativu i právo na potrat. Se svými zkušenostmi mají potenciál být v kampani platnými spolubojovníky Harrisové.

Jako první se v analýze objevil pensylvánský guvernér Josh Shapiro, který s Harrisovou sdílí podobnou kariéru – obdobně jako ona totiž původně působil jako generální prokurátor, načež se stal guvernérem svého státu. Začátkem července ho viceprezidentka označila jako „skvělého partnera prezidenta i mě“. Shapiro v neděli Harrisovou popsal coby „vlastenku hodnou naší podpory“.

Dalším kandidátem je Roy Cooper, guvernér Severní Karolíny – jednoho ze swing states. Podle něj Harrisová „má vše potřebné k tomu, aby porazila Donalda Trumpa a vedla naši zemi promyšleně a čestně“. Cooper se ale už dříve proti spekulacím o jeho kandidatuře na viceprezidenta ohradil. „Nechci hrát tuto novou oblíbenou politickou společenskou hru, protože pro Ameriku je příliš důležité zastavit Donalda Trumpa,“ zdůraznil.

Opačně se zachoval arizonský guvernér Andy Beshear, který po nedělních událostech připustil, že je ochoten kandidovat na viceprezidenta „pokud bude požádán“. „No, myslím, že když vás k tomu někdo vyzve, tak to, co uděláte, je, že si ho přinejmenším vyslechnete,“ poznamenal k otázce, jestli je otevřený stát se partnerem Harrisové.

V pondělí viceprezidentku podpořil také guvernér Illinois a miliardář J. B. Pritzker. Ten prokázal své vůdčí schopnosti v době, kdy stát Illinois zmítala krize způsobená potratovou politikou a problémy s kontrolou zbraní. Roku 2023 podepsal rozsáhlý zákaz střelných zbraní a velkokapacitních zásobníků.

Pevně za ní stojí i kalifornský guvernér Gavin Newsom. „Nikdo není lepší, kdo by mohl stíhat temné vize Donalda Trumpa a vést naši zemi zdravějším směrem než americká viceprezidentka Kamala Harrisová,“ prohlásil v neděli večer. Pokud by ale Newsom skutečně kandidoval, tak buď on nebo Harrisová bude muset změnit bydliště. Ústava Spojených států totiž neumožňuje účast ve volbách, pokud z něj pochází kandidát na prezidenta i viceprezidenta.

Harrisovou do pátečního rána podpořilo v nominaci na kandidaturu 1976 delegátů Demokratické strany. „Dnes večer jsem hrdá na to, že jsem si zajistila širokou podporu potřebnou k tomu, abych se stala kandidátkou naší strany, a jako dcera Kalifornie jsem hrdá na to, že delegace mého rodného státu pomohla dostat naši kampaň na vrchol. Těším se, že brzy formálně převezmu nominaci,“ vylíčila podle stanice CNN.

Národní výbor demokratické strany chce zajistit svého kandidáta ještě před zahájením sjezdu 19. srpna. Harrisová mezitím nastínila, jak bude vypadat její kampaň. Během projevu ke štábu hovořila o argumentech proti republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi a popsala zkušenosti generální prokurátorky a státní zástupkyně, píše CNN.

Informace potvrdil exkluzivně pro EuroZprávy.cz také americký politolog Paul Pierson z University of California. „Demokraté se kolem Harrisové rychle konsolidují. Možná, že kdyby ji Biden nepodpořil, mohlo by to být sporné, ale má smysl se koordinovat kolem jediného kandidáta a ona je zřejmá. Jakýkoli vyzyvatel by byl vnímán jako generátor rozdělujícího souboje v době, kdy se strana musí před volbami semknout, takže mě nepřekvapuje, že se žádný vážný vyzyvatel neobjevuje,“ shrnul.

Související

Donald Trump

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor

Nové průzkumy Politico a Morning Consult, jeden provedený v posledních dnech před volbami a druhý po Trumpově vítězství, odhalují výrazné změny veřejného mínění v USA. Zatímco před volbami byl mezi Trumpovými voliči výrazný pocit nedůvěry k férovosti voleb, po jeho vítězství se situace zásadně změnila. Obdobně se změnily i postoje k ekonomice a očekávání spojená s jeho druhým prezidentským obdobím.

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Kamala Harrisová

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy