Potenciálními kandidáty na viceprezidenta Harrisové jsou hlavně guvernéři. Jde o ostřílené politiky

Pokud americká viceprezidentka Kamala Harrisová skutečně bude kandidovat na pozici první šéfky Bílého domu v historii, musí si najít partnera. Nabízí se několik jmen především z řad guvernérů důležitých států. Každý z nich má velké zásluhy a nikdo by se ve funkci viceprezidenta rozhodně neztratil. 

Předpokládaná jména potenciálních viceprezidentů vyplynula z analýzy americké stanice CNN. Jde zejména o guvernéry různých amerických států, kteří se za poslední roky ve funkci nezastavili. Všichni museli řešit pandemii covidu-19, zbraňovou legislativu i právo na potrat. Se svými zkušenostmi mají potenciál být v kampani platnými spolubojovníky Harrisové.

Jako první se v analýze objevil pensylvánský guvernér Josh Shapiro, který s Harrisovou sdílí podobnou kariéru – obdobně jako ona totiž původně působil jako generální prokurátor, načež se stal guvernérem svého státu. Začátkem července ho viceprezidentka označila jako „skvělého partnera prezidenta i mě“. Shapiro v neděli Harrisovou popsal coby „vlastenku hodnou naší podpory“.

Dalším kandidátem je Roy Cooper, guvernér Severní Karolíny – jednoho ze swing states. Podle něj Harrisová „má vše potřebné k tomu, aby porazila Donalda Trumpa a vedla naši zemi promyšleně a čestně“. Cooper se ale už dříve proti spekulacím o jeho kandidatuře na viceprezidenta ohradil. „Nechci hrát tuto novou oblíbenou politickou společenskou hru, protože pro Ameriku je příliš důležité zastavit Donalda Trumpa,“ zdůraznil.

Opačně se zachoval arizonský guvernér Andy Beshear, který po nedělních událostech připustil, že je ochoten kandidovat na viceprezidenta „pokud bude požádán“. „No, myslím, že když vás k tomu někdo vyzve, tak to, co uděláte, je, že si ho přinejmenším vyslechnete,“ poznamenal k otázce, jestli je otevřený stát se partnerem Harrisové.

V pondělí viceprezidentku podpořil také guvernér Illinois a miliardář J. B. Pritzker. Ten prokázal své vůdčí schopnosti v době, kdy stát Illinois zmítala krize způsobená potratovou politikou a problémy s kontrolou zbraní. Roku 2023 podepsal rozsáhlý zákaz střelných zbraní a velkokapacitních zásobníků.

Pevně za ní stojí i kalifornský guvernér Gavin Newsom. „Nikdo není lepší, kdo by mohl stíhat temné vize Donalda Trumpa a vést naši zemi zdravějším směrem než americká viceprezidentka Kamala Harrisová,“ prohlásil v neděli večer. Pokud by ale Newsom skutečně kandidoval, tak buď on nebo Harrisová bude muset změnit bydliště. Ústava Spojených států totiž neumožňuje účast ve volbách, pokud z něj pochází kandidát na prezidenta i viceprezidenta.

Harrisovou do pátečního rána podpořilo v nominaci na kandidaturu 1976 delegátů Demokratické strany. „Dnes večer jsem hrdá na to, že jsem si zajistila širokou podporu potřebnou k tomu, abych se stala kandidátkou naší strany, a jako dcera Kalifornie jsem hrdá na to, že delegace mého rodného státu pomohla dostat naši kampaň na vrchol. Těším se, že brzy formálně převezmu nominaci,“ vylíčila podle stanice CNN.

Národní výbor demokratické strany chce zajistit svého kandidáta ještě před zahájením sjezdu 19. srpna. Harrisová mezitím nastínila, jak bude vypadat její kampaň. Během projevu ke štábu hovořila o argumentech proti republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi a popsala zkušenosti generální prokurátorky a státní zástupkyně, píše CNN.

Informace potvrdil exkluzivně pro EuroZprávy.cz také americký politolog Paul Pierson z University of California. „Demokraté se kolem Harrisové rychle konsolidují. Možná, že kdyby ji Biden nepodpořil, mohlo by to být sporné, ale má smysl se koordinovat kolem jediného kandidáta a ona je zřejmá. Jakýkoli vyzyvatel by byl vnímán jako generátor rozdělujícího souboje v době, kdy se strana musí před volbami semknout, takže mě nepřekvapuje, že se žádný vážný vyzyvatel neobjevuje,“ shrnul.

Související

Donald Trump

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor

Nové průzkumy Politico a Morning Consult, jeden provedený v posledních dnech před volbami a druhý po Trumpově vítězství, odhalují výrazné změny veřejného mínění v USA. Zatímco před volbami byl mezi Trumpovými voliči výrazný pocit nedůvěry k férovosti voleb, po jeho vítězství se situace zásadně změnila. Obdobně se změnily i postoje k ekonomice a očekávání spojená s jeho druhým prezidentským obdobím.

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Kamala Harrisová

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 25 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval západní partnery, aby zesílili tlak na Rusko, které podle něj dál využívá každý den i noc k zabíjení civilistů. Jeho prohlášení přichází krátce před dnešním klíčovým setkáním světových lídrů v Paříži a jen několik hodin poté, co ruské rakety a drony v noci udeřily na Dnipro, Oděsu, Sumy, Charkov a Doněck. Při útocích zahynuli tři lidé a dalších 28 utrpělo zranění.

před 1 hodinou

top 09

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.

před 1 hodinou

Emmanuel Macron

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu

Prezident Emmanuel Macron dnes na Elysejském paláci oficiálně přivítal amerického senátora Marca Rubia a realitního magnáta Stevena Witkoffa. Při setkání je doprovázel francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle francouzského prezidentského úřadu se Macron těsně před tím spojil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, což podtrhuje geopolitickou vážnost současné návštěvy americké delegace.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Robert Fico

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích

Slovenský parlament ve středu těsnou většinou přijal nový zákon, který zpřísňuje pravidla pro neziskové organizace. Opatření, jež podle kritiků nese znaky ruské legislativy, prošlo zrychleným legislativním procesem a získalo pouze nejnutnější počet 76 hlasů. Zákon ukládá neziskovým organizacím povinnost zveřejňovat informace o svých dárcích a zavádí sankce za jejich nezveřejnění.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu ke studentům na Baumanově moskevské státní technické univerzitě vyzdvihl Elona Muska. Podle něj jde o výjimečného člověka, který – ač žije ve Spojených státech – je posedlý vizí cesty na Mars. Takové osobnosti se podle Putina objevují jen zřídka, neboť jsou poháněny silnou ideou.

před 4 hodinami

Nové záběry z atentátu na Fica zveřejnila finská televize YLE

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica

Dosud nezveřejněné záběry z atentátu na slovenského premiéra z května 2024 se nyní dostaly na veřejnost díky dokumentu finské televize. Syrové sekundy po výstřelech v Handlové zachycují dramatické momenty střelby z jiného úhlu a znovu oživují děsivé chvíle, které zasáhly nejen Slovensko, ale i širokou veřejnost ve střední Evropě.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 9 hodinami

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025) Prohlédněte si galerii

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

před 10 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy