PŘEHLED: Trump složí prezidentskou přísahu uvnitř. Historie inaugurací je potřísněna krví

Zvolený prezident Spojených států Donald Trump se ujme úřadu v pondělí 20. ledna. Inaugurace se kvůli mrazivému počasí přesune dovnitř Kapitolu, kde Trump přísahá do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA.

Inauguraci 47. prezidenta Spojených států Donalda Trumpa bude možné sledovat v přímém přenosu na ČT24, TV Nova či CNN Prima News. Slavnostní přísaha je plánována na přibližně 18:00 středoevropského času.

Budoucí prezident spolu s rodinou a dalšími významnými osobnostmi často začíná den soukromou bohoslužbou. Tradičně nový prezident a první dáma přijíždějí do Bílého domu, kde se setkávají s odcházejícím prezidentem a jeho manželkou. Společně pak prezidentští manželé odjíždějí na Kapitol, kde se odehrává samotná inaugurace. Cesta bývá doprovázena vojenskou čestnou stráží nebo jinými symboly státní důstojnosti.

Kromě členů Kongresu a bývalých prezidentů se inaugurace podle různých zdrojů zúčastní například prezident Argentiny Javier Milei, italská premiérka Giorgia Meloniová, bývalá britská premiérka Lizz Trussová, generální ředitel společnosti Tesla a SpaceX Elon Musk, generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg nebo zakladatel Amazonu Jeff Bezos. Informovaly o tom servery El País, The Times a Reuters.

Za Českou republiku se slavnostní inaugurace zúčastní velvyslanec Miloslav Stašek a poradce vlády pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Do Washingtonu zamíří také předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta, europoslanec za Motoristy sobě Filip Turek a europoslanci hnutí ANO Klára Dostálová a Ondřej Knotek.

Letos se inaugurace přesunuje

Původně plánovaná venkovní inaugurace musela být kvůli blížícím se mrazům pozměněna. Organizátoři se rozhodli přesunout slavnostní ceremoniál uvedení nového šéfa Bílého domu do úřadu do vnitřních prostor, aby zajistili pohodlí a bezpečí všech zúčastněných.

Podle serveru NBC Chicago může teplota klesnout až k minus 14 stupňům. Přeložení události do vnitřních prostor tak je v zájmu nejen hostů, ale také bezpečnostních složek a jejich koní.

„Různí hodnostáři a hosté budou přivedeni do Kapitolu. Bude to velmi krásný zážitek pro všechny, a zejména pro početné televizní publikum! V pondělí otevřeme Capital One Arenu pro ŽIVÉ sledování této historické události a pro pořádání prezidentského průvodu. Po složení přísahy se připojím k davu v Capital One,“ shrnul Trump na své sociální síti Truth Social.

Jak informovala americká stanice ABC, kvůli změně místa konání se většina hostů se vstupenkou nebude moci ceremoniálu zúčastnit. „Ti, kteří mají vstupenky na prezidentskou platformu, a členové Kongresu se budou moci zúčastnit osobně. Důrazně doporučujeme, aby se lidé, kteří jsou ve Washingtonu kvůli této události, zúčastnili jiných akcí na krytých místech, která si sami zvolí, a sledovali tak inauguraci,“ vyzval Společný inaugurační výbor.

Co znamená inaugurace?

V den inaugurace zvolený prezident slavnostně skládá přísahu, čímž oficiálně přebírá svůj úřad. Dvacátý dodatek americké ústavy stanoví, že tento akt připadá na 20. ledna nebo na následující den, pokud 20. leden připadne na neděli.

Současně přísahu skládá zvolený viceprezident, který tímto okamžikem oficiálně vstupuje do funkce. Po přísaze nový prezident tradičně přednese inaugurační projev na Kapitolu, kam bývá pozvána i široká veřejnost. Ceremoniál obvykle pokračuje vojenskou přehlídkou a tradičním inauguračním obědem.

Dvacátý dodatek americké ústavy rovněž stanoví, že funkční období dosavadní administrativy končí v 11:00 hodin washingtonského času, což odpovídá 17:00 hodinám středoevropského času. V tomto okamžiku přebírá prezidentské křeslo Donald Trump a viceprezidentskou funkci J.D. Vance, a to bez ohledu na to, zda již složili přísahu, či nikoliv.

Složení přísahy

Prezident Spojených států tradičně skládá přísahu do rukou předsedy Nejvyššího soudu Spojených států. Zajímavým historickým faktem je, že první prezident USA, George Washington, skládal svou přísahu do rukou starosty New Yorku. Tento slavnostní akt představuje prezidentův závazek chránit ústavu a věrně plnit své povinnosti ve prospěch národa.

Přísaha zní následovně: „Slavnostně přísahám, že budu čestně vykonávat úřad prezidenta Spojených států a podle svých sil budu zachovávat, střežit a bránit ústavu Spojených států.“

Během přísahy má zvolený prezident Spojených států tradičně položenou ruku na bibli, což symbolizuje jeho závazek vůči národu a ústavě. V historii se však vyskytly případy, kdy tato tradice nebyla dodržena. Přísahu bez bible složili například Thomas Jefferson, Calvin Coolidge, Chester Arthur a Theodore Roosevelt.

Někteří prezidenti Spojených států naopak tuto tradici posunuli ještě dál tím, že během přísahy měli položené ruce na dvou biblích. Mezi ně patří Dwight Eisenhower, Richard Nixon, George H. W. Bush, Barack Obama a Donald Trump.

Trump složí už podruhé svou prezidentskou přísahu do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Johna G. Robertse, stejně jako tomu bylo při jeho inauguraci v roce 2017. Roberts má tuto čestnou povinnost od prvního prezidentského období Baracka Obamy.

Přísaha potřísněná krví

Inaugurace prezidenta USA má v historii i svou temnou stránku. Lyndon B. Johnson složil svou první prezidentskou přísahu za mimořádně tragických okolností 22. listopadu 1963, krátce po atentátu na prezidenta Johna F. Kennedyho v Dallasu. K samotnému aktu došlo na palubě prezidentského letadla Air Force One, zatímco stroj stál na letišti Love Field v Dallasu, připraven odletět do Washingtonu, D.C.

Přísahu vedla federální soudkyně Sarah T. Hughes, což bylo poprvé v historii Spojených států, kdy prezidentskou přísahu přijala žena. Přítomna byla i Jacqueline Kennedyová, stále oblečená v růžovém kostýmku potřísněném krví jejího manžela.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy