Putin řekl, jak dlouho by mu trvalo vyhrát válku, kdyby se do ní nezapojil Západ

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý prohlásil, že pokud by Západ přestal poskytovat finanční a vojenskou podporu Ukrajině, konflikt by mohl skončit „do dvou měsíců nebo méně“. Tato slova zazněla v rozhovoru pro ruskou státní televizi, kde Putin argumentoval, že Kyjev je zcela závislý na západní pomoci. 

„Pokud by došly peníze a – v širším smyslu – i munice, nevydrželi by ani měsíc. Všechno by bylo u konce za měsíc a půl nebo dva,“ uvedl ruský prezident.

Putin se také vyjádřil k možnosti mírových jednání, avšak vyloučil jakoukoliv diskusi s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, kterého označil za „nelegitimního“. Tvrdí, že Zelenského mandát vypršel v době válečného stavu, a tím ztratil oprávnění vést zemi.

„Pokud chce někdo jednat, přidělím lidi, kteří se jednání zúčastní,“ dodal Putin.

Putinovy výroky přišly ve chvíli, kdy americký prezident Donald Trump oznámil, že se s ruským vůdcem brzy spojí a pokusí se přispět k ukončení konfliktu.

„Chce mluvit a brzy spolu budeme hovořit,“ řekl Trump v sobotu. Zároveň připomněl, že s ukrajinským prezidentem Zelenským hovořil již několikrát a vnímá jeho snahu o dosažení míru.

„Chtěli by vidět konec války. Myslím, že prezident Putin by také rád viděl konec války,“ prohlásil Trump. Zároveň znovu zopakoval, že pokud by byl během ruské invaze v roce 2022 v úřadu on, válka by vůbec nezačala.

„Tak uvidíme, jestli můžeme pomoci k jejímu ukončení. Myslím, že je ostuda, že ta válka vůbec probíhá,“ dodal americký prezident.

Mezitím Spojené státy a Evropská unie oznámily, že hodlají udržet „maximální tlak“ na Rusko, aby přiměly Putina ukončit válku.

Toto stanovisko bylo potvrzeno během prvního telefonického hovoru mezi šéfkou unijní diplomacie Kajou Kallasovou a novým americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem.

Podle evropského představitele je cílem přinutit Moskvu k dosažení „spravedlivého a udržitelného míru“. Jak toho však Západ chce dosáhnout, zůstává nejasné, protože Ukrajina se bez pokračující vojenské a ekonomické pomoci neobejde.

Zatímco Putin trvá na tom, že bez západního zásahu by válka skončila rychle, Spojené státy a EU se obávají, že by to vedlo k ruskému vítězství a ohrožení stability v Evropě. Situace tak zůstává i nadále vysoce napjatá. 

Související

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy