Evropská unie zavádí cla na americké zboží. Zaměřuje se na státy, které budou Trumpa nejvíc bolet

Evropská unie reaguje na rozsáhlé "reciproční" clo zavedené prezidentem Donaldem Trumpem a míří tam, kde to bude pravděpodobně bolet nejvíce — do ekonomického srdce republikánských států. Nově oznámená opatření, která cílí na americký export v hodnotě až 22,1 miliardy eur, ukazují nejen obchodní rozhodnost Bruselu, ale i dávku kreativity a jemné pasivní agrese.

V návrhu Evropské komise, který získal deník Politico, figurují cla až ve výši 25 procent na širokou škálu zemědělských a průmyslových produktů. Jedná se o opatření, která mají zasáhnout sektory v USA nejvíce závislé na transatlantickém obchodu — od sójových bobů, masa a tabáku až po hliník a ocel.

Evropské státy budou o zavedení cel hlasovat již tuto středu a očekává se, že opatření hladce projde. První vlna cel na zboží jako brusinky či pomerančový džus, která byla původně zavedena během Trumpova prvního funkčního období v roce 2018 a později pozastavena, vstoupí znovu v platnost už 15. dubna.

Druhá vlna cel, zahrnující mimo jiné bílu čokoládu, ocel, maso a plastový polyethylen, bude následovat 16. května. Závěrečná část — cla na mandle a sójové boby — bude spuštěna až 1. prosince, čímž EU podle všeho nechává otevřený prostor pro možná vyjednávání.

Podle analýzy deníku Politico se odvetná cla EU dotknou zhruba 13,5 miliardy dolarů amerického exportu pocházejícího právě z republikánských států.

Největší ranou bude pro americký export sójových bobů, symbolického produktu s obrovským ekonomickým i politickým významem pro republikánskou základnu. EU dlouhodobě patřila mezi největší dovozce této komodity, přičemž více než 80 procent exportu do Unie pochází z Louisiany — domovského státu šéfa Sněmovny reprezentantů Mika Johnsona.

Zasažena bude také hovězí produkce z Kansasu a Nebrasky, drůbež z Louisiany, autodíly z Michiganu či cigarety z Floridy. Výčet pokračuje dřevěnými výrobky z Georgie a Severní Karolíny až po zmrzlinu z Arizony, elektrické deky z Alabamy, kapesníky z Jižní Karolíny a dokonce i dámské negližé z Ohia a Kentucky.

Z konečné verze seznamu sice vypadla americká whisky — údajně po nátlaku Francie, Itálie a Irska — ale EU si ponechala v záloze další "výstřední" položky. Mezi nimi například těstoviny z Floridy, pánské spodní prádlo nebo motýlky a kravaty z Floridy, pokud ovšem nejsou hedvábné — v tom případě si evropský trh poradí i bez americké nabídky.

Zatímco se Evropa snaží Trumpově obchodní ofenzivě čelit sofistikovanou formou, největší cenou pro USA bude pravděpodobně ekonomická bolest. Vedle EU už s vlastními protiopatřeními přišly i Čína a Kanada. Celkově jejich odveta pokrývá téměř 90 miliard dolarů amerického vývozu.

Peking zavedl cla na kukuřici, pšenici, kuřecí maso a ovoce, zatímco Ottawa rozdělila své odvety do dvou vln — zemědělské produkty a potraviny na jedné straně, hliník a ocel na straně druhé.

Evropská unie navíc nabídla i tzv. "zero-for-zero" dohodu — tedy tarifní výměnu bez cel na průmyslové zboží jako automobily, chemikálie nebo léky. Trump ale tuto nabídku odmítl s tím, že EU musí „během týdne“ nakoupit americké energetické produkty za 350 miliard dolarů, aby se deficit „okamžitě vyrovnal“.

Nejtvrdší zbraní v evropském arzenálu však zůstává tzv. „obchodní bazuka“, tedy možnost zavést cla na služby, které tvoří značnou část amerického exportu. Některé členské státy ale s tímto krokem stále váhají kvůli možným důsledkům.

Současný stav mezinárodního obchodu naznačuje, že Trumpova obchodní válka se v roce 2025 znovu rozhořela plnou silou. A přestože prezident USA tvrdí, že jeho opatření „obnoví férovost“ a „ochrání americké výrobce“, zdá se, že světová ekonomika míří do období zvýšeného napětí, nejistoty a možná i dlouhodobé konfrontace. 

Související

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Politico: Unijní summit v ohrožení. Belgie odmítá půjčku Ukrajině z ruských peněz, Česko ji podpořilo

Evropská unie se ocitla v patové situaci jen dva dny před klíčovým summitem lídrů v Bruselu. Belgická vláda v pondělí večer odmítla poslední balík ústupků ze strany Evropské komise, který měl odblokovat obří půjčku pro Ukrajinu ve výši 210 miliard eur (přes 5 bilionů korun). Půjčka má být kryta zmrazenými aktivy ruské centrální banky, z nichž drtivá většina leží v bruselském depozitáři Euroclear.
Andrej Babiš po setkání s prezidentem Petrem Pavlem (27.10.2025)

Babiš pod palbou. Rakušan ho přirovnal k Orbánovi, kritizoval i Hřib

Nově jmenovaný premiér Andrej Babiš (ANO) se slovy k financování Ukrajiny dostal pod palbu kritiků z řad sněmovní opozice. Končící ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ho přirovnal k maďarskému předsedovi vlády Viktoru Orbánovi. Podle Zdeňka Hřiba (Piráti) zpochybnil Babiš postavení Česka jako spolehlivého partnera. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) clo dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ani napodruhé na nabídku nekývl. Bilič nebude trénovat českou fotbalovou reprezentaci

Příběh hledání nového trenéra české reprezentace se zdá být nekonečný. Poté, co Slavia neuvolnila kouče Jindřicha Trpišovského, se začalo spekulovat, že by se mohl definitivně stát trenérem národního týmu Chorvat se zkušenostmi z anglické Premier League Slaven Bilič, čímž by se tak naplnila již dřívější priorita FAČR, že bude lovit trenéra především v zahraničních vodách. Jenže ani ten nakonec na nabídku manažera reprezentací Pavla Nedvěda nekývl. Navzdory tomu, že se s ním setkal hned dvakrát. Nejnovější informace tak hovoří o tom, že svaz začal jednat s velezkušeným stratégem Miroslavem Koubkem.

včera

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie.

Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv

Evropa přechází k tvrdým obranným opatřením proti Rusku. Opevňování hranic, rostoucí vojenská role Německa, finská příprava na konflikt i rumunská ochota chránit Moldavsko ukazují jasný trend, kdy kontinent reaguje na ruskou agresi, hybridní tlak a slábnoucí jistotu amerického angažmá. Obrana se stává vlastní odpovědností Evropy a klíčovou podmínkou její stability.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Platy v IT v roce 2025: Jak si stojí programátoři, datoví analytici a specialisté na AI

IT sektor i v roce 2025 potvrzuje, že patří k nejdynamičtějším odvětvím ekonomiky. Firmy napříč obory bojují o zkušené vývojáře, datové analytiky i specialisty na umělou inteligenci – a to se odráží na jejich odměňování. Přinášíme vám aktuální přehled platů v IT a vysvětlíme, proč je technické vzdělání stále jednou z nejlepších investic do budoucnosti.

včera

Adam Vojtěch

Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček

Krátce po svém jmenování přistupuje nová vláda Andreje Babiše k prvnímu zásadnímu personálnímu řezu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl radikální obměnu vládní části správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Z deseti členů, které do tohoto třicetičlenného orgánu deleguje kabinet, jich má sedm skončit úplně. Nejsledovanějším jménem mezi odvolanými je bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

včera

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Babišova vláda začala úřadovat. Odmítla emisní povolenky ETS 2 i migrační pakt

Nově zformovaná vládní koalice pod vedením premiéra Andreje Babiše (ANO) na svém úterním zasedání jasně deklarovala změnu kurzu v evropské i domácí politice. Kabinet složený ze zástupců hnutí ANO, SPD a Přísahy a Motoristů oficiálně odmítl zavedení nového systému emisních povolenek ETS 2 a vyslovil se proti migračnímu paktu EU. Zároveň se potvrdilo, že země vstoupí do roku 2026 v rozpočtovém provizoriu.

včera

BBC

BBC jde do boje. Trumpovu žalobu o čtvrt bilionu za sestřih projevu rázně odmítá

Britská veřejnoprávní stanice BBC oficiálně potvrdila, že se bude u soudu bránit žalobě amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten v pondělí na Floridě podal žalobu o astronomických 10 miliard dolarů (přibližně 230 miliard korun). Jádrem sporu je kontroverzní sestřih Trumpova projevu ze 6. ledna 2021 v dokumentárním pořadu Panorama, který byl ve Velké Británii odvysílán před americkými volbami v roce 2024.

včera

včera

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Politico: Unijní summit v ohrožení. Belgie odmítá půjčku Ukrajině z ruských peněz, Česko ji podpořilo

Evropská unie se ocitla v patové situaci jen dva dny před klíčovým summitem lídrů v Bruselu. Belgická vláda v pondělí večer odmítla poslední balík ústupků ze strany Evropské komise, který měl odblokovat obří půjčku pro Ukrajinu ve výši 210 miliard eur (přes 5 bilionů korun). Půjčka má být kryta zmrazenými aktivy ruské centrální banky, z nichž drtivá většina leží v bruselském depozitáři Euroclear.

včera

Dmitrij Peskov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko odmítá vánoční příměří na Ukrajině

Ruské vedení se v úterý chladně vyjádřilo k návrhu na vánoční klid zbraní, který podpořil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova závisí jakékoli dočasné zastavení bojů na tom, zda se podaří dosáhnout širší a trvalé mírové dohody, o kterou usiluje administrativa budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

včera

včera

včera

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Babišova vláda nastupuje. Slibuje levnější energie, nižší daně, stopku migračnímu paktu a emisním povolenekám

Česká republika má novou vládu. Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval kabinet Andreje Babiše (ANO), který se opírá o koaliční spolupráci hnutí ANO, Motoristů a SPD. Nový premiér i jeho ministři ihned po jmenování avizovali smršť opatření, která mají domácnostem i firmám ulevit od vysokých nákladů a zvrátit některé kroky předchozího kabinetu. A jednat se o nich začne už dnes.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Mírová jednání v Berlíně: Co přinesla a co bude nyní následovat?

Jednání o míru na Ukrajině, která proběhla tento týden v Berlíně za účasti amerických vyjednavačů, ukrajinského prezidenta a evropských lídrů, skončila se smíšenými výsledky. Přestože v otázce bezpečnostních záruk došlo k výraznému posunu, nejcitlivější body zůstávají i nadále nevyřešeny.

včera

Policie Austrálie

Útočníky z pláže Bondi poháněla ideologie Islámského státu, absolvovali výcvik na Filipínách

Dvojice útočníků, otec a syn, kteří v neděli během židovského svátku Chanuka rozpoutali masakr na slavné australské pláži Bondi Beach, byla vedena ideologií Islámského státu (ISIS). Podle nejnovějších zjištění vyšetřovatelů oba muži nedávno navštívili jih Filipín, oblast dlouhodobě sužovanou islámským extremismem, kde zřejmě absolvovali vojenský výcvik.

včera

Počasí o víkendu: Bude tepleji než o tom uplynulém

Počasí bude o nadcházejícím víkendu teplejší, než v tom uplynulém. Podle ČHMÚ.cz se denní maxima dostanou až k osmi stupňům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy