Řečtí pohraničníci budou čelit obviněním z úkladných vražd. Podle BBC schválně nechávají topit migranty

Migrační krize vyžaduje zvláštní pozornost Evropské unie a pohraničních členských států. Jde zejména o ty, které sousedí se Středozemním mořem a musejí řešit plavidla s migranty, snažícími se dostat na území EU. Svědectví o chování řecké pohraniční stráže ale poukazuje na krutou realitu toho, jak se lidé zodpovědní za životy uprchlíků chovají.

Britská stanice BBC oslovila řeckou pobřežní stráž v reakci na obvinění z toho, že během uplynulých tří let zapříčinila smrt několika desítek migrantů. V jednom případě mělo dokonce dojít k úmyslnému vhození devíti osob do vod Středozemního moře. Řecký orgán ale takováto nařčení důrazně odmítá.

Stanice údajně ukázala bývalému vysokému důstojníkovi řecké pobřežní stráže video, kde bylo 12 osob naloženo do člunu a poté opuštěny uprostřed volného moře. Podle popisu BBC se měl zvednou ze židle a prohlásit, že „se jedná o zjevně nezákonný čin a mezinárodní zločin“.

Došlo na analýzu celkem patnácti incidentů, které vedly k úmrtí 43 osob. U některých se podařilo získat i přímé svědectví. „Sotva jsme zakotvili, zezadu se na nás vrhla policie. Byli tam dva policisté v černém a tři další v civilu. Byli maskovaní, bylo jim vidět jen do očí. Začali s tím Kameruncem. Hodili ho do vody. Pomalu mu ruka sklouzla pod hladinu a voda ho pohltila,“ vylíčil traumatickou zkušenost muž z Pobřeží slonoviny.

Stejný respondent pak popsal bití ze strany strážníků. „Na hlavu mi padaly rány pěstí. Bylo to, jako by bili zvíře,“ řekl. Podařilo se mu doplavat ke břehu i přesto, že ho policisté vhodili do vody bez záchranné vesty. Těla dvou jeho spolucestujících Sidyho Keity a Didiera Nana byla později nalezena na tureckém pobřeží.

Nepříjemnou zkušenost prožil také jeden ze somálských uprchlíků. „Hodili mě svázaného doprostřed moře. Chtěli, abych zemřel,“ uvedl s tím, že se mu podařilo plavat na zádech a následně uvolnit jednu ruku ze šňůry tak, aby mohl plavat. Zemřeli tři členové jeho skupiny, samotného Somálce nakonec našla turecká pobřežní stráž.

Jiného muže, tentokrát ze Sýrie, řecká pobřežní stráž vrátila do tureckých vod a naložila do záchranných člunů. Člun s jeho rodinou ale neměl uzavřený ventil. „Okamžitě jsme se začali potápět, viděli to. Slyšeli nás všechny křičet, a přesto nás nechali. První dítě, které zemřelo, byl syn mého bratrance. Pak už to šlo jedno po druhém. Další dítě, další dítě, pak zmizel sám můj bratranec. Do rána zemřelo sedm nebo osm dětí. Moje děti zemřely až ráno, těsně před příjezdem turecké pobřežní stráže,“ líčil Syřan, který do Řecka odcházel přes Turecko.

Podle dostupných informací řecká pobřežní stráž běžně vrací uprchlíky do Turecka. Migranti sice mají možnost na několika řeckých ostrovech žádat o azyl, mnoho z nich se zde ale kvůli chování Řeků vůbec nedostane.

Takováto podezření zřejmě povedou k rozsáhlému vyšetřování. Nepůjde ale o vyšetřování toho, že řečtí pohraničníci navracejí migranty do tureckých vod. Ve hře jsou daleko závažnější prohřešky – úkladné vraždy.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Řecko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy