Řečtí pohraničníci budou čelit obviněním z úkladných vražd. Podle BBC schválně nechávají topit migranty

Migrační krize vyžaduje zvláštní pozornost Evropské unie a pohraničních členských států. Jde zejména o ty, které sousedí se Středozemním mořem a musejí řešit plavidla s migranty, snažícími se dostat na území EU. Svědectví o chování řecké pohraniční stráže ale poukazuje na krutou realitu toho, jak se lidé zodpovědní za životy uprchlíků chovají.

Britská stanice BBC oslovila řeckou pobřežní stráž v reakci na obvinění z toho, že během uplynulých tří let zapříčinila smrt několika desítek migrantů. V jednom případě mělo dokonce dojít k úmyslnému vhození devíti osob do vod Středozemního moře. Řecký orgán ale takováto nařčení důrazně odmítá.

Stanice údajně ukázala bývalému vysokému důstojníkovi řecké pobřežní stráže video, kde bylo 12 osob naloženo do člunu a poté opuštěny uprostřed volného moře. Podle popisu BBC se měl zvednou ze židle a prohlásit, že „se jedná o zjevně nezákonný čin a mezinárodní zločin“.

Došlo na analýzu celkem patnácti incidentů, které vedly k úmrtí 43 osob. U některých se podařilo získat i přímé svědectví. „Sotva jsme zakotvili, zezadu se na nás vrhla policie. Byli tam dva policisté v černém a tři další v civilu. Byli maskovaní, bylo jim vidět jen do očí. Začali s tím Kameruncem. Hodili ho do vody. Pomalu mu ruka sklouzla pod hladinu a voda ho pohltila,“ vylíčil traumatickou zkušenost muž z Pobřeží slonoviny.

Stejný respondent pak popsal bití ze strany strážníků. „Na hlavu mi padaly rány pěstí. Bylo to, jako by bili zvíře,“ řekl. Podařilo se mu doplavat ke břehu i přesto, že ho policisté vhodili do vody bez záchranné vesty. Těla dvou jeho spolucestujících Sidyho Keity a Didiera Nana byla později nalezena na tureckém pobřeží.

Nepříjemnou zkušenost prožil také jeden ze somálských uprchlíků. „Hodili mě svázaného doprostřed moře. Chtěli, abych zemřel,“ uvedl s tím, že se mu podařilo plavat na zádech a následně uvolnit jednu ruku ze šňůry tak, aby mohl plavat. Zemřeli tři členové jeho skupiny, samotného Somálce nakonec našla turecká pobřežní stráž.

Jiného muže, tentokrát ze Sýrie, řecká pobřežní stráž vrátila do tureckých vod a naložila do záchranných člunů. Člun s jeho rodinou ale neměl uzavřený ventil. „Okamžitě jsme se začali potápět, viděli to. Slyšeli nás všechny křičet, a přesto nás nechali. První dítě, které zemřelo, byl syn mého bratrance. Pak už to šlo jedno po druhém. Další dítě, další dítě, pak zmizel sám můj bratranec. Do rána zemřelo sedm nebo osm dětí. Moje děti zemřely až ráno, těsně před příjezdem turecké pobřežní stráže,“ líčil Syřan, který do Řecka odcházel přes Turecko.

Podle dostupných informací řecká pobřežní stráž běžně vrací uprchlíky do Turecka. Migranti sice mají možnost na několika řeckých ostrovech žádat o azyl, mnoho z nich se zde ale kvůli chování Řeků vůbec nedostane.

Takováto podezření zřejmě povedou k rozsáhlému vyšetřování. Nepůjde ale o vyšetřování toho, že řečtí pohraničníci navracejí migranty do tureckých vod. Ve hře jsou daleko závažnější prohřešky – úkladné vraždy.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto Původní zpráva

Kostarika přijme své občany deportované z USA. Chce jim usnadnit návrat, jak to jen jde

S příchodem nové imigrační politiky prezidenta Donalda Trumpa se mění nejen situace v USA, ale i v zemích Latinské Ameriky. Ty totiž ponesou důsledky jeho opatření, které se týkají zejména masových deportací. Ministerstvo zahraničí středoamerické Kostariky poskytlo exkluzivní vyjádření pro EuroZprávy.cz, ve kterém přibližuje svůj postoj k Trumpově politice i aktuální stav kostarických migrantů ve Spojených státech.
Uprchlíci, ilustrační foto

Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít

Plány Donalda Trumpa na masové deportace by mohly zásadně ovlivnit potravinový systém Spojených států a přitom paradoxně zvýšit závislost na migrantech s pracovním vízem. Navzdory snaze omezit počet nelegálních přistěhovalců se totiž potravinový průmysl bez zahraniční pracovní síly neobejde. Od polí s jahodami v Kalifornii po pomerančové sady na Floridě – více než 70 % zemědělských pracovníků pochází ze zahraničí, přičemž asi 40 % z nich je v USA nelegálně. Ve zpracovatelském průmyslu tvoří přistěhovalci téměř polovinu pracovní síly, píše Politico.

Více souvisejících

uprchlíci Řecko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy