Rusko poslalo 50 tisíc vojáků včetně Severokorejců, aby vytlačili Ukrajince z Kurské oblasti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky potvrdil, že Rusko rozmístilo téměř 50 000 vojáků v Kurské oblasti na jihu Ruska, kde Kyjev v létě zahájil překvapivou protiofenzívu. 

Podle CNN Zelensky uvedl, že ukrajinské síly i nadále odolávají této velké ruské skupině, a to na základě zprávy, kterou obdržel od generála Oleksandra Syrského, vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil.

Ukrajina zahájila ofenzivu v Kurské oblasti v srpnu, čímž nejenže překvapila Rusko, ale i jeho spojence. Ukrajinská vláda uvedla, že operace byla nezbytná, protože Rusko plánovalo zahájit nový útok z této oblasti. Cílem operace bylo také vytvořit „nárazníkovou zónu“, která by chránila Ukrajinu před možnými přeshraničními útoky.

Kurská ofenziva, první pozemní invaze cizí mocnosti na ruské území od druhé světové války, znamenala překvapivý úspěch při vpádu na ruské území a ukrajinské síly nadále kontrolují několik set čtverečních kilometrů ruské země.

Ačkoliv Rusko v následujících měsících znovu získalo některá území, linie fronty zůstala většinou nezměněna. Američtí představitelé v neděli informovali, že Rusko soustředilo obrovskou sílu, včetně čerstvě příchozích severokorejských vojáků, aby provedlo útok na ukrajinské pozice v Kursku. Tento ruský protiútok se očekává v následujících dnech.

I když Kreml oficiálně nepotvrdil přítomnost severokorejských vojáků na svém území, ruská státní média, jako například TASS, uvedla, že prezident Vladimir Putin podepsal zákon ratifikující obrannou dohodu s Severní Koreou.

Ten potvrzuje rostoucí spolupráci mezi oběma zeměmi, zejména od doby, kdy Rusko v roce 2022 zahájilo plnou invazi na Ukrajinu. Severní Korea, která disponuje armádou o 1,2 milionu vojáků, se stále více zapojuje do spolupráce s Ruskem, přičemž její vojáci nemají tolik bojových zkušeností. Zelensky uvedl, že v regionu je nyní rozmístěno 11 000 severokorejských vojáků.

Podle ukrajinských zdrojů se severokorejští vojáci účastní přímých bojových operací proti ukrajinským silám v Kursku, stejně jako obranných operací v Belgorodské oblasti Ruska a na ruskem okupovaných ukrajinských územích. Tyto střety vedly k obětem na obou stranách.

Zároveň Ukrajina sleduje možné dopady vítězství Donalda Trumpa v nedávných amerických volbách, které vyvolalo otázky ohledně budoucí podpory USA. Trump již dříve prohlásil, že by mohl válku na Ukrajině ukončit během 24 hodin, a naznačil, že by pro USA bylo v nejlepším zájmu konflikt rychle vyřešit. Jak Rusko pokračuje v každodenních dronových útocích na ukrajinská města a tlačí na několika frontách, nadcházející týdny mohou být klíčové pro vývoj této války.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy