Rusko poslalo 50 tisíc vojáků včetně Severokorejců, aby vytlačili Ukrajince z Kurské oblasti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky potvrdil, že Rusko rozmístilo téměř 50 000 vojáků v Kurské oblasti na jihu Ruska, kde Kyjev v létě zahájil překvapivou protiofenzívu. 

Podle CNN Zelensky uvedl, že ukrajinské síly i nadále odolávají této velké ruské skupině, a to na základě zprávy, kterou obdržel od generála Oleksandra Syrského, vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil.

Ukrajina zahájila ofenzivu v Kurské oblasti v srpnu, čímž nejenže překvapila Rusko, ale i jeho spojence. Ukrajinská vláda uvedla, že operace byla nezbytná, protože Rusko plánovalo zahájit nový útok z této oblasti. Cílem operace bylo také vytvořit „nárazníkovou zónu“, která by chránila Ukrajinu před možnými přeshraničními útoky.

Kurská ofenziva, první pozemní invaze cizí mocnosti na ruské území od druhé světové války, znamenala překvapivý úspěch při vpádu na ruské území a ukrajinské síly nadále kontrolují několik set čtverečních kilometrů ruské země.

Ačkoliv Rusko v následujících měsících znovu získalo některá území, linie fronty zůstala většinou nezměněna. Američtí představitelé v neděli informovali, že Rusko soustředilo obrovskou sílu, včetně čerstvě příchozích severokorejských vojáků, aby provedlo útok na ukrajinské pozice v Kursku. Tento ruský protiútok se očekává v následujících dnech.

I když Kreml oficiálně nepotvrdil přítomnost severokorejských vojáků na svém území, ruská státní média, jako například TASS, uvedla, že prezident Vladimir Putin podepsal zákon ratifikující obrannou dohodu s Severní Koreou.

Ten potvrzuje rostoucí spolupráci mezi oběma zeměmi, zejména od doby, kdy Rusko v roce 2022 zahájilo plnou invazi na Ukrajinu. Severní Korea, která disponuje armádou o 1,2 milionu vojáků, se stále více zapojuje do spolupráce s Ruskem, přičemž její vojáci nemají tolik bojových zkušeností. Zelensky uvedl, že v regionu je nyní rozmístěno 11 000 severokorejských vojáků.

Podle ukrajinských zdrojů se severokorejští vojáci účastní přímých bojových operací proti ukrajinským silám v Kursku, stejně jako obranných operací v Belgorodské oblasti Ruska a na ruskem okupovaných ukrajinských územích. Tyto střety vedly k obětem na obou stranách.

Zároveň Ukrajina sleduje možné dopady vítězství Donalda Trumpa v nedávných amerických volbách, které vyvolalo otázky ohledně budoucí podpory USA. Trump již dříve prohlásil, že by mohl válku na Ukrajině ukončit během 24 hodin, a naznačil, že by pro USA bylo v nejlepším zájmu konflikt rychle vyřešit. Jak Rusko pokračuje v každodenních dronových útocích na ukrajinská města a tlačí na několika frontách, nadcházející týdny mohou být klíčové pro vývoj této války.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy