Setkání Kima a Putina v KLDR je na spadnutí. Nadšení z toho nejsou ani v Pekingu

Setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una a ruského prezidenta Vladimira Putina se nezadržitelně blíží. Dvě nejsilněji sankciované země zakládají spolupráci, která může mít závažné dopady na konflikt na Ukrajině i na zhoršování napětí mezi hlavními světovými mocnostmi. Nejenže s tímto sbližováním není spokojený Washington, nadšením neskáčou ani v Pekingu. 

Do návštěvy Putina v Severní Koreji podle britské stanice BBC zbývá jen pár dní. Potvrzují to jihokorejské zdroje s tím, že k ní může dojít už v úterý. „Satelitní snímky zachytily zjevné přípravy, které v Severní Koreji probíhají,“ píše BBC. 

Tamní lídr pozval ruského prezidenta na návštěvu již loni a ten ochotně přijal. Pokud vše vyjde, půjde teprve o druhou Putinovu návštěvu KLDR od roku 2000. Tehdy ale navštívil Kimova otce – Kim Čong-ila. Severní Korea dlouhodobě podporuje ruskou agresi proti Ukrajině. „Mezi Ruskem a Severní Koreou existuje prostor pro velmi hluboké vztahy,“ nastínil zdroj z Kremlu. 

„Rusko pravděpodobně hledá munici, stavební dělníky a dokonce i dobrovolníky, kteří by šli na frontu na Ukrajinu,“ prohlásil ruský politolog Sergej Markov, který má podle BBC velice blízko k Putinovi. 

BBC rovněž připomíná, že Severní Korea a Rusko jsou dvě země, na které bylo uvaleno nejvíce sankcí. Konkrétně Pchjongjang obdržel sankce za vývoj jaderných zbraní a sérii testů balistických střel, nicméně Moskva v rámci Rady bezpečnosti OSN uplatňuje v těchto záležitostech veto a sankce nejsou tak úspěšné, jak se předpokládalo. 

Země má nyní pro izolované Rusko daleko větší hodnotu než kdy dřív. „Severní Korea je s Ruskem nepřemožitelným druhem ve zbrani,“ pronesl Kim Čong-un v nedávném poselství Putinovi. 

Kim a Putin jsou společní nositelé myšlenky, že „Západ je na ústupu“ a prosazují nový světový řád bez americké hegemonie. Ta poměrně efektivně fungovala od rozpadu Sovětského svazu a mocnosti v čele s Čínou a Ruskem se jí snaží rozvrátit. Čína je ale k možné hlubší spolupráci KLDR a Ruska rezervovaná a zřejmě jí bude silně oponovat, pokud Kim a Putin naplní slova o vzájemném bratrství. 

Kromě toho se Putin zasazuje o posílení vztahů s Íránem, který válečnému úsilí Kremlu na Ukrajině poskytuje tisíce bezpilotních letounů. Jde o další zemi sužovanou sankcemi a stejně jako Severní Koreji se Íránu partnerství s Moskvou může velmi vyplatit. 

Putin ale musí počítat s rizikem, že ne všichni Rusové budou sblížení se Severní Koreou či Íránem vítat. Velká část země má kulturní a historické vazby na Evropu a Západ. 

Související

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

Více souvisejících

Vladimír Putin Kim Čong-un Rusko Severní Korea (KLDR) Čína

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. (26.6.2024) Prohlédněte si galerii

Pellegrini v Praze. Nový slovenský prezident je na první zahraniční cestě

Do Prahy ve středu dorazil nově zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini, na Pražském hradě jej dopoledne přijal český protějšek Petr Pavel. Pro Pellegriniho jde o první zahraniční návštěvu ve funkci hlavy státu. Prezidenti se shodli, že na obnovení mezivládních jednání ještě nenastal čas. Oba ale vyjádřili naději, že k tomu časem dojde. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Bouřka, ilustrační foto.

Počasí: V Česku dnes opět hrozí silné bouřky

V Česku ve středu po několika dnech opět udeří bouřky. Podle aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v nich může na Moravě a ve Slezsku spadnout až 50 milimetrů srážek. Hrozí také krupobití. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Patrik Schick

Češi do veledůležitého duelu s Tureckem nastoupí bez Schicka. Stav Baráka se po horečce lepší

Když během zápasu s Gruzií (1:1) předčasně odešel ze hřiště kanonýr Patrik Schick, nevěstilo to nic dobrého. Přestože po zápase byl český trenérský štáb ještě v naději, že by snad mohl fotbalista Leverkusenu být k dispozici pro utkání s Tureckem, nyní za zákulisí přichází neoficiální informace o tom, že Patrik Schick dispozici pro duel s Tureckem nakonec nebude. Schick není navíc jediným, nad kterým visí otazník. Třeba Antonína Baráka pro změnu trápila horečka, před posledním duelem ve skupině se ale podle svých slov cítí dobře. Lukáše Provoda pak pro změnu trápí lehký výron kotníku. 

před 6 hodinami

sport

EURO 2024: Rakušané vyhráli nad Nizozemskem a postupují z prvního místa, Francie opět herně nepřesvědčila

Skupina D fotbalového mistrovství Evropy v Německu byla nejzamotanější a během posledních zápasů této skupiny, které se hrály souběžně v úterý vpodvečer, se měnila živá tabulka této skupiny každou chvílí a pokaždé vypadala jinak. Nakonec to skončilo největším možným překvapením poté, co si Rakušané dokázali poradit s Nizozemci a porazili je 3:2 a tím se tak dostali na první místo tabulky. To znamená, že se stali případným soupeřem v osmifinále pro český tým, tedy pokud český tým ve středu večer porazí Turecko. Ve druhém zápase skupiny B pak na sebe narazili Lewandowski a Mbappé, tedy Polsko a Francie. Mbappé se vrátil do základu po zranění nosu, kvůli němuž musel tak nyní nosit masku. Oba zmiňovaní kanonýři a oba z penalt ustanovili skóre na konečných 1:1, Francie však stále herně úplně nepřesvědčila a kromě toho ještě nedala gól ze hry. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Počasí bude tento týden tropické, hrozí ale bouřky

Počasí bude do konce týdne tropické, dnes ale podle ČHMÚ.cz mohou dorazit bouřky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy