Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

Podle serveru DefenseOne je v praxi možné, aby „USA a další západní země zůstaly mimo konflikt, který se týká země NATO, aniž by musely porušit své alianční závazky“. Smlouva o NATO totiž neurčuje definici toho, co je „ozbrojený útok proti jednomu členu“. „Jako politologové, kteří studují roli mezinárodních organizací, jako je NATO, se domníváme, že je důležité pochopit, že ve skutečnosti jsou alianční dohody pružnější, než si lidé myslí,“ píše server.

Jako příklad slouží žádost o schůzku a aktivaci článku 5 ze strany Turecka v únoru 2020 v reakci na ruské a syrské útoky na jeho území během syrské občanské války, při nichž zahynulo 33 tureckých vojáků. Spojenci se ale shodli, že Ankaře nepomůžou, protože „míra násilí vůči Turecku nebyla dostatečná na to, aby se jednalo o ozbrojený útok“.

Každá členská země NATO má právo se rozhodnout, co bude při aktivaci článku 5 dělat. Neexistuje totiž žádný centrální orgán, který by jim nařídil přesný postup.

V tomto ohledu lze ukázat na jediný případ aktivace článku 5: útoky na Světové obchodní centrum v New Yorku a Pentagon z 11. září 2001. Celkem třináct zemí NATO vyslalo stíhací letouny nad oblohu Spojených států, aby pomáhaly hlídat a chránit před případným opakovaným útokem. Většina spojenců z NATO se rozhodla neposílat do Afghánistánu své vojáky. „Tato nečinnost některých spojenců NATO nebyla považována za porušení smlouvy a nevyvolala velkou diskuzi – a země, které se rozhodly nezapojit do boje, nebyly sankciovány ani vyloučeny z aliance,“ popisuje DefenseOne.

Ohled se musí brát také na geografickou polohu konfliktu. Po argentinském útoku na britské Falklandy v jižním Atlantiku roku 1982 se NATO nezapojilo z jednoduchého důvodu – aliance je Severoatlantická, takže působí na sever od rovníku, respektive obratníku Raka.

Výzkumníci v této souvislosti podnikli rozsáhlý výzkum mezi 5000 dospělými Američany. Modelová situace byla taková, že spojenec USA byl napaden mocným sousedem. Někteří respondenti dostali prostou otázku, zdali by americká armáda měla zasáhnout na pomoc. Další pak dostali upravenou totožnou otázku s tím, že Američané nemají povinnost své vojáky vysílat. „Zatímco respondenti z obou skupin byli obecně nakloněni tomu, aby přišli na obranu spojence, jejich ochota tak učinit byla výrazně nižší, když jim bylo řečeno, že alianční smlouva nutně nevyžaduje, aby USA vyslaly vojáky,“ uvádějí výzkumníci.

Výzkumníci z DefenseOne přišli s jasným závěrem. „Když tedy dojde na debaty o politice Spojených států vůči jejich aliančním partnerům – a o tom, zda by měly přijmout nové členy, jako je Ukrajina – je důležité, aby obě strany ocenily, že alianční závazky nejsou tak závazné, ať už z právního nebo politického hlediska, jak se traduje,“ vysvětlili.

Související

Více souvisejících

NATO

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Dovoz a vývoz zboží

S USA chce o clech jednat 50 zemí. Rusko si pochvaluje, že na ně je Trump neuvalil

Nová obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolala po celém světě vlnu diplomatických reakcí. Poté, co vešly v platnost nové 10% cla na většinu dovozu do USA, oznámil ředitel Národní ekonomické rady Bílého domu Kevin Hassett, že více než 50 zemí již kontaktovalo americkou vládu s žádostí o jednání.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

oděvy

Konec levého oblečení a elektroniky? Svět jak ho známe skončil, připravme se na změny, varují Britové

Britská vláda i Evropská unie čelí novému obchodnímu otřesu, který vyvolala razantní cla zavedená americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zatímco Spojené státy sáhly k ochranářským opatřením v podobě vysokých tarifů na dovoz z Evropy, Asie i rozvojových zemí, v Londýně i Bruselu se připravují reakce, které mohou znamenat zásadní zlom v dosavadních globálních obchodních vztazích.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Elon Musk

Proti Trumpovi už se staví i Musk. Chce nulová cla mezi USA a EU

Šéf Tesly a vládní činitel Elon Musk v sobotu veřejně podpořil myšlenku zrušení všech cel a vytvoření zón volného obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Jeho prohlášení přichází jen pár dní poté, co americký prezident Donald Trump oznámil nová cla na dovoz z EU a dalších zemí, čímž odstartoval novou vlnu obchodních napětí.

před 5 hodinami

Demonstrace v USA proti Trumpovi

1200 měst ve všech 50 státech. USA otřásají protesty proti Trumpovi

V sobotu se napříč Spojenými státy uskutečnila největší vlna protivládních protestů od nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta. Tisíce lidí vyšly do ulic ve více než 1 200 lokalitách všech 50 států. Protestní akce se konaly i v zahraničí – například v Londýně, Paříži nebo Berlíně.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Žádné příměří neexistuje, útoky pokračují. Jak Putinův vyslanec obelhal USA?

Minulý týden přiletěl Kirill Dmitrijev, hlavní investiční emisář ruského prezidenta Vladimira Putina, na návštěvu do Bílého domu. Setkání se odehrálo takřka bez povšimnutí veřejnosti – a zcela záměrně. Přesto vyvolalo silné obavy, zda administrativa Donalda Trumpa skutečně usiluje o mír nebo se stává nástrojem ruské diplomacie.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Izrael oznámil novou fázi války: Pásmo Gazy rozseká na kusy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že armáda „přechází do nové fáze“ operací v Pásmu Gazy. Tento nový přístup znamená, že izraelské síly nyní fyzicky rozdělují území Gazy na části, které postupně ovládají. Podle expertů jde o zřetelný krok ke strategii dlouhodobé kontroly nad územím.

před 10 hodinami

Aktualizováno před 14 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Příměří v nedohlednu. Rusko podniká kroky, které svědčí o touze nadále válčit

Ruská agrese na Ukrajině pokračuje navzdory rostoucímu diplomatickému tlaku, který iniciuje administrativa šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Kreml zřejmě využívá dialog jako nástroj k prodlužování války, zatímco v zákulisí chystá další eskalaci. Zatímco se Moskva snaží vyvolat zdání zájmu o jednání, mobilizuje až 160 tisíc nových vojáků. Rovněž spoléhá na vojenskou pomoc ze Severní Koreje, která zahrnuje živou sílu, dělostřeleckou techniku i balistické rakety.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy