Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

Podle serveru DefenseOne je v praxi možné, aby „USA a další západní země zůstaly mimo konflikt, který se týká země NATO, aniž by musely porušit své alianční závazky“. Smlouva o NATO totiž neurčuje definici toho, co je „ozbrojený útok proti jednomu členu“. „Jako politologové, kteří studují roli mezinárodních organizací, jako je NATO, se domníváme, že je důležité pochopit, že ve skutečnosti jsou alianční dohody pružnější, než si lidé myslí,“ píše server.

Jako příklad slouží žádost o schůzku a aktivaci článku 5 ze strany Turecka v únoru 2020 v reakci na ruské a syrské útoky na jeho území během syrské občanské války, při nichž zahynulo 33 tureckých vojáků. Spojenci se ale shodli, že Ankaře nepomůžou, protože „míra násilí vůči Turecku nebyla dostatečná na to, aby se jednalo o ozbrojený útok“.

Každá členská země NATO má právo se rozhodnout, co bude při aktivaci článku 5 dělat. Neexistuje totiž žádný centrální orgán, který by jim nařídil přesný postup.

V tomto ohledu lze ukázat na jediný případ aktivace článku 5: útoky na Světové obchodní centrum v New Yorku a Pentagon z 11. září 2001. Celkem třináct zemí NATO vyslalo stíhací letouny nad oblohu Spojených států, aby pomáhaly hlídat a chránit před případným opakovaným útokem. Většina spojenců z NATO se rozhodla neposílat do Afghánistánu své vojáky. „Tato nečinnost některých spojenců NATO nebyla považována za porušení smlouvy a nevyvolala velkou diskuzi – a země, které se rozhodly nezapojit do boje, nebyly sankciovány ani vyloučeny z aliance,“ popisuje DefenseOne.

Ohled se musí brát také na geografickou polohu konfliktu. Po argentinském útoku na britské Falklandy v jižním Atlantiku roku 1982 se NATO nezapojilo z jednoduchého důvodu – aliance je Severoatlantická, takže působí na sever od rovníku, respektive obratníku Raka.

Výzkumníci v této souvislosti podnikli rozsáhlý výzkum mezi 5000 dospělými Američany. Modelová situace byla taková, že spojenec USA byl napaden mocným sousedem. Někteří respondenti dostali prostou otázku, zdali by americká armáda měla zasáhnout na pomoc. Další pak dostali upravenou totožnou otázku s tím, že Američané nemají povinnost své vojáky vysílat. „Zatímco respondenti z obou skupin byli obecně nakloněni tomu, aby přišli na obranu spojence, jejich ochota tak učinit byla výrazně nižší, když jim bylo řečeno, že alianční smlouva nutně nevyžaduje, aby USA vyslaly vojáky,“ uvádějí výzkumníci.

Výzkumníci z DefenseOne přišli s jasným závěrem. „Když tedy dojde na debaty o politice Spojených států vůči jejich aliančním partnerům – a o tom, zda by měly přijmout nové členy, jako je Ukrajina – je důležité, aby obě strany ocenily, že alianční závazky nejsou tak závazné, ať už z právního nebo politického hlediska, jak se traduje,“ vysvětlili.

Související

Více souvisejících

NATO

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Gruzie senzačně postoupila ze skupiny do osmifinále po výhře nad Portugalci

Čeští fotbalisté by mohli v lecčems Gruzii závidět. Nejen to, jakým fotbalem se nováčci na fotbalovém Euru prezentují, ale také to, že díky tomu dokázali porazit oproti nám Portugalce 2:0 a díky tomu tak navíc postoupit do historického osmifinále. Jihoevropanům vzhledem k jistotě postupu už vlastně o nic nešlo a možná i proto do posledního duelu ve skupině F nastoupili s lehkovážností. Hned po dvou minutách totiž Portugalce Gruzínci šokovali otevřením skóre zásluhou výtečně hrajícího Kvaraccheliji. Gruzínci ve druhé půli zvýšili z penalty a došli si tak k nečekané výhře a stejně tak k nečekanému postupu do osmifinále.

včera

Americký prezident Joe Biden.

Američanům se děje přesně to, co si nepřáli. Jde o vliv v Asii

Spojeným státům se nedaří uplatnit svůj vliv v Asii. Po dlouhou dobu se Američané snažili přenést svou pozornost z Blízkého východu, administrativy jednotlivých prezidentů ale jednaly nekoherentně a Washington to stálo důležité mocenské postavení. Čína je teď na vzestupu a USA s tím nemohou moc dělat. 

včera

včera

Českem se ženou velmi silné bouřky. V Praze nastaly velké problémy v dopravě

Česko ve čtvrtek odpoledne zasáhly velmi silné bouřky, před nimiž varovali meteorologové v dopolední výstraze. Například v Praze způsobilo počasí velké problémy v dopravě. Výstraha před bouřkami platí až do půlnoci. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy