
V roce 2017 svět zažil silné diplomatické protesty, když Donald Trump rozhodl o vystoupení Spojených států z Pařížské dohody o klimatu. O osm let později, kdy stejný krok podnikl jako prezident podruhé, reakce byly výrazně tišší. Tento kontrast zdůrazňuje změnu v přístupu klimatických aktivistů a odborníků, kteří nyní zvažují jiné strategie, jak jednat ve světě, kde politický posun doprava mění priority vlád i voličů, píše Politico.
Během vlády Joea Bidena mnozí považovali boj s klimatickými změnami za nedílnou součást správy státu. Avšak návrat Trumpa do Bílého domu ukazuje, že tento konsensus nebyl tak pevný, jak se zdálo. Nyní se klimatická rétorika místo morálních apelů více zaměřuje na argumenty ekonomického zájmu a energetické bezpečnosti. Tento pragmatismus je veden snahou udržet si politický vliv i v prostředí, kde tradiční narativy o globální spolupráci a etické odpovědnosti již nemají takovou váhu.
Trump své rozhodnutí znovu odstoupit od Pařížské dohody oznámil první den svého úřadu, přičemž svůj krok označil za ochranu před „nespravedlivou a jednostrannou dohodou“. Zatímco v roce 2017 tento krok vyvolal silné reakce ze strany světových lídrů, tentokrát byla odpověď opatrnější. Francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz zůstali zticha, zatímco britský premiér Keir Starmer se vyhnul komentářům. Reakce byly podobně umírněné i od dalších států, což ukazuje, že globální přístup k otázce klimatu se od Trumpova prvního období výrazně změnil.
Podle britského klimatického odborníka Nigela Toppinga není v současnosti politicky výhodné stavět klimatickou politiku na morálních argumentech. Namísto toho se doporučuje klást důraz na ekonomické a konkurenční výhody, které přechod na čistou energii může přinést. Tento posun se projevil i ve snaze hledat společné zájmy s konzervativnějšími vládami. Například technologie na zachycování uhlíku, snižování emisí metanu nebo efektivnější průmyslová výroba by mohly být tématy, na nichž se mohou shodnout různé politické strany.
Důležitou roli v tomto posunu sehrává také geopolitika. Zatímco Pařížská dohoda vznikla na základě představy o globální spolupráci, dnešní svět je charakterizován soupeřením mezi mocnostmi. Ursula von der Leyen, předsedkyně Evropské komise, označila současnou situaci za „novou éru tvrdé geostrategické konkurence“. To klade nové výzvy před klimatické lídry, kteří dlouho prosazovali spolupráci jako jedinou cestu k řešení globální krize.
Trumpův návrat však přinesl smíšené reakce. Někteří evropští lídři, jako například německý ministr hospodářství Robert Habeck, vyjádřili obavy z možného oslabení zelené agendy. Na druhé straně jiní, jako Linda Kalcher z bruselského think-tanku Strategic Perspectives, argumentovali, že rozhodnutí USA má nyní menší dopad než dříve. Čína by například mohla z Trumpova odklonu těžit tím, že získá větší podíl na globálním trhu s čistými technologiemi.
Strategie „mluvit jiným jazykem“, jak to označil Li Shuo z Asia Society Policy Institute, se zdá být klíčovou cestou pro klimatické obhájce, jak přežít v měnícím se světě. Inspirací může být přístup indického premiéra Naréndry Módího, který i přes rezervovaný přístup k ekologickým otázkám podporuje ekonomické příležitosti v oblasti solární energie a dalších čistých technologií. Pravidlo je jednoduché: „Nemluvte o klimatu.“
Tato adaptace přístupu ukazuje, že boj za ochranu klimatu v Trumpově světě se stává stále více otázkou pragmatismu, než idealismu.
Související

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti

Trump uvalil masivní clo na čínský grafit. Elektromobily v USA mohou výrazně zdražit
Donald Trump , Klimatické změny
Aktuálně se děje
včera

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
včera

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
včera

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
včera

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
včera

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
včera

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
včera

Změny ve fotbalové Spartě. Jejím novým kapitánem je Haraslín, Wiesner odchází do USA
včera

Ostravský obránce Frydrych si musí trest za ostrý faul na Klimenta odpykat až do konce
včera

Odejde z Leverkusenu i Schick? O českého kanonýra projevil zájem AC Milán
včera

Lyon se vrátil do francouzské ligy i do pohárů. V Anglii se proti rozhodnutí UEFA bouří
včera

Bývalému fotbalistovi a šéfu UEFA Platinimu odcizili zloději až dvacet trofejí
včera

Dva roky do války. Rusko a Čína rozpoutají konflikty v Evropě a Tichomoří, varuje šéf sil NATO
včera

Proč jsou cizinci levnou pracovní silou? Studie odpověděla na ožehavou otázku
včera

Trump uvalil masivní clo na čínský grafit. Elektromobily v USA mohou výrazně zdražit
včera

Dopravní kolaps v Brně kvůli MotoGP: Lidé čekali desítky minut na MHD, dorazil i prezident Pavel
včera

V porodnici u Apolináře v noci hořelo. Maminky utíkaly s novorozenci
včera

Život ve válečné zóně: Syrské město Sweida je v plamenech, obchody a domy jsou vypáleny, stovky lidí zemřely
včera

Trump žaluje Ruperta Murdocha a Wall Street Journal
včera

Víkendové počasí si žádá opatrnost. Meteorologové vysvětlili důvod
18. července 2025 21:59
Střelba ve Šluknově byla pokusem o vraždu. Pachateli hrozí 20 let za mřížemi
Kriminalisté z Děčína od středečního večera vyšetřují případ střelby ve Šluknově, kdy jeden člověk utrpěl vážné zranění a byl letecky přepraven do nemocnice. Pětačtyřicetiletý muž, který byl zadržen, již čelí obvinění z pokusu o vraždu.
Zdroj: Jan Hrabě