Ukrajina nutně potřebuje západní pomoc. Zelenskyj popsal situaci na frontě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že ukrajinské síly čelí v některých částech rozlehlé frontové linie složitým bojům, přičemž armádu ovlivňuje také zpoždění západní vojenské pomoci. 

Ruské vojenské jednotky pokračují v ofenzívě na východě a jihu Ukrajiny poté, co dobyly město Avdijivka ve východoukrajinské Doněcké oblasti. Ovládnutí tohoto průmyslového centra představuje pro Rusko první významný územní zisk ve válce na Ukrajině od loňského května, kdy do ruských rukou padl Bachmut.

Podle prezidenta Zelenskyho je situace na některých úsecích frontové linie extrémně složitá, protože ruské síly tam shromáždily maximální rezervy. Zelenskyj tuto informaci přednesl po návštěvě ukrajinských brigád bojujících u severovýchodního města Kupjansk v Charkovské oblasti.

Dodal také, že ruská armáda využívá zpoždění pomoci pro Ukrajinu, jejíž armáda čelí nedostatku dělostřelectva a potřebuje na frontové linii protivzdušnou obranu a zbraně delšího dosahu.

Ukrajinský generál Olexandr Tarnavskyj informoval v pondělí, že Rusko provádí několik útoků poblíž ukrajinské obce Robotyne, jednoho z mála měst, kde se Ukrajině během loňské protiofenzívy podařilo získat zpět území. Ukrajinští vojáci také čelí intenzivní palbě postupujících ruských sil v jižní části Záporožské oblasti.

Zelenskyj rovněž odsoudil blokádu polsko-ukrajinských hranic polskými zemědělci a kamionisty. "Situaci na naší západní hranici, na hranici s Polskem, nelze považovat za normální nebo běžnou," uvedl Zelenskyj s tím, že "svědčí o každodenní erozi solidarity".

Polští zemědělci protestují proti dovozu zemědělských výrobků z Ukrajiny, tvrdí, že otevření trhu EU ukrajinským zemědělským výrobkům přineslo snížení cen a nespravedlivou konkurenci.

Avdijivka ležící v Doněcké oblasti na Ukrajině bylo před deseti lety běžným ukrajinským městem s populací kolem 30 tisíc obyvatel. Od roku 2014 o něj ale sváděli boje proruští separatisté a ukrajinská armáda. Oblast je terčem těžkých bojů i od začátku ruské invaze na Ukrajinu, která vypukla před téměř dvěma lety. 

Ukrajinská armáda již dříve označila situaci v Adijivce ve východoukrajinské Doněcké oblasti, která je již částečně obklíčena ruskými jednotkami, za "kritickou".

Avdijivka měla před válkou téměř 30.000 obyvatel. V současnosti se tam podle úřadů zdržuje několik stovek civilistů. Ukrajinská armáda tam ve čtvrtek podle agentury DPA přišla o hlavní zásobovací trasu a odolávala ruským útokům prakticky ze všech stran.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy