„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu.
Podle odborníků potřebují rozvojové země minimálně bilion dolarů ročně do roku 2030, aby mohly přejít na ekologičtější energetické zdroje a chránit se před extrémními klimatickými událostmi. Informaci přinesla agentura Reuters.
Financování je na COP29 hlavním tématem. Reuters připomíná, že cíl ve výši 100 miliard dolarů ročně pro rozvojové země byl sice dosažen, avšak s dvouletým zpožděním. Navíc většina těchto prostředků byla poskytnuta ve formě půjček místo grantů, což je podle příjemců nevhodné a mělo by se to změnit.
Čtvrteční jednání začalo zprávou nezávislé skupiny expertů pro financování klimatických opatření, která uvádí, že cílová částka by se měla do roku 2035 zvýšit na 1,3 bilionu dolarů ročně. Experti rovněž varují, že pokud se investice neuskuteční včas, celková potřebná částka se bude dále zvyšovat.
„Jakýkoliv výpadek investic před rokem 2030 zvýší tlak na následující roky a zkomplikují se tím i náklady na dosažení klimatické stability,“ uvádí se ve zprávě. „Čím méně toho svět dosáhne nyní, tím větší budou náklady později.“
Podle Reuters bude dosažení dohody v Baku náročné. Mnohé západní vlády váhají s navýšením financí, pokud se nepřipojí další země, včetně Číny. Složitou situaci dále komplikuje nedávné zvolení Donalda Trumpa zpět do úřadu prezidenta USA, neboť Trump je znám svým skeptickým přístupem ke klimatickým otázkám. Proto se delegáti na konferenci zaměřují i na jiné finanční zdroje, například Světovou banku.
Koalice světových lídrů, zahrnující představitele průmyslových zemí i států ohrožených klimatickými změnami, na COP29 v Baku vyzvala k významnému navýšení finanční podpory pro klimatická opatření. Jak informovala agentura DPA, v prohlášení koalice se zdůrazňuje naléhavá potřeba mobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s klimatickou krizí.
Prohlášení také apeluje na vyspělé země, aby plnily své finanční závazky a vedly cestu k financování klimatických opatření. Společně s tím se objevila i výzva k hledání inovativních způsobů financování, které by mohly napomoci zvýšení objemu dostupných prostředků.
Mezi signatáře výzvy patří vedle Německa také další země jako Francie, Španělsko a Kanada, stejně jako několik ostrovních států a afrických zemí, které patří k těm nejohroženějším.
Německo se zavázalo od příštího roku vyčlenit šest miliard eur ročně na podporu klimatických opatření. Tento příslib však vzbuzuje otázky, protože německé rozpočtové plány dosud neukázaly dostatečné finanční krytí těchto závazků.
Klimatičtí aktivisté varují, že nesplní-li Německo své sliby, může to ohrozit jeho důvěryhodnost v očích mezinárodního společenství a podkopat důvěru ostatních zemí v podobné závazky.
Vedle požadavku na zvýšení finančních příspěvků se v prohlášení hovoří také o nutnosti inovativních řešení financování. Ta by měla zahrnovat nové přístupy, které by mohly usnadnit a urychlit přístup k potřebným prostředkům.
Financování klimatických opatření je jedním z klíčových bodů COP29, přičemž představitelé klimaticky zranitelných zemí zdůrazňují, že bez adekvátních finančních zdrojů zůstane mnoho slibů nesplněných.
Odborníci varují, že pokud nebudou splněny finanční závazky, hrozí řetězová reakce, která by mohla vyvolat ještě závažnější klimatické problémy, ohrozit biodiverzitu, zvýšit hladinu moří a vést ke katastrofickým změnám pro nejzranitelnější komunity.
Výzva na COP29 zdůrazňuje, že klimatická změna je globálním problémem, který vyžaduje solidaritu a spolupráci nejen na úrovni jednotlivých států, ale také na globální scéně, a apeluje na světové lídry, aby spojili své síly a vytvořili společný fond, který by financoval boj proti klimatickým změnám.
Související

Co přinesla letošní COP29? Počasí šlo stranou, rozdíly se prohlubují, paliva nikdo neřešil

Snaha o boj s počasím selhala. COP29 skončil ostrými obviněními, hořkostí a pocitem zrady
klimatická konference (COP29) , Klimatické změny
Aktuálně se děje
před 39 minutami

Fico se bojí kritiků. Svolává Bezpečnostní radu, che zrušit víkendové politické debaty
před 1 hodinou

Trump dorazil do Saúdské Arábie. Na první zahraniční cestu si s sebou vzal Muska
před 2 hodinami

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc
před 2 hodinami

Gérard Depardieu je vinen. Za obtěžování ale vyvázl jen s podmínkou
před 3 hodinami

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko
před 4 hodinami

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským
před 4 hodinami

Rozhodnuto. Prezident Pavel vyhlásil termín sněmovních voleb
před 4 hodinami

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína
před 4 hodinami

Trump odsunul Evropu na vedlejší kolej. A EU s tím nic nedělá
před 5 hodinami

Trvalo to téměř 11 let. Rusko je podle úřadu OSN zodpovědné za sestřelení letu MH17
před 5 hodinami

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa
před 6 hodinami

První vystoupení od uzavření příměří: Si Ťin-pching Trumpa obvinil z šikany a popsal, co mohlo následovat
před 7 hodinami

Výhled počasí až na přelom jara a léta. Ústav nastínil, kam vyšplhají teploty
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali
včera

Brno přišlo o výraznou osobnost. Zemřela varhanice Alena Štěpánková-Veselá
včera

Požár domu v Jablonci nad Jizerou způsobil mnohamilionovou škodu
včera

Letoun z Istanbulu musel opakovat přistání v Praze. Drama popsala cestující
včera

Setrvalý stav. Meteorologové prozradili, kdy by se mohlo změnit počasí
včera

Pavel poslal telegram do Vatikánu. Lva XIV. zve na návštěvu Česka
včera
Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení
V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.
Zdroj: David Holub