Ukrajina se vzdá NATO, Krymu i vyšetřování. WSJ zveřejnil návrh mírové smlouvy mezi Moskvou a Kyjevem

Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) v pátek zveřejnil návrh mírové smlouvy mezi Ruskem a Ukrajinou, o kterém se diskutovalo v dubnu 2022 po jednáních mezi ruskou a ukrajinskou delegací, které se uskutečnily koncem března v Istanbulu.

Dokument je datován k 15. dubnu 2022 po návštěvě tehdejšího britského premiéra Borise Johnsona v Kyjevě. Ruská strana obviňuje Johnsona z tlaku na ukrajinské vedení, aby takovou dohodu nepřijalo.

Návrh zahrnoval mimo jiné závazek Ukrajiny vzdát se svých snah vstoupit do NATO a zachovat si neutrální status. Neobsahoval však zákaz vstupu Ukrajiny do EU.

V textu se také hovořilo o redukci ukrajinské armády, přičemž představy obou stran o rozsahu této redukce se lišily: Rusko trvalo na 85 000 vojácích, 342 tancích, 519 dělech, zatímco Ukrajina údajně chtěla mít 250 000 vojáků, 800 tanků a 1900 děl.

Ve hře také byl zákaz rozmisťování cizího vojenského personálu a zbraní na Ukrajině, včetně raket. Dokument také ustanovil, že Krym zůstane pod ruskou kontrolou bez formálního vzdání se suverenity nad ním ze strany Ukrajiny.

Co se týče částí Doněcké a Luhanské oblasti, mělo se o nich rozhodnout během jednání prezidentů obou zemí. Dokument neřešil status jiných území okupovaných Ruskem.

Rusko předložilo řadu dalších požadavků, s nimiž však Ukrajina nesouhlasila. Například požadovalo rozšíření oficiálního používání ruského jazyka na Ukrajině, upuštění od vyšetřování údajných válečných zločinů na Ukrajině a zrušení všech sankcí.

Ukrajina také nesouhlasila s tím, aby země garantující bezpečnost Ukrajiny (včetně Ruska) měla právo veta, protože to mohlo podle Kyjeva dát Rusku "volnou ruku" k nové agresi v budoucnosti.

Jednání probíhala do června 2022 a ukončila je Ukrajina. Moskva tvrdí, že jednání skončila již v dubnu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Moskva si nepřeje, aby byl dokument zveřejněn, a zdůraznil, že pokud se mírová jednání obnoví, podmínky Ruska budou jiné, protože od té doby Rusko oznámilo anexi dalších ukrajinských regionů.

Ukrajinské úřady nekomentovaly zveřejnění návrhu mírové dohody. Obě strany přiznaly, že o podmínkách možné mírové dohody jednaly, ale ukrajinské vedení obvinilo Ukrajinu a její západní spojence z narušování dohod.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj představil v listopadu 2022 ukrajinský desetibodový mírový plán, který požaduje návrat všech okupovaných území pod správu Ukrajiny a stažení ruských jednotek. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Vladimír Putin

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy