Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že Ukrajina vypálila šest amerických raket ATACMS na zařízení v Brjanské oblasti na ruském území. Tento útok přichází po souhlasu administrativy prezidenta Joea Bidena, která Kyjevu povolila použít tyto zbraně s delším dosahem proti cílům uvnitř Ruska. Uvedl to server CNN.

Útok byl podle ruského ministerstva proveden dnes ráno ve 3:25 místního času. Pět z šesti balistických raket bylo údajně sestřeleno ruskými protivzdušnými obranami, zatímco jedna byla poškozena. Její fragmenty dopadly na vojenské zařízení, kde způsobili požár. Ruské úřady uvádí, že požár byl rychle uhašen a nedošlo k žádným ztrátám na životech ani k vážnějším škodám.

Pokud se tyto zprávy potvrdí, bude to znamenat první případ použití amerických raket ATACMS na cíle hluboko uvnitř Ruska. Tento krok by mohl signalizovat významný posun v taktice ukrajinských ozbrojených sil, které dosud využívaly tyto zbraně spíše na ruské vojenské pozice na okupovaném ukrajinském území.

Ukrajinská vláda se k incidentu zatím nevyjádřila. Podobně americká administrativa, která poskytla rakety ATACMS Ukrajině jako součást vojenské pomoci, zatím nereagovala na ruské tvrzení.

Tento incident přichází ve chvíli, kdy Ukrajina pokračuje ve své snaze narušit ruské vojenské kapacity a logistiky. Nasazení raket s delším dosahem by mohlo být součástí širší strategie zacílení na ruské zásobovací linky a infrastrukturu, která podporuje válku na Ukrajině.

Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

Rusko rozmístilo téměř 50 000 vojáků v Kurské oblasti, která byla cílem ukrajinské letní protiofenzivy. Společně s nimi nyní na místě působí tisíce severokorejských vojáků, kteří mají podpořit ruskou obranu i útočné operace. Tento vývoj vyvolal znepokojení Bidenovy administrativy, která se obává eskalace konfliktu do nebezpečnější fáze.

Američané již několik měsíců zvažovali, zda Ukrajině umožnit použití střel Army Tactical Missile Systems (ATACMS) na ruském území. Zatímco někteří činitelé varovali před možným rozšířením války, jiní upozorňovali na omezené zásoby těchto raket. Bidenův souhlas proto představuje přelomové rozhodnutí.

Spojené státy zpočátku odmítaly poskytnout ATACMS Ukrajině z obav o vlastní obranyschopnost a kvůli složité výrobě těchto zbraní. Přesto Biden již v únoru 2024 tajně schválil jejich dodání pro použití na ukrajinském území, přičemž první zásilka dorazila v dubnu. Nyní však Ukrajina dostala zelenou k tomu, aby tuto zbraňovou technologii použila i proti cílům na ruském území.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dlouhodobě naléhal na Washington, aby rozšířil možnosti nasazení těchto raket. Při své zářijové návštěvě v Bílém domě předložil Bidenovi seznam klíčových cílů v Rusku, které by chtěl s pomocí ATACMS zasáhnout. Tento seznam byl součástí jeho „plánu na vítězství“, který má zajistit rozhodující obrat v konfliktu.

Ukrajinští vojáci již dříve demonstrovali schopnost zasáhnout cíle hluboko v Rusku pomocí vlastních dronů. Ty mají delší dosah než samotné střely ATACMS, jejichž dolet činí přibližně 290 kilometrů. I přesto Ukrajina argumentovala, že v dosahu raket stále zůstávají klíčové ruské vojenské základny, logistická centra a výrobní kapacity.

Ruská armáda reagovala na hrozbu přemístěním některých strategických cílů mimo dosah ATACMS. Ukrajina však tvrdí, že ruské síly mají i nadále mnoho zranitelných míst v dosahu těchto raket, což by mohlo vést k zásadním ztrátám na ruské straně.

Novým faktorem v konfliktu je přítomnost severokorejských vojáků, které Rusko nasadilo v Kurské oblasti. Podle amerického ministerstva zahraničí již 10 000 severokorejských vojáků zahájilo bojové operace po boku ruských sil. Jejich role spočívá nejen v podpoře ruských obraných operací, ale také v uvolnění ruských jednotek pro útoky na jiných frontách.

Ukrajinské velení označilo severokorejské vojáky za „významný zdroj“ ruské válečné strategie. Zatímco některé jednotky plní podpůrné úkoly, očekává se jejich plné zapojení do přímých bojových operací.

Rozhodnutí povolit Ukrajině nasazení ATACMS přichází v době intenzivních politických debat v USA. Bidenova administrativa se snaží zajistit pokračování podpory Ukrajině i po roce 2025, přičemž republikánský kandidát Donald Trump slibuje rychlé ukončení války, pokud se stane prezidentem. Trump tvrdí, že konflikt by nikdy nezačal, kdyby byl v čele Spojených států, a zároveň naznačuje, že by dojednal mír během jediného dne.

Zelenskyj v reakci na tuto politickou situaci uvedl, že válka skončí rychleji, pokud bude současná administrativa pokračovat ve své politice podpory Ukrajiny. Tento výrok zdůrazňuje význam dlouhodobé a konzistentní podpory, kterou Bidenova vláda poskytuje.

Rozšíření konfliktu na ruské území pomocí amerických zbraní představuje zásadní změnu v průběhu války. Zatímco Ukrajina získává nové možnosti, ruská strana může na tento krok odpovědět další eskalací. Přítomnost severokorejských vojáků navíc zvyšuje napětí na mezinárodní scéně a vyvolává obavy z rozšíření konfliktu mimo region.

Související

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území

Odcházející americký ministr zahraničí Antony Blinken na tiskové konferenci v Bruselu zdůraznil, že administrativa Joea Bidena bude stát pevně za Ukrajinou až do konce svého mandátu. Blinken na setkání ministrů zahraničí NATO uvedl, že cílem je zajistit, aby Ukrajina měla vše potřebné nejen na bojišti, ale také pro zvládnutí útoků na svou energetickou infrastrukturu.
Letadla, ilustrační foto

Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin

Podle výzkumu podpořeného americkou vládou bylo prezidentské letadlo Vladimira Putina využito k deportacím ukrajinských dětí do Ruska. Tento výzkum, zpracovaný Yaleovou školou veřejného zdraví a financovaný americkým ministerstvem zahraničí, tvrdí, že ruský prezidentský letecký park a státní finance byly zapojeny do programu, který přemisťoval děti z okupovaných ukrajinských území do Ruska.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina balistické strely ATACMS

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

včera

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?

Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.

včera

Michel Barnier

EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá

Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území

Odcházející americký ministr zahraničí Antony Blinken na tiskové konferenci v Bruselu zdůraznil, že administrativa Joea Bidena bude stát pevně za Ukrajinou až do konce svého mandátu. Blinken na setkání ministrů zahraničí NATO uvedl, že cílem je zajistit, aby Ukrajina měla vše potřebné nejen na bojišti, ale také pro zvládnutí útoků na svou energetickou infrastrukturu.

včera

Letadla, ilustrační foto

Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin

Podle výzkumu podpořeného americkou vládou bylo prezidentské letadlo Vladimira Putina využito k deportacím ukrajinských dětí do Ruska. Tento výzkum, zpracovaný Yaleovou školou veřejného zdraví a financovaný americkým ministerstvem zahraničí, tvrdí, že ruský prezidentský letecký park a státní finance byly zapojeny do programu, který přemisťoval děti z okupovaných ukrajinských území do Ruska.

včera

včera

Izraelská armáda

Libanon není jen Hizballáh? Pokud příměří padne, bude nám to jedno, varuje Izrael

Izraelský ministr obrany Izrael Katz varoval, že pokud dojde ke zhroucení příměří v Libanonu, izraelské síly přestanou rozlišovat mezi Libanonem jako státem a militantní skupinou Hizballáh. Toto prohlášení přichází uprostřed stále napjatější situace na severní izraelské hranici, kde konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem pokračuje od 7. října 2023. Uvedl to server The Guardian.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Proč Biden omilostnil syna? Bílý dům odráží rostoucí kritiku

Prezident Joe Biden čelí ostré kritice za rozhodnutí omilostnit svého syna Huntera Bidena, které přichází krátce před jeho plánovaným odsouzením ve dvou federálních případech. Bílý dům toto rozhodnutí hájí s tím, že bylo nezbytné k ochraně Huntera před politicky motivovanými útoky, které mohly být podněcovány odcházející administrativou a jejími spojenci, uvedl server BBC.

včera

včera

Praha

Doprava v Praze zkolabovala. Policie řeší desítky nehod a přejetých chodců

Pražskou dopravu dnes ráno ochromilo více než 20 dopravních nehod, přičemž dvě z nich byly vážné a zahrnovaly srážky s chodci. Situaci navíc komplikoval silný déšť, který přispěl k četným nehodám na klíčových komunikacích. Policie i záchranné složky apelují na řidiče, aby zvážili použití hromadné dopravy, pokud směřují do hlavního města.

včera

Angela Merkelová

Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám

Angela Merkelová, bývalá německá kancléřka, ve svých pamětech přiblížila svůj pohled na Donalda Trumpa, Vladimira Putina a výzvy, kterým čelila během svého šestnáctiletého působení ve funkci. Rozhovor s CNN a její nová memoárová kniha "Svoboda" otevírají téma vztahů mezi západními lídry a autoritářskými režimy, stejně jako dilemata, která se Merkelová snažila řešit.

včera

včera

včera

včera

včera

Trump přiletí do Evropy. Zúčastní se otevření katedrály Notre-Dame

Nově zvolený prezident Spojených států amerických se chystá na svou první zahraniční cestu od prezidentských voleb, a to do Paříže. V sobotu se zde zúčastní slavnostní ceremonie při příležitosti znovuotevření katedrály Notre-Dame, která byla vážně poškozena požárem v roce 2019.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy