Ukrajinci jsou unavení z války, územní ústupky Rusku by tolerovala třetina. Moskvě ale nevěří

Ukrajinci jsou stále více připraveni tolerovat územní ústupky Rusku. Zatímco na začátku války by něco takového chtěla maximálně desetina Ukrajinců, dnes už jde o bezmála třetinu z nich. 

Ze zjištění průzkumu veřejného mínění provedeného Kyjevským mezinárodním sociologickým institutem (KIIS) vyplývá, že stále větší podíl Ukrajinců je ochoten v rámci mírových jednání s Ruskem tolerovat územní ústupky.

V období od května 2022 do května 2023 bylo veřejné mínění podle KIIS stabilní. Asi 8-10 % respondentů uvedlo, že je připraveno akceptovat územní ústupky vůči Rusku. Až 87 % respondentů se ale proti jakýmkoli ústupkům stavělo absolutně odmítavě.

Do konce roku 2023 už se ale připravenost k ústupkům vyšplhala na 19 %, v únoru letošního roku na 26 % a v květnu dokonce na 32 %. Podle KIIS se naopak neustále snižoval počet těch, kteří jakýkoli ústupek odmítali – v květnu jich bylo pouze 55 %.

Tato čísla se ale ještě rozdělují mezi ty, kdo chtějí hlubší spolupráci s Ruskem a ty, kteří ji absolutně odmítají. Téměř tři čtvrtiny lidí, co by přijali některé územní ústupky, chtějí uzavření hranic a zavedení přísných cel a víz mezi Ruskem a Ukrajinou. Mezi těmi, kdo si ústupky nepřejí, chce podobná omezení 79 % respondentů.

Dále 46 % lidí, co si přejí ústupky, vnímá Rusko jako existenční hrozbu s tím, že Moskva chce zničit ukrajinský národ a provést fyzickou genocidu. Napříč odmítači ústupků si toto myslí 68 % lidí. Asi 5 % respondentů sdílí ruský narativ, že agresor „usiluje o provedení denacifikace a demilitarizace Ukrajiny“.

Rusko zahájilo plnohodnotnou invazi proti Ukrajině 24. února 2022 a právě v prvních měsících války získalo nejvíce území. Okupuje značné části Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti; od roku 2014 má pod kontrolou nelegálně anektovaný Krymský poloostrov. Ukazuje se, že Ukrajinci jsou stále více připraveni některá z těchto území oželet, protože ruské útoky proti civilní infrastruktuře po celé zemi neustávají.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 4 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy