Ukrajinci slibují jarní protiofenzivu. Bude těžká ve všech ohledech, fronta je velmi dlouhá

Pro Ukrajince bude náročné bojovat na bezmála tisíc kilometrů dlouhé frontě, pokud plánují slibovanou jarní protiofenzívu. Jejich drony se ale postupně dostávají na Krym a zvládají likvidovat klíčové objekty na zásobovacích tepnách ruských okupantů. Ti se mezitím zakopávají a plánují budovat opevnění. 

Začátkem března server iRozhlas.cz přinesl rozhovor s britským novinářem Lukem Hardingem. Ten vedl mezi lety 2007 až 2011 kancelář deníku Guardian v Moskvě, nakonec ho Rusové vyhostili. Před invazí strávil na Ukrajině několik týdnů, prý ho nepřekvapila. Zároveň vysvětlil, proč Rusům nevyšla jejich taktika blitzkriegu. „Zaprvé proto, že Ukrajinci se začali bránit. Zadruhé proto, že Putin fatálně přecenil očekávanou podporu ruských jednotek ze strany ukrajinských obyvatel. Ve skutečnosti se v roce 2022 na ruskou stranu nepostavil skoro nikdo.“  

Když na podzim začala ukrajinská protiofenzíva, Rusové zřejmě nečekali, že se bude týkat také Krymského poloostrova, anektovaného Moskvou v roce 2014. Část silničního mostu směřujícího na Krym se po výbuchu zřítila do Kerčského průlivu a prudký požár zachvátil vlak na paralelním železničním spojení a vytvořil obrovský sloup černého kouře. Podle zjištění deníku New York Times za výbuchem stojí ukrajinské ozbrojené síly, které na místo vyslaly nákladní vozidlo plné výbušnin. Nasvědčuje tomu i fakt, že zejména pro Putina Kerčský most znamenal symbol úspěšné okupace Krymu.  

Poblíž Kerčského mostu Rusové se dnes chystají zátarasy. Na svém twitterovém účtu sdílel fotografie uživatel Noël, který aktivně sleduje dění v zónách konfliktů.  

Americká zpravodajská stanice CNN přiblížila, že opevňování poloostrova je nyní pro Rusy stěžejní. Podle dostupných informací najímají mnoho pracovníků, kteří v oblasti budují opevnění a zákopy. Ukrajinci se nyní snaží útočit na Krym zejména za účelem narušení dodávek pro tamní ruské jednotky a kvůli znepokojení Černomořské flotily. Reportéři CNN to označili jako jakousi válku ve stínu, daleko od brutální opotřebovávací války zuřící na Donbase. 

Ukrajinská hlavní rozvědka v posledních dnech oznámila, že například výbuchy ve městě Džankoj na Krymu byly způsobeny úderem proti ruským řízeným střelám Kalibr. Rusové je totiž přepravují po železnici. Útok měl sloužit k „demilitarizaci Ruska a přípravě poloostrova Krym na deokupaci“.  

Nejsou známy informace o úspěchu či neúspěchu likvidace střel Kalibr. Rusko mezitím zahájilo vyšetřování „nedávného útoku bezpilotního letounu odraženého ruskými systémy protivzdušné obrany poblíž města“. Město je jedním z hlavních uzlů pro zásobování jednotek na poloostrově.

Podle dostupných informací o pohybu fronty se v blízkosti poloostrova výrazně nebojuje. Ukrajinci se už loni na konci protiofenzívy zastavili na linii podél řeky Dněpr a nejtěžší boje se teď odehrávají na Donbase. Denně o posunech fronty informuje Institut pro studium války. 

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov nedávno zmínil, že jarní protiofenzíva Kyjevu proběhne na několika místech. „Jsem si jistý, že budeme pokračovat v osvobozování dočasně okupovaných teritorií, jako jsme to udělali v Kyjevě, Černihivu, Sumách, Charkově, Chersonské oblasti. Všechno to bude pokračovat,“ upozornil.  

Zároveň však ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle BBC varoval před nedostatkem zbraní. „Čekáme na munici od našich partnerů. Nemůžeme ještě s protiofenzívou začít, protože nemůžeme poslat naše odvážné vojáky na frontovou linii bez tanků, dělostřelectva a raket dlouhého doletu.“ 

Kyjev tedy zřejmě protiofenzívu opravdu plánuje a je otázkou, jak dobře budou připraveni Rusové. Fronta je dlouhá bezmála tisíc kilometrů a není jisté, zda ukrajinské jednotky dokážou tlačit po celé její délce.    

Související

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Oleksij Reznikov Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Krym Krymský most Ruská armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 27 minutami

před 36 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy