Ukrajinci slibují jarní protiofenzivu. Bude těžká ve všech ohledech, fronta je velmi dlouhá

Pro Ukrajince bude náročné bojovat na bezmála tisíc kilometrů dlouhé frontě, pokud plánují slibovanou jarní protiofenzívu. Jejich drony se ale postupně dostávají na Krym a zvládají likvidovat klíčové objekty na zásobovacích tepnách ruských okupantů. Ti se mezitím zakopávají a plánují budovat opevnění. 

Začátkem března server iRozhlas.cz přinesl rozhovor s britským novinářem Lukem Hardingem. Ten vedl mezi lety 2007 až 2011 kancelář deníku Guardian v Moskvě, nakonec ho Rusové vyhostili. Před invazí strávil na Ukrajině několik týdnů, prý ho nepřekvapila. Zároveň vysvětlil, proč Rusům nevyšla jejich taktika blitzkriegu. „Zaprvé proto, že Ukrajinci se začali bránit. Zadruhé proto, že Putin fatálně přecenil očekávanou podporu ruských jednotek ze strany ukrajinských obyvatel. Ve skutečnosti se v roce 2022 na ruskou stranu nepostavil skoro nikdo.“  

Když na podzim začala ukrajinská protiofenzíva, Rusové zřejmě nečekali, že se bude týkat také Krymského poloostrova, anektovaného Moskvou v roce 2014. Část silničního mostu směřujícího na Krym se po výbuchu zřítila do Kerčského průlivu a prudký požár zachvátil vlak na paralelním železničním spojení a vytvořil obrovský sloup černého kouře. Podle zjištění deníku New York Times za výbuchem stojí ukrajinské ozbrojené síly, které na místo vyslaly nákladní vozidlo plné výbušnin. Nasvědčuje tomu i fakt, že zejména pro Putina Kerčský most znamenal symbol úspěšné okupace Krymu.  

Poblíž Kerčského mostu Rusové se dnes chystají zátarasy. Na svém twitterovém účtu sdílel fotografie uživatel Noël, který aktivně sleduje dění v zónách konfliktů.  

Americká zpravodajská stanice CNN přiblížila, že opevňování poloostrova je nyní pro Rusy stěžejní. Podle dostupných informací najímají mnoho pracovníků, kteří v oblasti budují opevnění a zákopy. Ukrajinci se nyní snaží útočit na Krym zejména za účelem narušení dodávek pro tamní ruské jednotky a kvůli znepokojení Černomořské flotily. Reportéři CNN to označili jako jakousi válku ve stínu, daleko od brutální opotřebovávací války zuřící na Donbase. 

Ukrajinská hlavní rozvědka v posledních dnech oznámila, že například výbuchy ve městě Džankoj na Krymu byly způsobeny úderem proti ruským řízeným střelám Kalibr. Rusové je totiž přepravují po železnici. Útok měl sloužit k „demilitarizaci Ruska a přípravě poloostrova Krym na deokupaci“.  

Nejsou známy informace o úspěchu či neúspěchu likvidace střel Kalibr. Rusko mezitím zahájilo vyšetřování „nedávného útoku bezpilotního letounu odraženého ruskými systémy protivzdušné obrany poblíž města“. Město je jedním z hlavních uzlů pro zásobování jednotek na poloostrově.

Podle dostupných informací o pohybu fronty se v blízkosti poloostrova výrazně nebojuje. Ukrajinci se už loni na konci protiofenzívy zastavili na linii podél řeky Dněpr a nejtěžší boje se teď odehrávají na Donbase. Denně o posunech fronty informuje Institut pro studium války. 

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov nedávno zmínil, že jarní protiofenzíva Kyjevu proběhne na několika místech. „Jsem si jistý, že budeme pokračovat v osvobozování dočasně okupovaných teritorií, jako jsme to udělali v Kyjevě, Černihivu, Sumách, Charkově, Chersonské oblasti. Všechno to bude pokračovat,“ upozornil.  

Zároveň však ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle BBC varoval před nedostatkem zbraní. „Čekáme na munici od našich partnerů. Nemůžeme ještě s protiofenzívou začít, protože nemůžeme poslat naše odvážné vojáky na frontovou linii bez tanků, dělostřelectva a raket dlouhého doletu.“ 

Kyjev tedy zřejmě protiofenzívu opravdu plánuje a je otázkou, jak dobře budou připraveni Rusové. Fronta je dlouhá bezmála tisíc kilometrů a není jisté, zda ukrajinské jednotky dokážou tlačit po celé její délce.    

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Oleksij Reznikov Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Krym Krymský most Ruská armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy