Ukrajinci slibují jarní protiofenzivu. Bude těžká ve všech ohledech, fronta je velmi dlouhá

Pro Ukrajince bude náročné bojovat na bezmála tisíc kilometrů dlouhé frontě, pokud plánují slibovanou jarní protiofenzívu. Jejich drony se ale postupně dostávají na Krym a zvládají likvidovat klíčové objekty na zásobovacích tepnách ruských okupantů. Ti se mezitím zakopávají a plánují budovat opevnění. 

Začátkem března server iRozhlas.cz přinesl rozhovor s britským novinářem Lukem Hardingem. Ten vedl mezi lety 2007 až 2011 kancelář deníku Guardian v Moskvě, nakonec ho Rusové vyhostili. Před invazí strávil na Ukrajině několik týdnů, prý ho nepřekvapila. Zároveň vysvětlil, proč Rusům nevyšla jejich taktika blitzkriegu. „Zaprvé proto, že Ukrajinci se začali bránit. Zadruhé proto, že Putin fatálně přecenil očekávanou podporu ruských jednotek ze strany ukrajinských obyvatel. Ve skutečnosti se v roce 2022 na ruskou stranu nepostavil skoro nikdo.“  

Když na podzim začala ukrajinská protiofenzíva, Rusové zřejmě nečekali, že se bude týkat také Krymského poloostrova, anektovaného Moskvou v roce 2014. Část silničního mostu směřujícího na Krym se po výbuchu zřítila do Kerčského průlivu a prudký požár zachvátil vlak na paralelním železničním spojení a vytvořil obrovský sloup černého kouře. Podle zjištění deníku New York Times za výbuchem stojí ukrajinské ozbrojené síly, které na místo vyslaly nákladní vozidlo plné výbušnin. Nasvědčuje tomu i fakt, že zejména pro Putina Kerčský most znamenal symbol úspěšné okupace Krymu.  

Poblíž Kerčského mostu Rusové se dnes chystají zátarasy. Na svém twitterovém účtu sdílel fotografie uživatel Noël, který aktivně sleduje dění v zónách konfliktů.  

Americká zpravodajská stanice CNN přiblížila, že opevňování poloostrova je nyní pro Rusy stěžejní. Podle dostupných informací najímají mnoho pracovníků, kteří v oblasti budují opevnění a zákopy. Ukrajinci se nyní snaží útočit na Krym zejména za účelem narušení dodávek pro tamní ruské jednotky a kvůli znepokojení Černomořské flotily. Reportéři CNN to označili jako jakousi válku ve stínu, daleko od brutální opotřebovávací války zuřící na Donbase. 

Ukrajinská hlavní rozvědka v posledních dnech oznámila, že například výbuchy ve městě Džankoj na Krymu byly způsobeny úderem proti ruským řízeným střelám Kalibr. Rusové je totiž přepravují po železnici. Útok měl sloužit k „demilitarizaci Ruska a přípravě poloostrova Krym na deokupaci“.  

Nejsou známy informace o úspěchu či neúspěchu likvidace střel Kalibr. Rusko mezitím zahájilo vyšetřování „nedávného útoku bezpilotního letounu odraženého ruskými systémy protivzdušné obrany poblíž města“. Město je jedním z hlavních uzlů pro zásobování jednotek na poloostrově.

Podle dostupných informací o pohybu fronty se v blízkosti poloostrova výrazně nebojuje. Ukrajinci se už loni na konci protiofenzívy zastavili na linii podél řeky Dněpr a nejtěžší boje se teď odehrávají na Donbase. Denně o posunech fronty informuje Institut pro studium války. 

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov nedávno zmínil, že jarní protiofenzíva Kyjevu proběhne na několika místech. „Jsem si jistý, že budeme pokračovat v osvobozování dočasně okupovaných teritorií, jako jsme to udělali v Kyjevě, Černihivu, Sumách, Charkově, Chersonské oblasti. Všechno to bude pokračovat,“ upozornil.  

Zároveň však ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle BBC varoval před nedostatkem zbraní. „Čekáme na munici od našich partnerů. Nemůžeme ještě s protiofenzívou začít, protože nemůžeme poslat naše odvážné vojáky na frontovou linii bez tanků, dělostřelectva a raket dlouhého doletu.“ 

Kyjev tedy zřejmě protiofenzívu opravdu plánuje a je otázkou, jak dobře budou připraveni Rusové. Fronta je dlouhá bezmála tisíc kilometrů a není jisté, zda ukrajinské jednotky dokážou tlačit po celé její délce.    

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Oleksij Reznikov Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Krym Krymský most Ruská armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 38 minutami

před 55 minutami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 3 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

Opravdu Ukrajina sestřelila ruský bombardér? Média zpochybňují tvrzení Kyjeva

Podle komentáře serveru BBC News na jeho ruskojazyčném webu existuje více argumentů proti verzi ukrajinské rozvědky o sestřelení ruského strategického bombardéru Tu-22M3, který se zřítil v ruském Stavropolském kraji. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy