Ukrajinci slibují jarní protiofenzivu. Bude těžká ve všech ohledech, fronta je velmi dlouhá

Pro Ukrajince bude náročné bojovat na bezmála tisíc kilometrů dlouhé frontě, pokud plánují slibovanou jarní protiofenzívu. Jejich drony se ale postupně dostávají na Krym a zvládají likvidovat klíčové objekty na zásobovacích tepnách ruských okupantů. Ti se mezitím zakopávají a plánují budovat opevnění. 

Začátkem března server iRozhlas.cz přinesl rozhovor s britským novinářem Lukem Hardingem. Ten vedl mezi lety 2007 až 2011 kancelář deníku Guardian v Moskvě, nakonec ho Rusové vyhostili. Před invazí strávil na Ukrajině několik týdnů, prý ho nepřekvapila. Zároveň vysvětlil, proč Rusům nevyšla jejich taktika blitzkriegu. „Zaprvé proto, že Ukrajinci se začali bránit. Zadruhé proto, že Putin fatálně přecenil očekávanou podporu ruských jednotek ze strany ukrajinských obyvatel. Ve skutečnosti se v roce 2022 na ruskou stranu nepostavil skoro nikdo.“  

Když na podzim začala ukrajinská protiofenzíva, Rusové zřejmě nečekali, že se bude týkat také Krymského poloostrova, anektovaného Moskvou v roce 2014. Část silničního mostu směřujícího na Krym se po výbuchu zřítila do Kerčského průlivu a prudký požár zachvátil vlak na paralelním železničním spojení a vytvořil obrovský sloup černého kouře. Podle zjištění deníku New York Times za výbuchem stojí ukrajinské ozbrojené síly, které na místo vyslaly nákladní vozidlo plné výbušnin. Nasvědčuje tomu i fakt, že zejména pro Putina Kerčský most znamenal symbol úspěšné okupace Krymu.  

Poblíž Kerčského mostu Rusové se dnes chystají zátarasy. Na svém twitterovém účtu sdílel fotografie uživatel Noël, který aktivně sleduje dění v zónách konfliktů.  

Americká zpravodajská stanice CNN přiblížila, že opevňování poloostrova je nyní pro Rusy stěžejní. Podle dostupných informací najímají mnoho pracovníků, kteří v oblasti budují opevnění a zákopy. Ukrajinci se nyní snaží útočit na Krym zejména za účelem narušení dodávek pro tamní ruské jednotky a kvůli znepokojení Černomořské flotily. Reportéři CNN to označili jako jakousi válku ve stínu, daleko od brutální opotřebovávací války zuřící na Donbase. 

Ukrajinská hlavní rozvědka v posledních dnech oznámila, že například výbuchy ve městě Džankoj na Krymu byly způsobeny úderem proti ruským řízeným střelám Kalibr. Rusové je totiž přepravují po železnici. Útok měl sloužit k „demilitarizaci Ruska a přípravě poloostrova Krym na deokupaci“.  

Nejsou známy informace o úspěchu či neúspěchu likvidace střel Kalibr. Rusko mezitím zahájilo vyšetřování „nedávného útoku bezpilotního letounu odraženého ruskými systémy protivzdušné obrany poblíž města“. Město je jedním z hlavních uzlů pro zásobování jednotek na poloostrově.

Podle dostupných informací o pohybu fronty se v blízkosti poloostrova výrazně nebojuje. Ukrajinci se už loni na konci protiofenzívy zastavili na linii podél řeky Dněpr a nejtěžší boje se teď odehrávají na Donbase. Denně o posunech fronty informuje Institut pro studium války. 

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov nedávno zmínil, že jarní protiofenzíva Kyjevu proběhne na několika místech. „Jsem si jistý, že budeme pokračovat v osvobozování dočasně okupovaných teritorií, jako jsme to udělali v Kyjevě, Černihivu, Sumách, Charkově, Chersonské oblasti. Všechno to bude pokračovat,“ upozornil.  

Zároveň však ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle BBC varoval před nedostatkem zbraní. „Čekáme na munici od našich partnerů. Nemůžeme ještě s protiofenzívou začít, protože nemůžeme poslat naše odvážné vojáky na frontovou linii bez tanků, dělostřelectva a raket dlouhého doletu.“ 

Kyjev tedy zřejmě protiofenzívu opravdu plánuje a je otázkou, jak dobře budou připraveni Rusové. Fronta je dlouhá bezmála tisíc kilometrů a není jisté, zda ukrajinské jednotky dokážou tlačit po celé její délce.    

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Oleksij Reznikov Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Krym Krymský most Ruská armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 10 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

včera

Aktualizováno včera

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy