USA míří k opakování duelu Trump vs Biden, potvrzuje další kolo primárek

Americký prezident Joe Biden i exprezident Donald Trump zvítězili ve všech primárkách svých stran, které se v úterý konaly ve více amerických státech, čímž se opět více přiblížily k listopadové odvetě v boji o prezidentské křeslo.

Oba měli již dříve dostatek delegátů na to, aby mohli být nominováni za prezidentské kandidáty svých politických stran, proto přinesly nejnovější primárky jen málo politického napětí.

Trump zvítězil v primárkách republikánů na Floridě a ve státech Illinois, Kansasu, Ohiu a Arizoně. Bidenovi se totéž v úterý podařilo ve stejných státech s výjimkou Floridy, kde demokraté své primárky zrušili a rovnou se rozhodli udělit úřadujícímu prezidentovi podporu všech svých 224 delegátů.

Trump má momentálně podporu 1623 delegátů, přičemž k získání nominace Republikánské strany jich potřebuje jen 1215. Oficiálně ho má však strana nominovat až v červenci, na stranickém sněmu v Milwaukee ve státě Wisconsin. Biden má podporu 2483 delegátů, přičemž k demokratické nominaci je jich zapotřebí jen 1968.

Podle posledního průzkumu má ale prezident USA Joe Biden pouze jednoprocentní náskok před Donaldem Trumpem před listopadovými prezidentskými volbami. Průzkum provedla tisková agentura Reuters společně s agenturou Ipsos a uskutečnil se poté, co oba kandidáti získali dostatečnou podporu svých stran.

Z průzkumu vyplývá, že přibližně 39 procent registrovaných voličů by hlasovalo pro demokrata Bidena, zatímco 38 procent by hlasovalo pro bývalého republikánského prezidenta Trumpa. Je však třeba poznamenat, že Bidenův mírný náskok se vejde do rámce statistické chyby průzkumu.

Zajímavým faktem je, že mnozí voliči stále nejsou rozhodnutí, a to 11 procent uvedlo, že by hlasovali pro jiné kandidáty, pět procent by nehlasovalo a sedm procent nevědělo nebo odmítlo odpovědět.

Průzkum ukázal, že prezidentské volby v USA budou poprvé za téměř 70 let, kdy se zopakuje souboj dvou kandidátů. Voliči vidí v obou případech zápory – u Bidena je to věk a u Trumpa blížící se soudní procesy v trestních věcech včetně pokusu zvrátit svou prohru v prezidentských volbách v roce 2020. Průzkum zahrnoval dospělé po celých USA a ukázal, že souboj bude těsný.

Trump měl sice minimální náskok mezi všemi dotázanými, ale Biden měl výrazný náskok u registrovaných voličů, což naznačuje, že jsou pravděpodobnější, že půjdou v listopadu hlasovat. V prezidentských volbách v roce 2020, kdy Biden porazil Trumpa, hlasovaly jen dvě třetiny oprávněných voličů.

Exprezident Trump v primárkách republikánské strany porazil bývalou guvernérku Jižní Karolíny Nikki Haleyovou a už minulé úterý si zajistil dostatek delegátů, aby se stal stranickým kandidátem. Nicméně mezi nezávislými voliči a dokonce i mezi členy vlastní strany je vnímán jako politik se slabinami.

Průzkum ukázal, že pouze přibližně 37 procent podporovatelů Haleyové plánuje dát hlas Trumpovi. Asi 16 procent uvedlo, že budou v listopadu hlasovat pro Bidena, zatímco zbytek dotázaných odpověděl, že by volili někoho jiného nebo nepřijdou volit.

Související

O.

Zemřel O. J. Simpson. Podle rodiny podlehl rakovině

Ve věku 76 let zemřel O. J. Simpson, americký herec a někdejší hráč amerického fotbalu, který byl v 90. letech v ostře sledované kauze obviněn ze zavraždění bývalé manželky a jejího přítele a následně osvobozen. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Volby USA Donald Trump Joe Biden

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy