USA nemají situaci na Blízkém východě pod kontrolou, varují experti. Írán ale do války zřejmě nepůjde

Spojené státy nemusí udržet na uzdě vznikající konflikt na Blízkém východě. Kvůli napětí na domácí scéně nad tímto regionem ztrácejí moc, varují experti. Všichni aktéři si toho jsou moc dobře vědomi – a někteří toho ochotně využili.

Cílené zabíjení vůdců Hizballáhu a Hamásu v Bejrútu a Teheránu může vést k rozsáhlé regionální válce na Blízkém východě. Podle amerického listu New York Times hrozí, že Američané nebudou schopni tento konflikt odvrátit nebo zastavit, protože se samy „zmítají“ v domácím politickém dramatu.

„Mysleli jsme si, že to bude Vladimir Putin, Si Ťin-pching nebo Kim Čong-un, kdo využije tohoto období v USA. Nikdo nepočítal s tím, že by to udělal americký spojenec,“ přiblížil profesor mezinárodních vztahů Vali Nasr z John Hopkins School of Advanced International Studies.

Nasr působil na ministerstvu zahraničí během administrativy prezidenta Baracka Obamy a s tenzemi na Blízkém východě je dobře obeznámen. „Tohle region nesmírně znervózní. Pro Spojené státy není nikdy dobré, když jsou vnímány jako ty, které nemají situaci pod kontrolou,“ poznamenal.

Jenže nyní nejde o „udržování klidu“ na Blízkém východě, nýbrž o hrozbu bezprostředního vojenského střetu s Íránem. Teherán je rozzuřený po zabití vůdce Hamásu Izmaila Haníji na jeho vlastní půdě. „Je to pokus ponížit Íránce tím, že ukázali, že nedokážou ochránit své vlastní hosty na tomto obřadu. Znamená to další překročení několika hranic ze strany Izraele,“ upozornil vedoucí výzkumné organizace U.S./Middle East Project Daniel Levy.

Podle expertů se izraelský premiér Benjamin Netanjahu rozhodl využít politického zmatku v USA. „Možná se rozhodl, že ve Washingtonu je určité vakuum, takže je čas jednat,“ míní Nasr.

Američané ale rostoucí tenzi na Blízkém východě podle bývalého pracovníka serveru Council on Foreign Relations Jonathana Parise tak trochu způsobily samy. „Izrael byl docela znepokojen plíživým rozvojem íránského jaderného programu. Spojené státy v této věci viditelně nic nedělají. Kdybych byl Izraelcem, který má zájem na odstrašení, tohle by mohl být jeden ze způsobů, jak toho dosáhnout,“ vysvětlil Paris.

Tento vývoj přichází v době, kdy se Američané nemohou stoprocentně spolehnout ani na své evropské spojence. Jejich věrný souputník Velká Británie řeší vlastní krizi a nová labouristická vláda Keira Starmera se teprve zapracovává. Francouzi a Němci naopak řeší postupný nástup krajní pravice s tím, že Paříž ještě ani nemá sestavenou vládu.

Spojené státy kategoricky odmítly jakoukoli spojitost se středečním úderem v Teheránu, jenže čerstvě inaugurovanému prezidentovi Masoud Pezeshian útok zavařil a podle NY Times „pro něj bude obtížné pokračovat v jakémkoli diplomatickém angažmá se Západem po tak trapném útoku“.

Hlavní roli ale stále hraje ajatolláh Chomejní. „Prezidentova relativní impotence byla odhalena hned první den,“ podotkl expert na Írán Karim Sadjadpour z Carnegie Foundation.

Chomejní pár hodin po atentátu dal rozkaz k přímému útoku na Izrael, ve čtvrtek se navíc schází se spojeneckými silami z Libanonu, Iráku a Jemenu. „Izrael běžně ponižuje Islámskou republiku atentáty na vysoce postavené cíle uvnitř Íránu, ale íránská odveta nikdy neodradila Izrael od budoucích operací. Parametry íránské odvety musí zachránit tvář, ale nesmí být pro režim život ohrožující,“ zdůraznil Sadjadpour.

Írán do války s Izraelem nebo USA nešel ani ve chvíli, kdy byl zabit mocný vůdce zahraničních jednotek Quds Kásim Sulejmání. Podle Sadjadpoura se tak nezdá příliš pravděpodobné, že by Írán kvůli mrtvému vůdci Hamásu totální válku skutečně rozpoutal.

Související

Důl, ilustrační foto

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách

Spojené státy a Ukrajina uzavřely novou hospodářskou dohodu, která Washingtonu zajistí přístup k ukrajinským vzácným zeminám a dalším klíčovým nerostům výměnou za vytvoření společného investičního fondu na podporu ukrajinského hospodářství a obnovy země. Oznámení o podpisu dohody přišlo po týdnech náročných vyjednávání, která byla v některých fázích dokonce přerušena kvůli sporům mezi oběma stranami.
Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Írán

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Jana Maláčová

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám

Na pražském Střeleckém ostrově se dnes v rámci oslav Svátku práce sešli zástupci několika politických stran. Hlavní pozornost na sebe strhli sociální demokraté, kteří zde nejen zahájili svůj prvomájový průvod, ale představili i klíčové body svého předvolebního programu. Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová ve svém projevu ostře kritizovala vládu Petra Fialy a upozornila na stále se zhoršující situaci pracujících.

před 57 minutami

před 1 hodinou

Španělsko, ilustrační foto

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě

Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.

před 2 hodinami

Důl, ilustrační foto

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách

Spojené státy a Ukrajina uzavřely novou hospodářskou dohodu, která Washingtonu zajistí přístup k ukrajinským vzácným zeminám a dalším klíčovým nerostům výměnou za vytvoření společného investičního fondu na podporu ukrajinského hospodářství a obnovy země. Oznámení o podpisu dohody přišlo po týdnech náročných vyjednávání, která byla v některých fázích dokonce přerušena kvůli sporům mezi oběma stranami.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí

Květen začíná jako každý rok státním svátkem a dnem volna. O to více zajímá lidi předpověď počasí na první den pátého kalendářního měsíce. Letos je více než příznivá, vyplývá z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

včera

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

včera

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

včera

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

včera

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

včera

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

včera

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

včera

Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také

Vztahy mezi Spojenými státy a Japonskem jsou opět napjaté. Ačkoliv obě země dlouhodobě patří mezi klíčové bezpečnostní spojence, poslední kolo obchodních rozhovorů ve Washingtonu ukázalo, že tato blízkost zdaleka neznamená ochranu před drsnou realitou Trumpovy zahraniční a hospodářské politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy