USA opět balancují na hraně. Shutdown odvrátily na poslední chvíli

Americký prezident Joe Biden v pátek podepsal zákon, kterým se prodlouží platnost zákona o krátkodobém financování vlády. Opatření zajistí fungování vybraných federálních institucí a programů do 8. března a dalších do 22. března. 

Návrh zákona byl ve čtvrtek schválen demokratickou většinou Senátu, poté co získal podporu i od republikány ovládané Sněmovny reprezentantů. Pokud by k tomu nedošlo, hrozilo částečné zastavení financování vládních institucí, tzv. shutdown.

Americký Kongres dosud - i po pěti měsících od začátku fiskálního roku - neschválil 12 rozpočtových návrhů, které tvoří federální rozpočet.

Prodloužením lhůty pro schválení prvních šesti rozpočtových návrhů do 8. března a zbývajících šesti do 22. března se mělo dosáhnout dohody. Na konci tohoto procesu by měl Kongres schválit rozpočtové návrhy v celkové výši přesahující 1,6 bilionu dolarů, což byla dohodnutá částka mezi lídry Kongresu v lednu.

Podle informací televize CNN zahrnuje prvních šest návrhů, které mají být schváleny do 8. března, financování ministerstev a agentur v oblasti zemědělství, obchodu, spravedlnosti, vědy, energetiky, vnitra, záležitostí veteránů a dopravy, bydlení a rozvoje měst.

Zbývajících šest návrhů, o nichž se plánuje hlasovat do 22. března, se týká financování odvětví obrany, veřejné správy, vnitřní bezpečnosti, zdravotnictví a sociálních služeb, legislativní oblasti a zahraničních operací. 

Související

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.
Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Bílý dům USA

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy