V Číně se dál rychle šíří covid, přibývá cestovních opatření ve světě

Rychlé šíření koronaviru v Číně, o kterém země ale oficiálně neinformuje, vzbuzuje ve světě obavy z nových variant nemoci, uvedla dnes agentura AP. Povinné koronavirové testy pro cestující z Číny doposud zavedly Spojené státy, Itálie, Indie, Japonsko či Tchaj-wan. Indie dnes také oznámila nutnost testování i pro pasažéry z dalších pěti asijských zemí, informovala agentura Reuters.

Po nedávném uvolnění velmi přísných pandemických opatření se v Číně rychle plní nemocnice, ale i krematoria. Státní média o narůstajících počtech onemocnění koronavirem mlčí a země i nadále plánuje 8. ledna otevřít hranice zahraničním cestujícím. Modely britské analytické společnosti Airfinity odhadují, že nově nakažených nyní může být v Číně až milion denně a denní bilance úmrtí na covid-19 činit až 5000, uvedl deník The Guardian.

Indický ministr zdravotnictví Mansukh Mandavija dnes oznámil, že od neděle se negativním koronavirovým testem musejí prokázat cestující, kteří do Indie přijedou z Číny, Hongkongu, Japonska, Jižní Koreje, Singapuru nebo Thajska. Výsledek nanejvýš 72 hodin starého testu budou mít povinnost před cestou nahrát na web indické vlády.

Nejistota ohledně pandemické situace v Číně vyvolává znepokojení rovněž u vlády Tchaj-wanu. "Máme jen velmi omezený přehled o informacích (z Číny), které navíc nejsou přesné," uvedl ředitel hlavního tchajwanského epidemického centra Wang Pchi-šeng. Tchaj-wan zahájí povinné testování 1. ledna, před očekávaným návratem přibližně 30.000 tamních obyvatel k příležitosti lunárního Nového roku, který připadá na 22. ledna.

Japonské ministerstvo dopravy oznámilo, že podmínečně povolí přímé lety z Hongkongu na letiště ve městech Fukuoka, Naha a Sapporo. Letadla z Hongkongu, Macaa a pevninské Číny na nich původně měla zakázáno přistát. Hongkong požádal Japonsko o zrušení tohoto nařízení, s tím, že by ovlivnilo na 60.000 cestujících. Tokio jej stáhlo pod podmínkou, že na palubě nebudou cestující, kteří v sedmi dnech před odletem nepobývali v pevninské Číně.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí uvedl, že veškerá cestovní opatření by měla dopadat na lidi ze všech zemí stejně, a upozornil, že mnoho států politiku vůči cestujícím z Číny doposud nezměnilo. V Číně podle tamních zdravotních úředníků funguje systém dohledu, který má identifikovat potenciálně znepokojivé varianty. Současná epidemie je podle nich způsobená verzí omikronu.

Čínský venkov se snaží připravit na očekávaný nárůst nakažených koronavirem

Rozlehlý čínský venkov s nedostatečně zásobenými nemocnicemi se snaží připravit na prudký nárůst počtu případů nemoci covid-19. Současně se na návrat ke svým rodinám chystají stovky milionů továrních dělníků před nadcházejícími oslavami lunárního Nového roku, který připadá na 22. ledna, napsal list The Guardian.

Každý rok se stovky milionů lidí, většinou pracujících v továrnách podél jižního a východního pobřeží Číny, vracejí na venkov na oslavy lunárního Nového roku. Očekává se, že cestovní horečka potrvá 40 dní, od 7. ledna do 15. února, uvedlo tento týden čínské ministerstvo dopravy.

Poté, co Čína na tři roky zavedla jeden z nejpřísnějších režimů vůči šíření koronaviru na světě, začátkem tohoto měsíce náhle změnila kurz, což vedlo k přetížení jejího křehkého zdravotnického systému. Zrušení omezení po rozsáhlých protestech proti nim podle některých odborníků v praxi znamená, že covid se šíří z velké části nekontrolovaně a pravděpodobně se nemocí nakazí miliony lidí denně.

Nemocnice a pohřební ústavy ve velkých čínských městech jsou pod silným tlakem. Obavy ale panují hlavně o schopnost zdravotnického systému vyrovnat se s prudkým nárůstem počtu infekcí na méně bohatém a špatně vybaveném venkově.

Venkovské regiony po celé Číně zvyšují své kapacity pro lékařskou péči a zajišťují dostupnost přístrojů pro podporu života a lůžek intenzivní péče, uvedl dnes státem vlastněný deník China Daily. Dodal, že nemocnice v části autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, kde na venkově žije více než 100.000 lidí, hledá uchazeče o zakázku v hodnotě 1,9 milionu jüanů (6,2 milionu Kč) na modernizaci svých oddělení na jednotky intenzivní péče.

Ústřední nemocnice jednoho z okresů ve východní provincii Fu-ťien také hledala uchazeče o zakázku na sanitky a vybavení, od dýchacích přístrojů po elektrokardiogramy. Další zařízení v provincii Chu-pej uvedlo, že potřebuje vybavení pro svá pohotovostní oddělení.

Experti očekávají, že druhá největší světová ekonomika bude v nejbližší době trpět zpomalením tovární výroby a domácí spotřeby v důsledku onemocnění zaměstnanců a zákazníků. Zároveň ale předpokládají, že později v příštím roce se země po odeznění vlny nákaz opět otřepe.

Spojené státy, Indie, Itálie, Japonsko a Tchaj-wan uvedly, že budou vyžadovat testy na covid-19 u cestujících z Číny. Podobný krok zvažují i Británie. Austrálie, Německo či Thajsko. Další země uvedly, že prozatím nebudou zavádět omezení cestování.

Související

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 40 minutami

před 49 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy