Rychlé šíření koronaviru v Číně, o kterém země ale oficiálně neinformuje, vzbuzuje ve světě obavy z nových variant nemoci, uvedla dnes agentura AP. Povinné koronavirové testy pro cestující z Číny doposud zavedly Spojené státy, Itálie, Indie, Japonsko či Tchaj-wan. Indie dnes také oznámila nutnost testování i pro pasažéry z dalších pěti asijských zemí, informovala agentura Reuters.
Po nedávném uvolnění velmi přísných pandemických opatření se v Číně rychle plní nemocnice, ale i krematoria. Státní média o narůstajících počtech onemocnění koronavirem mlčí a země i nadále plánuje 8. ledna otevřít hranice zahraničním cestujícím. Modely britské analytické společnosti Airfinity odhadují, že nově nakažených nyní může být v Číně až milion denně a denní bilance úmrtí na covid-19 činit až 5000, uvedl deník The Guardian.
Indický ministr zdravotnictví Mansukh Mandavija dnes oznámil, že od neděle se negativním koronavirovým testem musejí prokázat cestující, kteří do Indie přijedou z Číny, Hongkongu, Japonska, Jižní Koreje, Singapuru nebo Thajska. Výsledek nanejvýš 72 hodin starého testu budou mít povinnost před cestou nahrát na web indické vlády.
Nejistota ohledně pandemické situace v Číně vyvolává znepokojení rovněž u vlády Tchaj-wanu. "Máme jen velmi omezený přehled o informacích (z Číny), které navíc nejsou přesné," uvedl ředitel hlavního tchajwanského epidemického centra Wang Pchi-šeng. Tchaj-wan zahájí povinné testování 1. ledna, před očekávaným návratem přibližně 30.000 tamních obyvatel k příležitosti lunárního Nového roku, který připadá na 22. ledna.
Japonské ministerstvo dopravy oznámilo, že podmínečně povolí přímé lety z Hongkongu na letiště ve městech Fukuoka, Naha a Sapporo. Letadla z Hongkongu, Macaa a pevninské Číny na nich původně měla zakázáno přistát. Hongkong požádal Japonsko o zrušení tohoto nařízení, s tím, že by ovlivnilo na 60.000 cestujících. Tokio jej stáhlo pod podmínkou, že na palubě nebudou cestující, kteří v sedmi dnech před odletem nepobývali v pevninské Číně.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí uvedl, že veškerá cestovní opatření by měla dopadat na lidi ze všech zemí stejně, a upozornil, že mnoho států politiku vůči cestujícím z Číny doposud nezměnilo. V Číně podle tamních zdravotních úředníků funguje systém dohledu, který má identifikovat potenciálně znepokojivé varianty. Současná epidemie je podle nich způsobená verzí omikronu.
Čínský venkov se snaží připravit na očekávaný nárůst nakažených koronavirem
Rozlehlý čínský venkov s nedostatečně zásobenými nemocnicemi se snaží připravit na prudký nárůst počtu případů nemoci covid-19. Současně se na návrat ke svým rodinám chystají stovky milionů továrních dělníků před nadcházejícími oslavami lunárního Nového roku, který připadá na 22. ledna, napsal list The Guardian.
Každý rok se stovky milionů lidí, většinou pracujících v továrnách podél jižního a východního pobřeží Číny, vracejí na venkov na oslavy lunárního Nového roku. Očekává se, že cestovní horečka potrvá 40 dní, od 7. ledna do 15. února, uvedlo tento týden čínské ministerstvo dopravy.
Poté, co Čína na tři roky zavedla jeden z nejpřísnějších režimů vůči šíření koronaviru na světě, začátkem tohoto měsíce náhle změnila kurz, což vedlo k přetížení jejího křehkého zdravotnického systému. Zrušení omezení po rozsáhlých protestech proti nim podle některých odborníků v praxi znamená, že covid se šíří z velké části nekontrolovaně a pravděpodobně se nemocí nakazí miliony lidí denně.
Nemocnice a pohřební ústavy ve velkých čínských městech jsou pod silným tlakem. Obavy ale panují hlavně o schopnost zdravotnického systému vyrovnat se s prudkým nárůstem počtu infekcí na méně bohatém a špatně vybaveném venkově.
Venkovské regiony po celé Číně zvyšují své kapacity pro lékařskou péči a zajišťují dostupnost přístrojů pro podporu života a lůžek intenzivní péče, uvedl dnes státem vlastněný deník China Daily. Dodal, že nemocnice v části autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, kde na venkově žije více než 100.000 lidí, hledá uchazeče o zakázku v hodnotě 1,9 milionu jüanů (6,2 milionu Kč) na modernizaci svých oddělení na jednotky intenzivní péče.
Ústřední nemocnice jednoho z okresů ve východní provincii Fu-ťien také hledala uchazeče o zakázku na sanitky a vybavení, od dýchacích přístrojů po elektrokardiogramy. Další zařízení v provincii Chu-pej uvedlo, že potřebuje vybavení pro svá pohotovostní oddělení.
Experti očekávají, že druhá největší světová ekonomika bude v nejbližší době trpět zpomalením tovární výroby a domácí spotřeby v důsledku onemocnění zaměstnanců a zákazníků. Zároveň ale předpokládají, že později v příštím roce se země po odeznění vlny nákaz opět otřepe.
Spojené státy, Indie, Itálie, Japonsko a Tchaj-wan uvedly, že budou vyžadovat testy na covid-19 u cestujících z Číny. Podobný krok zvažují i Británie. Austrálie, Německo či Thajsko. Další země uvedly, že prozatím nebudou zavádět omezení cestování.
Související
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
Čína , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 40 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 49 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.
Zdroj: Libor Novák