V Číně se dál rychle šíří covid, přibývá cestovních opatření ve světě

Rychlé šíření koronaviru v Číně, o kterém země ale oficiálně neinformuje, vzbuzuje ve světě obavy z nových variant nemoci, uvedla dnes agentura AP. Povinné koronavirové testy pro cestující z Číny doposud zavedly Spojené státy, Itálie, Indie, Japonsko či Tchaj-wan. Indie dnes také oznámila nutnost testování i pro pasažéry z dalších pěti asijských zemí, informovala agentura Reuters.

Po nedávném uvolnění velmi přísných pandemických opatření se v Číně rychle plní nemocnice, ale i krematoria. Státní média o narůstajících počtech onemocnění koronavirem mlčí a země i nadále plánuje 8. ledna otevřít hranice zahraničním cestujícím. Modely britské analytické společnosti Airfinity odhadují, že nově nakažených nyní může být v Číně až milion denně a denní bilance úmrtí na covid-19 činit až 5000, uvedl deník The Guardian.

Indický ministr zdravotnictví Mansukh Mandavija dnes oznámil, že od neděle se negativním koronavirovým testem musejí prokázat cestující, kteří do Indie přijedou z Číny, Hongkongu, Japonska, Jižní Koreje, Singapuru nebo Thajska. Výsledek nanejvýš 72 hodin starého testu budou mít povinnost před cestou nahrát na web indické vlády.

Nejistota ohledně pandemické situace v Číně vyvolává znepokojení rovněž u vlády Tchaj-wanu. "Máme jen velmi omezený přehled o informacích (z Číny), které navíc nejsou přesné," uvedl ředitel hlavního tchajwanského epidemického centra Wang Pchi-šeng. Tchaj-wan zahájí povinné testování 1. ledna, před očekávaným návratem přibližně 30.000 tamních obyvatel k příležitosti lunárního Nového roku, který připadá na 22. ledna.

Japonské ministerstvo dopravy oznámilo, že podmínečně povolí přímé lety z Hongkongu na letiště ve městech Fukuoka, Naha a Sapporo. Letadla z Hongkongu, Macaa a pevninské Číny na nich původně měla zakázáno přistát. Hongkong požádal Japonsko o zrušení tohoto nařízení, s tím, že by ovlivnilo na 60.000 cestujících. Tokio jej stáhlo pod podmínkou, že na palubě nebudou cestující, kteří v sedmi dnech před odletem nepobývali v pevninské Číně.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí uvedl, že veškerá cestovní opatření by měla dopadat na lidi ze všech zemí stejně, a upozornil, že mnoho států politiku vůči cestujícím z Číny doposud nezměnilo. V Číně podle tamních zdravotních úředníků funguje systém dohledu, který má identifikovat potenciálně znepokojivé varianty. Současná epidemie je podle nich způsobená verzí omikronu.

Čínský venkov se snaží připravit na očekávaný nárůst nakažených koronavirem

Rozlehlý čínský venkov s nedostatečně zásobenými nemocnicemi se snaží připravit na prudký nárůst počtu případů nemoci covid-19. Současně se na návrat ke svým rodinám chystají stovky milionů továrních dělníků před nadcházejícími oslavami lunárního Nového roku, který připadá na 22. ledna, napsal list The Guardian.

Každý rok se stovky milionů lidí, většinou pracujících v továrnách podél jižního a východního pobřeží Číny, vracejí na venkov na oslavy lunárního Nového roku. Očekává se, že cestovní horečka potrvá 40 dní, od 7. ledna do 15. února, uvedlo tento týden čínské ministerstvo dopravy.

Poté, co Čína na tři roky zavedla jeden z nejpřísnějších režimů vůči šíření koronaviru na světě, začátkem tohoto měsíce náhle změnila kurz, což vedlo k přetížení jejího křehkého zdravotnického systému. Zrušení omezení po rozsáhlých protestech proti nim podle některých odborníků v praxi znamená, že covid se šíří z velké části nekontrolovaně a pravděpodobně se nemocí nakazí miliony lidí denně.

Nemocnice a pohřební ústavy ve velkých čínských městech jsou pod silným tlakem. Obavy ale panují hlavně o schopnost zdravotnického systému vyrovnat se s prudkým nárůstem počtu infekcí na méně bohatém a špatně vybaveném venkově.

Venkovské regiony po celé Číně zvyšují své kapacity pro lékařskou péči a zajišťují dostupnost přístrojů pro podporu života a lůžek intenzivní péče, uvedl dnes státem vlastněný deník China Daily. Dodal, že nemocnice v části autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, kde na venkově žije více než 100.000 lidí, hledá uchazeče o zakázku v hodnotě 1,9 milionu jüanů (6,2 milionu Kč) na modernizaci svých oddělení na jednotky intenzivní péče.

Ústřední nemocnice jednoho z okresů ve východní provincii Fu-ťien také hledala uchazeče o zakázku na sanitky a vybavení, od dýchacích přístrojů po elektrokardiogramy. Další zařízení v provincii Chu-pej uvedlo, že potřebuje vybavení pro svá pohotovostní oddělení.

Experti očekávají, že druhá největší světová ekonomika bude v nejbližší době trpět zpomalením tovární výroby a domácí spotřeby v důsledku onemocnění zaměstnanců a zákazníků. Zároveň ale předpokládají, že později v příštím roce se země po odeznění vlny nákaz opět otřepe.

Spojené státy, Indie, Itálie, Japonsko a Tchaj-wan uvedly, že budou vyžadovat testy na covid-19 u cestujících z Číny. Podobný krok zvažují i Británie. Austrálie, Německo či Thajsko. Další země uvedly, že prozatím nebudou zavádět omezení cestování.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

Více souvisejících

Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 18 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení

Policie v pátek obvinila muže, jehož oznámení vedlo ke zvýšené přítomnosti policistů v centru Prahy během čtvrtečního dne. Strážcům zákona totiž sdělil, že do města má namířeno muž se zbraní. Podezření se naštěstí nepotvrdilo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy