V EU se nic zásadního nezmění, míní Američané po eurovolbách

USA neočekávají po volbách do Evropského parlamentu zásadní změny v zahraniční politice Evropské unie, a to navzdory posílení krajní pravice. Podle agentury Reuters to v pondělí uvedl nejmenovaný představitel Spojených států amerických. 

Washington zároveň neočekává změny ze strany Unie vůči Ukrajině, která už přes dva roky čelí agresi sousedního Ruska. Američané předpokládají, že v čele Evropské komise zůstane Ursula von der Leyenová. 

Nejmenovaný představitel administrativy Joea Bidena, konkrétně by mělo jít o poradce amerického prezidenta, ale vyjádřil obavy z výsledků eurovoleb ve Francii, kde dosáhlo úspěchu Národní sdružení Marine Le Penové, která je známá skeptičtějším postojem k NATO. 

Ve volbách do Evropského parlamentu v Česku zvítězilo hnutí ANO s 26,14 % hlasů, následované koalicí Spolu s 22,27 % a koalicí Přísaha a Motoristé s 10,26 %. Celkově uspělo sedm politických subjektů a volební účast byla 36,45 %, nejvyšší v historii eurovoleb v ČR.

V rámci EU vyhrála volby Evropská lidová strana (EPP), následovaná socialisty a demokraty (S&D) a liberály z Obnovme Evropu (RE). Síly označované jako extrémně pravicové nebo euroskeptické posílily, což podle politologů může ztížit hledání kompromisů a přijímání nové legislativy.

Související

Více souvisejících

Bílý dům USA USA (Spojené státy americké) Eurovolby

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy