Viceprezident Spojených států JD Vance v pátek na Mnichovské bezpečnostní konferenci ostře kritizoval evropské politické elity a přirovnal jejich současné kroky k represivním režimům, které ovládaly část kontinentu během studené války. Podle něj Evropa stále více upouští od základních demokratických principů a uchyluje se k metodám, které kdysi sama odsuzovala.
Ve svém projevu Vance poukázal na to, že v některých evropských státech dochází k zásahům do volebních procesů a omezování svobody projevu. „Když vidíme evropské soudy rušit volby a vysoce postavení činitelé hrozí zrušením dalších, musíme si položit otázku, zda se opravdu držíme dostatečně vysokých standardů,“ uvedl americký viceprezident.
Odkazoval tím na nedávné kontroverze v několika evropských zemích, kde soudy nebo vládní orgány zpochybňovaly platnost voleb či zasahovaly do jejich průběhu. Konkrétní země však ve své řeči nejmenoval.
Vance ve svém projevu připomněl, že během studené války se Evropa rozdělila na dva bloky – na státy hájící svobodu a demokracii a na ty, které se uchýlily k totalitním praktikám. „Během studené války stáli obránci demokracie proti mnohem tyranštějším silám na tomto kontinentu,“ řekl.
Dále zdůraznil, že diktatury východního bloku se vyznačovaly systematickou cenzurou, uzavíráním kostelů a potlačováním politických disidentů. „Podívejme se na stranu, která cenzurovala oponenty, zavírala kostely a rušila volby. Byli to ti dobří? Rozhodně ne. A díky Bohu, že prohráli studenou válku,“ prohlásil.
Viceprezident následně zpochybnil, zda se demokracie v Evropě skutečně prosadila tak, jak se předpokládalo po pádu železné opony. „Nemůžete lidem vnucovat, co si mají myslet, co mají cítit nebo čemu mají věřit... Bohužel, když se dnes podívám na Evropu, někdy už není tak jasné, co se vlastně stalo s některými vítězi studené války,“ uvedl Vance v závěru svého vystoupení.
Tato slova naznačují, že podle Vanceho Evropa možná nezvládla svůj přechod k plnohodnotné demokracii a v některých ohledech se vrací k autoritářským tendencím. Jeho kritika přichází v době, kdy jsou vztahy mezi USA a Evropou napjaté, zejména kvůli Trumpově rozhodnutí jednat s Ruskem o Ukrajině bez konzultace se spojenci.
Vanceho ostré výroky vyvolaly pobouření mezi evropskými politiky. Německý ministr zahraničí Annalena Baerbocková jeho komentáře podle CNN označila za „neopodstatněné a urážlivé“, zatímco francouzský prezident Emmanuel Macron podle zdrojů z Elysejského paláce považuje Vanceho slova za „zásah do evropských záležitostí, který nemá žádný reálný základ“.
Britský premiér Keir Starmer se k projevu zatím oficiálně nevyjádřil, ale britská média citují nejmenované vládní činitele, kteří Vanceho slova vnímají jako „další signál, že Amerika se pod Trumpovou administrativou vzdaluje Evropě“.
Mnichovská bezpečnostní konference se tak stala dějištěm jednoho z nejvýraznějších projevů amerického představitele vůči Evropě za poslední roky. A zdá se, že diplomatické napětí mezi Spojenými státy a jejich tradičními spojenci jen dále roste.
Související

Ukrajina není sama, stojíme při vás, vzkazuje Zelenskému Evropa. Trump je gauner, zní od českých politiků

Řekneme to jasně: Gaza je domovem Palestinců. Evropa rázně zareagovala na Trumpův plán
Annalena Baerbock , Emmanuel Macron , J. D. Vance
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

MS v hokeji: Američané si po 65 letech došli pro zlato. V dramatickém finále porazili Švýcary v prodloužení
včera

Zelenskyj nechápe, proč Trump mlčí. Západ jen dodává Putinovi odvahu, tvrdí
včera

Druhý blackout za dva dny. Francie řeší podivnou sabotáž
včera

Tisíc za tisíc. Ukrajina a Rusko dokončily dosud největší výměnu vězňů
včera

Švédsko poráží Dánsko 6:2 a slaví bronz z mistrovství světa
včera

Dostáváte miliardy, chceme jména a země. Trumpův boj proti Harvardu pokračuje
včera

Torpédoborec se v Severní Koreji převrátil na bok. Úřady pozatýkaly pracovníky loděnice
včera

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet
včera

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu
včera

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?
včera

Největší ruský útok od začátku války: Na Ukrajině umíraly pod palbou raket a dronů i děti
včera

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině
včera

"Svět se nestará, jestli všichni zemřeme." V troskách Gazy panuje hlad a zoufalství
včera

Trumpova strategie nevyšla. Kvůli clům zdražíme, ať si náklady zaplatí Američané, vzkazují firmy
včera

Počasí se příští týden citelně oteplí, dorazí ale déšť
24. května 2025 21:41

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel
24. května 2025 21:04

Švýcarsko rozdrtilo Dánsko 7:0 a postupuje do finále hokejového mistrovství světa
24. května 2025 20:30

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu
24. května 2025 19:21

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce
24. května 2025 18:05
Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství
Zatímco napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přetrvává a evropské státy zoufale hledají způsoby, jak přimět Moskvu k příměří, Spojené státy vedené Donaldem Trumpem odmítají zavést slíbené tvrdé sankce proti Kremlu. Tato situace vyvolává mezi evropskými lídry narůstající frustraci, kterou neutišil ani dvouhodinový telefonát Trumpa s Vladimirem Putinem, jenž k žádnému posunu směrem k míru nevedl.
Zdroj: Libor Novák