Řekneme to jasně: Gaza je domovem Palestinců. Evropa rázně zareagovala na Trumpův plán

Evropští lídři reagují na návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle kterého by Spojené státy měly převzít kontrolu nad Pásmem Gazy. Plán vyvolal ostré reakce a široké odmítnutí mezi předními evropskými zeměmi, uvedl server CNN.

Francie prostřednictvím svého ministerstva zahraničí zopakovala svůj nesouhlas s jakýmkoli nuceným přesídlením Palestinců. Mluvčí ministerstva varoval, že takový krok by představoval „závažné porušení mezinárodního práva, útok na legitimní aspirace Palestinců a zásadní překážku pro řešení ve formě dvou států.“

Podobně se vyjádřilo i Německo. Šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková plán USA jednoznačně odmítla a zdůraznila, že Gaza, stejně jako Západní břeh Jordánu a Východní Jeruzalém, patří Palestincům. „Vyhnání palestinského civilního obyvatelstva z Gazy by bylo nejen nepřijatelné a v rozporu s mezinárodním právem, ale vedlo by také k dalšímu utrpení a nové vlně nenávisti,“ varovala.

Španělský ministr zahraničí José Manuel Albares Bueno byl ve svém stanovisku rovněž nekompromisní. „Chci to říci zcela jasně: Gaza je domovem palestinských obyvatel Gazy a ti tam musí zůstat,“ citovala ho agentura Reuters.

Velká Británie k Trumpovu plánu zaujala smíšený postoj. Ministr zahraničí David Lammy sice uznal, že Gaza je v troskách, jak americký prezident tvrdí, ale zároveň zdůraznil, že Spojené království se nadále staví za řešení ve formě dvou států. Britský premiér Keir Starmer v Dolní sněmovně prohlásil, že příměří v regionu musí být udrženo a Palestinci se musí mít možnost vrátit domů a obnovit své komunity. „Musí jim být umožněno obnovit své domovy a my bychom jim v tom měli pomáhat na cestě k řešení dvou států,“ uvedl Starmer.

Trumpův návrh tak narazil na silný odpor klíčových evropských hráčů, kteří trvají na tom, že jakékoli řešení konfliktu musí respektovat práva Palestinců a mezinárodní právo. 

Trump dnes prohlásil, že Spojené státy „převezmou kontrolu“ nad Pásmem Gazy a nevyloučil možnost nasazení amerických vojáků k zajištění bezpečnosti v oblasti. Podle Trumpa by Gaza mohla být přeměněna na „riviéru Blízkého východu“, zatímco palestinské obyvatelstvo by bylo přesídleno do jiných zemí, například do Egypta nebo Jordánska.

Jeho návrh vyvolal silnou mezinárodní kritiku. Zejména arabské státy reagovaly s nepochopením a odmítavě. Saúdská Arábie znovu potvrdila svůj „neochvějný“ závazek k vytvoření nezávislého palestinského státu a zdůraznila, že normalizace vztahů s Izraelem je podmíněna zárukami pro Palestince. Dva nejmenovaní arabští představitelé označili Trumpova slova za „těžko pochopitelná a nepřijatelná“.

Palestinské hnutí Hamás označilo návrh za „recept na chaos a napětí v regionu“. Podle představitelů tohoto hnutí by se žádné plány na přesídlení obyvatelstva nemohly uskutečnit. Palestinci, kteří se po měsících bojů vrátili do svých zničených domovů, Trumpovy výroky kategoricky odmítají. „I když je můj dům zničený, chci se vrátit domů. Je to můj domov, moje zem,“ řekla CNN obyvatelka Gazy Nadia Qassemová.

Americký Senát reagoval na Trumpovy návrhy rozdílně. Zatímco někteří republikánští senátoři se k tématu nevyjádřili nebo byli zdrženliví, demokratičtí senátoři označili plán za „nebezpečný“ a „šílený“. Naopak krajně pravicoví izraelští politici Trumpův návrh přivítali. Poslanec Itamar Ben Gvir prohlásil, že prezidentovo vyjádření potvrzuje jeho dlouhodobé postoje ohledně Gazy.

Trumpovy výroky přicházejí v době, kdy se desítky tisíc Palestinců vracejí do svých domovů po příměří uzavřeném v lednu. Mnozí navzdory rozsáhlé destrukci odmítají odejít. „Zůstanu v Gaze, i kdyby to bylo těžší než dosud,“ řekl CNN Khamis Imarah. „Tato země není jen naše, patřila našim prarodičům a jejich předkům. Jak bych ji mohl opustit?“

Související

Více souvisejících

Pásmo Gazy Donald Trump Annalena Baerbock

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy