Zastaví se v létě šíření koronaviru? Experti jsou opatrní

Nový koronavirus, který se od prosince šíří do světa z Číny, má podobné příznaky jako chřipka. Je tedy možné, že se epidemie zpomalí s teplejším počasím? Experti to s jistotou říci nemohou, protože jde o neznámý typ koronaviru.

Mapa s počty dosud potvrzených případů nákazy tomu ale napovídá. Na severní polokouli je případů výrazně více než na polokouli jižní, kde je teď léto, upozornil tento týden server BBC Mundo.

Když se potvrdil minulý týden první případ nákazy koronavirem v Mexiku, mírnil jeho ministr zdravotnictví Jorge Alcocer paniku s tím, že s blížícím se koncem zimy bude brzy situace lepší. Také americký prezident Donald Trump nedávno prohlásil, že problém zmizí v dubnu s nárůstem teplot na severní polokouli.

V Jižní Americe, kde je nyní léto, oznámili dosud jen desítku případů nákazy koronavirem. I v Africe hlásí zatím jen necelé dvě desítky případů, z toho ale žádný na jižní polokouli.

"Zatím je brzy na to říci, že virus má své sezóny, ale bude-li se chovat jako chřipka, dá se očekávat, že v létě se situace zlepší," řekl serveru BBC Mundo Marcos Espinal z oddělení infekčních nemocí Panamerické zdravotnické organizace. "Jde ale o nový virus a nevíme proto stoprocentně, zda se takto zachová," dodal.

Podle Espinala se chřipka šíří v zimě více i proto, že lidé tráví více času v uzavřených prostorách, kde jsou blízko sebe. K její šíření přispívají podle něj také klimatické podmínky. "V zimě, když je studený vítr a menší vlhkost, kapénky vydrží déle ve vzduchu," uvedl Espinal. S teplem naopak zanikají rychleji, dodal.

Optimismus ale mírní profesor epidemiologie z hongkongské univerzity Benjamin Cowling. "Zatím nemáme důkaz, že se šíření v letních měsících podstatně změní," uvedl Cowling. Také podle něj není jasné, zda se postup nového koronaviru bude podobat epidemiím chřípky. "Možná, že se koronavirus také více šíří v zimě než v létě, ale to uvidíme, až za pár týdnů," dodal epidemiolog. Klíčový podle něj bude vývoj v dubnu a v květnu.

K opatrnosti nabádá i Marc Lipsitch, profesor epidemiologie z Harvardovy univerzity. "Ačkoli se laboratorně prokázalo, že sušší zimní vzduch přispívá k šíření chřipky, vědecké studie u koronaviru se v tomto smyslu nedělaly," řekl BBC Mundo Lipsitch. Podle něj mohou k šíření koronaviru přispívat i další faktory, jako je délka dne či ultrafialové záření.

Francouzský epidemiolog Arnaud Fontanet v této souvislosti připomněl epidemii SARS, způsobenou též koronavirem, která se šířila rovněž z Číny, kde začala v listopadu 2002, tedy také v zimě. Skončila v červenci 2003, takže někteří spekulovali, že k jejímu konci přispělo teplé počasí. To se ale podle Fontaneta, jehož citovala agentura AFP, prokázat nedá.

Naproti tomu infekce MERS, způsobená koronavirem téhož kmene jako SARS, vypukla na podzim 2012 na Blízkém východě a 80 procent případů bylo v Saúdské Arábii, kde jsou teploty vysoké, připomněl Fontanet. Dodal, že podle něj se nemoci jako chřipka šíří více v zimě hlavně proto, že lidé se v tomto období hromadí více v uzavřených prostorách.

Související

Více souvisejících

nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 21 minutami

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Rusové se připravují na nekonečnou válku, tvrdí Zelenského poradce

Změny v ruském vedení po opětovné inauguraci Vladimira Putina svědčí zejména o totální militarizaci ruské ekonomiky a restrukturalizaci armádních zásobovacích systémů, konstatoval poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Změny podle něj mají zajistit, aby Moskva měla zdroje na "nekonečnou válku".

před 28 minutami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Rusové odhalili hlavní problém ukrajinské armády

Rusové i mnozí analytici si uvědomují, že hlavním nedostatkem, který teď Ukrajinu sužuje, jsou lidské zdroje. Moskevské síly dobyly nejméně devět vesnic a osad poblíž Charkova v náporu, který má podle analytiků roztáhnout ukrajinské jednotky a odvrátit je od bojů jinde.

před 1 hodinou

Slide

RECENZE: Anifilm prořízl podvratný (anti)western Slide od animátorské legendy Billa Plymptona

Minulý týden v Liberci proběhl největší festival animovaného filmu u nás. Vedle výherního filmu Kuře pro Lindu uvedl v hlavní soutěži celovečerních filmů novinku nezávislého amerického tvůrce Billa Plymptona, jenž na jednom z minulých ročníků festivalu zasedal v porotě a uvedl svou retrospektivu. Jeho westernově laděný Slide nepřestává okouzlovat svérázným stylem animace i žánrovou subverzí.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Zelenskyj: Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti rozšiřuje frontovou linii. Nesmíme podlehnout

Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti rozšiřuje frontovou linii na východě Ukrajiny. Uvedl to v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který poukázal na probíhající boje ve více částech země. Informuje o tom agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy