RECENZE: Anifilm prořízl podvratný (anti)western Slide od animátorské legendy Billa Plymptona

Minulý týden v Liberci proběhl největší festival animovaného filmu u nás. Vedle výherního filmu Kuře pro Lindu uvedl v hlavní soutěži celovečerních filmů novinku nezávislého amerického tvůrce Billa Plymptona, jenž na jednom z minulých ročníků festivalu zasedal v porotě a uvedl svou retrospektivu. Jeho westernově laděný Slide nepřestává okouzlovat svérázným stylem animace i žánrovou subverzí.

Téměř osmdesátiletý Bill Plympton na nezávislé scéně americké animovaného filmu působí již od 70. let. Původem ilustrátor či kreslíř komiksů, kdy prestižním časopisům vévodil svou ostrou a nevybíravou satirou, proslul svou osobitou imaginací, kterou otiskl do množství krátkometrážních a taktéž celovečerních filmů. Oscarové nominace posbíral s krátkometrážními hříčkami Your Face a Hot Dog, vytvořil kolem 200 děl, z celovečerní tvorby můžeme zmínit například ujetou variaci superhrdinských filmů I Married a Strange Person nebo drsně romantické Šálení, ohýbající principy klasických noirů. Před několika lety začal připravovat další celovečerní počin, k jehož dotaci realizoval i úspěšnou crowdfundingovou kampaň.

Slide zprvu začíná jako archetypální western, říznutý “desperádovským” stylem Roberta Rodrigueze. V černé oháknutý protagonista se noří z hutné mlhy, obklopený tajemnem a záhadnou minulostí, vydávající se vstříc ospalému dřevářskému městečku Sourdough Creek. V něm mezitím zlosynský starosta obdrží telefonát od hollywoodského magnáta, hledajícího vhodné městečko k natáčení. Starosta s vidinou slávy a zisku, aniž by město vypadalo dle producentských představ, s návrhem  filmové produkce nadšeně souhlasí. Zapřáhne tak obyvatelstvo a tyranskou rukou řídí výstavbu přehrady a kasina, které musí být hotové v šibeničním termínu, aby město vyhovovalo producentským nárokům. Výchozí zápletka se však v Plymptově stylu velmi záhy zvrhne a v závěru o ní vlastně vůbec nejde.

Právě se přehrává: Slide - trailer

Slide - trailer Video: YouTube

Vyprávění totiž slouží takřka výhradně k výstavbě gagů, drobných podzápletek, které jsou absolutně vytržené z ústřední linie, a muzikálových čísel. Plympton se oddává půvabné absurditě a grotesknosti. Odstřeluje kauzalitu, naprosto klíčovou pro klasické hollywoodské vyprávění. Explicitně tak pomyslné továrně na sny a jejím ve filmu karikaturně ztvárněným představitelům ukazuje prostředníček. Struktura neustále mění protagonistu i antagonistu, obrací vlastnosti postav a sází na smyslnou nelogičnost, kdy se postavy z ničeho nic vynoří a kompletně změní běh i tempo filmu. Na děleném prvním místě stojí hravost a absolutní subverze diváckých očekávání, kdy autor vybízí k tomu, abyste rezignovali na tendenční sledování vyprávění a nechali se unášet mnohdy až dadaistickým pojetím.

Na hlavu staví především celý westernový žánr. Příběh je zasazený ve 40. letech 20. století, kdy byl hollywoodský žánr na svém vrcholu, z jehož tropů Slide těží a ohýbá je. Zároveň je však kombinuje s tradicí pozdějších, mnohem brutálnějších a ambivalentnějších westernů 60. a 70. let. Ačkoli snímek vybízí k brutalitě a uzurpátorský starosta násilím vládne, tajemný desperado, inspirovaný bezejmenými postavami Clinta Eastwooda, jedná po vzoru přímočarých dobráků a pomáhá bezbranným. Nepomáhá zbraní, nýbrž hudbou, kdy kulky nepřátel odráží tóny ručně vyrobeného nástroje. Vedle toho se dočkává i romantické linie s místní prostitutkou, která touží po kariéře zpěvačky. Plympton si pohrává s přímočarostí dobra a zla, jejichž polaritu přelévá. Slide tak obsahuje všechny žánrové dominanty, dosahuje jich však šíleně zběsilou a nekonvenční cestou.

Tomu napomáhá i špinavě hektický výtvarný styl, asociující animovanou tvorbu té doby, především z dílny Warner Brothers, opírá se taktéž o karikaturní možnosti komiksové estetiky. Westernové reálie nabývají díky dynamické střihové skladbě a kreslené animaci až surreálného nádechu. Vše pak podtrhují hudební pasáže ve stylu country. Plympton žánrový svět westernu plně přizpůsobil nezávislému proudu a autorskému rukopisu. V druhém plánu satiricky tepe do mocnářství, populismu, touze po slávě a nástrah kapitalismu. I přes zběsilost a grotesknost však v závěru oslavuje humanismus a možnosti rozmanité animované formy – dle mnohých nejsvobodnějšího filmového vyjádření.

Hodnocení: 80 %

Režie: Bill Plympton

Scénář: Bill Plympton

Česká premiéra: V rámci festivalu Anifilm 2024

Související

Více souvisejících

recenze Slide (film)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil

Policie ve středu od pozdního odpoledne zasahovala v areálu Západočeské univerzity v Plzni na základě oznámení o údajných výstřelech. Opatření na místě bylo ukončeno kolem půl deváté večer. Nikdo nebyl zraněn, z univerzitních budov bylo evakuováno zhruba tisíc lidí. 

včera

Petr Fiala

Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval

Sněmovnou schválený rozpočet pro příští rok, během kterého může dojít na střídání stráží ve Strakově akademii, se stal ve středu předmětem výměny názorů mezi premiérem Petrem Fialou  (ODS) a jeho předchůdcem Andrejem Babišem (ANO). Osud zákona přitom ještě není zpečetěn. Prezident Petr Pavel naznačil, že k návrhu rozpočtu má své poznámky. 

včera

Vláda ČR

Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy

Česká republika by měla mít pátý národní park – národní park Křivoklátsko. S jeho zřízením počítá návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který ve středu projednala a schválila vláda. Rozhodla také o vymezení nové ptačí oblasti Západní Krušné hory, schválila parametry podpory odstraňování škod, které způsobily povodně na státním vodohospodářském majetku, a rozhodla o možném uvolnění zásob ropy ze státních hmotných rezerv na případné vykrytí výpadku dodávek z ropovodu Družba.

včera

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

včera

včera

včera

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

včera

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

včera

včera

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

včera

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

včera

včera

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

3. prosince 2024 21:51

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

3. prosince 2024 21:03

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy