Minulý týden v Liberci proběhl největší festival animovaného filmu u nás. Vedle výherního filmu Kuře pro Lindu uvedl v hlavní soutěži celovečerních filmů novinku nezávislého amerického tvůrce Billa Plymptona, jenž na jednom z minulých ročníků festivalu zasedal v porotě a uvedl svou retrospektivu. Jeho westernově laděný Slide nepřestává okouzlovat svérázným stylem animace i žánrovou subverzí.
Téměř osmdesátiletý Bill Plympton na nezávislé scéně americké animovaného filmu působí již od 70. let. Původem ilustrátor či kreslíř komiksů, kdy prestižním časopisům vévodil svou ostrou a nevybíravou satirou, proslul svou osobitou imaginací, kterou otiskl do množství krátkometrážních a taktéž celovečerních filmů. Oscarové nominace posbíral s krátkometrážními hříčkami Your Face a Hot Dog, vytvořil kolem 200 děl, z celovečerní tvorby můžeme zmínit například ujetou variaci superhrdinských filmů I Married a Strange Person nebo drsně romantické Šálení, ohýbající principy klasických noirů. Před několika lety začal připravovat další celovečerní počin, k jehož dotaci realizoval i úspěšnou crowdfundingovou kampaň.
Slide zprvu začíná jako archetypální western, říznutý “desperádovským” stylem Roberta Rodrigueze. V černé oháknutý protagonista se noří z hutné mlhy, obklopený tajemnem a záhadnou minulostí, vydávající se vstříc ospalému dřevářskému městečku Sourdough Creek. V něm mezitím zlosynský starosta obdrží telefonát od hollywoodského magnáta, hledajícího vhodné městečko k natáčení. Starosta s vidinou slávy a zisku, aniž by město vypadalo dle producentských představ, s návrhem filmové produkce nadšeně souhlasí. Zapřáhne tak obyvatelstvo a tyranskou rukou řídí výstavbu přehrady a kasina, které musí být hotové v šibeničním termínu, aby město vyhovovalo producentským nárokům. Výchozí zápletka se však v Plymptově stylu velmi záhy zvrhne a v závěru o ní vlastně vůbec nejde.
Právě se přehrává: Slide - trailer
Slide - trailer Video: YouTube
Vyprávění totiž slouží takřka výhradně k výstavbě gagů, drobných podzápletek, které jsou absolutně vytržené z ústřední linie, a muzikálových čísel. Plympton se oddává půvabné absurditě a grotesknosti. Odstřeluje kauzalitu, naprosto klíčovou pro klasické hollywoodské vyprávění. Explicitně tak pomyslné továrně na sny a jejím ve filmu karikaturně ztvárněným představitelům ukazuje prostředníček. Struktura neustále mění protagonistu i antagonistu, obrací vlastnosti postav a sází na smyslnou nelogičnost, kdy se postavy z ničeho nic vynoří a kompletně změní běh i tempo filmu. Na děleném prvním místě stojí hravost a absolutní subverze diváckých očekávání, kdy autor vybízí k tomu, abyste rezignovali na tendenční sledování vyprávění a nechali se unášet mnohdy až dadaistickým pojetím.
Na hlavu staví především celý westernový žánr. Příběh je zasazený ve 40. letech 20. století, kdy byl hollywoodský žánr na svém vrcholu, z jehož tropů Slide těží a ohýbá je. Zároveň je však kombinuje s tradicí pozdějších, mnohem brutálnějších a ambivalentnějších westernů 60. a 70. let. Ačkoli snímek vybízí k brutalitě a uzurpátorský starosta násilím vládne, tajemný desperado, inspirovaný bezejmenými postavami Clinta Eastwooda, jedná po vzoru přímočarých dobráků a pomáhá bezbranným. Nepomáhá zbraní, nýbrž hudbou, kdy kulky nepřátel odráží tóny ručně vyrobeného nástroje. Vedle toho se dočkává i romantické linie s místní prostitutkou, která touží po kariéře zpěvačky. Plympton si pohrává s přímočarostí dobra a zla, jejichž polaritu přelévá. Slide tak obsahuje všechny žánrové dominanty, dosahuje jich však šíleně zběsilou a nekonvenční cestou.
Tomu napomáhá i špinavě hektický výtvarný styl, asociující animovanou tvorbu té doby, především z dílny Warner Brothers, opírá se taktéž o karikaturní možnosti komiksové estetiky. Westernové reálie nabývají díky dynamické střihové skladbě a kreslené animaci až surreálného nádechu. Vše pak podtrhují hudební pasáže ve stylu country. Plympton žánrový svět westernu plně přizpůsobil nezávislému proudu a autorskému rukopisu. V druhém plánu satiricky tepe do mocnářství, populismu, touze po slávě a nástrah kapitalismu. I přes zběsilost a grotesknost však v závěru oslavuje humanismus a možnosti rozmanité animované formy – dle mnohých nejsvobodnějšího filmového vyjádření.
Hodnocení: 80 %
Režie: Bill Plympton
Scénář: Bill Plympton
Česká premiéra: V rámci festivalu Anifilm 2024
Související

RECENZE: Stylově sevřený thriller Zabitý večer připomíná Hitchcocka digitálního věku

RECENZE: Degenerace kinematografie ve prospěch TikToku. Sledování Minecraft filmu bolí
Aktuálně se děje
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
včera

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
včera

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno včera

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
včera

Živě Ve Vatikánu se shromažďují davy truchlících. Padlo první datum rozloučení s papežem
včera

Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu
včera

Kondolence přichází i z fronty. Zelenskyj připomněl modlitby papeže za mír, Putin poslal do Vatikánu vzkaz
včera

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve
Aktualizováno včera

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi
včera
Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl
Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.
Zdroj: Libor Novák