Ukrajinské vojenské velení v pondělí oznámilo výměnu na postu velitele zodpovědného za frontovou linii v Charkovské oblasti. Stalo se to po obnovení tamní ofenzívy ruské armády minulý týden, informuje agentura Reuters.
Novým velitelem se stal brigádní generál Mychajlo Drapatyj namísto Jurije Haluškina, pro RBC-Ukrajina to uvedlo operativně-strategické velení skupiny Chortycija s tím, že rozhodnutí bylo přijato ještě 11. května. Armáda neuvedla důvod výměny.
Ukrajinská armáda v pondělí uznala, že ruské síly postupují ve své ofenzivě Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Uvedla to agentura DPA.
Rusko obnovilo ofenzívu v Charkovské oblasti v pátek 10. května a v uplynulých dvou dnech ruské ministerstvo obrany hlásilo dobytí devíti obcí.
"Nepřítel v současnosti dosahuje taktického úspěchu," uvedl generální štáb ukrajinské armády v pravidelné zprávě o situaci na sociální síti.
V Charkovské oblasti se boje v současnosti soustřeďují v okolí města Vovčansk, které leží jen pět kilometrů od ruských hranic, uvádí generální štáb. Ruská armáda i přes velké ztráty nasadila do bitvy o Vovčansk další jednotky a podle Ukrajiny na město útočí až pět ruských praporů.
Ruská vojska okupovala Vovčansk od začátku invaze v únoru 2022. Během podzimní ukrajinské protiofenzívy v Charkovské oblasti se z města stáhla. V současnosti ve městě stále žije asi 3500 lidí, vyplývá z údajů Ukrajiny.
Podle gubernátora Charkovské oblasti Oleha Synehubova podnikají Rusové v oblasti útoky v malých skupinách ve snaze roztáhnout frontovou linii. "Nepřítel se ji (frontovou linii) snaží úmyslně roztáhnout útoky v malých skupinách a z nových směrů," cituje Synehubova agentura Reuters.
Sever ukrajinské Charkovské oblasti bezprostředně hraničící s Ruskem je "téměř nepřetržitě" pod palbou ze strany ruských sil. Řekl to v neděli gubernátor této oblasti Oleh Synehubov, informuje agentura AFP.
"Všechny části (tamější) severní hranice jsou téměř nepřetržitě pod nepřátelskou palbou. Situace je náročná," informoval Synehubov na sociálních sítích.
Rusko spustilo v pátek ofenzívu v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. V sobotu následně hlásilo dobytí pěti a v neděli dalších čtyř vesnic.
Související
Rusko balamutí veřejnost. Výmysly o postupu odhalují, jak moc na Ukrajině krvácí
Kasparov: Putin nemá v úmyslu uzavřít s Ukrajinou mírovou dohodu
válka na Ukrajině , Armáda Ukrajina
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Česko zreviduje krizovou a obrannou legislativu, rozhodla vláda
před 59 minutami
Babiš se nadále odmítá scházet s Pavlem. Vybral si mě za cíl, tvrdí premiér
před 1 hodinou
Páteční počasí přinese další silné bouřky, varovali meteorologové
před 2 hodinami
Rusko balamutí veřejnost. Výmysly o postupu odhalují, jak moc na Ukrajině krvácí
před 3 hodinami
Dostat se do EU vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Nový hraniční systém je problémový, rozbila jej dvojčata
před 3 hodinami
Policie prověřuje Foldynu kvůli podezření z týrání manželky a dětí. Hrozí mu až osm let vězení
před 5 hodinami
Google zakročil. Z obchodu Play smazal ruský mail, sociální síť i chatovací aplikaci Kremlu
před 6 hodinami
Ukrajinským premiérem se stal bývalý šéf Naftogazu Koreckyj
před 6 hodinami
Lidé demonstrují, vojáci se bouří. Ukrajinou mohutně otřásá konec Fedorova
před 7 hodinami
Jeřáb spadl v Praze na ulici. Zasahují hasiči, místem nejezdí trolejbusy
před 7 hodinami
Policie vykázala z domu poslance Foldynu. Je podezřelý z domácího násilí
před 8 hodinami
Trumpova administrativa zveřejňování Epsteinových spisů totálně zvorala, přiznal Vance
před 9 hodinami
CNN: Útok na školu, při němž zemřelo na 170 dětí, v USA prakticky nikdo nevyšetřuje
před 9 hodinami
Spojené státy oznámily nová, pětadvacetiprocentní cla
před 10 hodinami
Spojené státy provedly další vlnu leteckých úderů proti Íránu
před 12 hodinami
Počasí: Do Česka o víkendu dorazí přeháňky a ochlazení
včera
Francouzský parlament schválil asistovanou sebevraždu. Premiér se chce obrátit na ústavní soud
včera
Pentagon zavede screening testosteronu u vojáků, oznámil Hegseth
včera
Bouřky dorazily. Meteorologové upozornili na supercely na jižní Moravě
včera
Norsku se ulevilo. Korunní princeznu konečně pustili z nemocnice
Dobrá zpráva přišla z Norska. Tamní korunní princezna Mette-Marit byla propuštěna z nemocnice, kde byla hospitalizována poté, co podstoupila transplantaci plic. Princeznu teď čeká náročná rehabilitace, takže se ještě několik měsíců nebude věnovat svým povinnostem.
Zdroj: Lucie Podzimková