Zelenskyj na poslední chvíli zrušil projev před americkým Senátem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na poslední chvíli zrušil plánovaný úterní projev pro americké senátory, které měl informovat o současné situaci na Ukrajině. Oznámil to lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer. 

"Zelenskyj to nezvládne... něco se na poslední chvíli stalo," uvedl Schumer podle britského deníku Guardian. Demokratický politik v předchozím průběhu dne řekl, že Senát bude hlasovat o legislativě potřebné pro schválení další vojenské pomoci, kterou však blokují republikáni požadující striktnější imigrační politiku. 

Lídr napadené východoevropské země měl k senátorům promluvit prostřednictvím videa během neveřejného jednání komory. Bílý dům v pondělí varoval, že válečné úsilí Kyjeva proti ruské invazi se může zastavit bez další americké vojenské a ekonomické pomoci. Americký prezident Joe Biden proto navrhl balíček v hodnotě 106 miliard dolarů, pomoc z něj měl kromě Ukrajiny čerpat také Izrael. 

Zelenskyj minulý týden prohlásil v rozhovoru pro AP, že válka na Ukrajině je v nové fázi. Podotkl také, že je spokojený s tím, že ukrajinská vojska neustupují. "Ale ztrácíme lidi, s tím nejsem spokojen. Nedostali jsme zbraně, jaké jsme chtěli, s tím také nemůžu být spokojen. Zároveň si nemůžu moc stěžovat," pokračoval. 

Ukrajinský lídr připustil, že si od protiofenzivy sliboval rychlejší výsledky. "Z této perspektivy, bohužel, jsme nedosáhli vytoužených výsledků," poznamenal s tím, že Ukrajina nedostala od spojenců požadované zbraně. "To ale neznamená, že se máme vzdát. Bojujeme za to, co je naše," připomněl. 

Kyjev podle Zelenského apeluje především na Spojené státy americké, aby poskytly výhodné půjčky a licence k výrobě amerických zbraní. "Dejte nám tyto příležitosti a my budeme vyrábět. Ať to zabere času, kolik chce, uděláme to," prohlásil.

Neměnná situace na frontových liniích v poslední době přispívá ke zvýšení tlaku na Ukrajinu, aby jednala s Ruskem o míru. Prezident připustil, že takové hlasy jsou slyšet. "Zatím to necítím," odmítl jakákoliv jednání.

Související

Více souvisejících

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Senát USA USA (Spojené státy americké) Chuck Schumer Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy