Zpochybňování sankcí není namístě. Rusko se potýká s inflací či oslabením rublu

Nedávno překročil počet dní, kdy Rusko začalo na Ukrajině bezdůvodnou válečnou agresi, číslo 500. A bez ohledu na to, že demokratický svět se snaží napadené zemi pomáhat, co to jde, třeba v podobě omezení či zákazů spolupráce s Ruskem, stále více se ozývají hlasy, že systém sankcí nemá dostatečný efekt a že ekonomické ztráty Ruska nejsou tak velké, jak by bylo potřeba. Změnil se kvůli válce výrazně třeba směnný kurz eura nebo koruny vůči rublu? A mají finanční a ekonomické tresty vůči Rusku nějaký efekt, nebo spíše pomohly tamní ekonomice? 

Nedávno překročil počet dní, kdy Rusko začalo na Ukrajině bezdůvodnou válečnou agresi, číslo 500. A bez ohledu na to, že demokratický svět se snaží napadené zemi pomáhat, co to jde, třeba v podobě omezení či zákazů spolupráce s Ruskem, stále více se ozývají hlasy, že systém sankcí nemá dostatečný efekt a že ekonomické ztráty Ruska nejsou tak velké, jak by bylo potřeba. Změnil se kvůli válce výrazně třeba směnný kurz eura nebo koruny vůči rublu? A mají finanční a ekonomické tresty vůči Rusku nějaký efekt, nebo spíše pomohly tamní ekonomice? 

Jasné je, že sankce uvalené na Rusko kvůli válečné agresi na Ukrajině se výrazně podepisují na nepříznivém ekonomickém vývoji Ruska a stojí zemi nejen dost peněz, ale i v dlouhodobém horizontu ji budou dále dosti překážet v lepším vývoji. Rusko bylo devátou největší světovou ekonomikou světa a doslova kritickým dodavatelem potřebných energií a dalších surovin. Platí ale, že přesvědčení, že sankce samy o sobě Rusko rychle srazí k zemi, není po více než roce trvání války vůbec na místě. „Zavedení sankcí vyspělého světa mělo ale významný vliv na snížení celkového výkonu ekonomiky Ruské federace,“ řekl serveru EuroZpravy.cz Kryštof Míšek, analytik Argos Capital.

Analytik svá slova opírá o data. Sankce totiž podle něj vedly k poklesu HDP o 2,7 procenta v roce 2022, což byl nejhorší výsledek za posledních šest let. Pravdou je, že ekonomické prognózy, které jsou dostupné i ve veřejném prostoru naznačují, že v roce 2023 může pokles ruské ekonomiky dále pokračovat. Třeba odhad OECD, tedy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, počítá s tím, že HDP Ruska klesne letos v nejhorším případě o 2,5 %. Kryštof Míšek upozornil server EuroZpravy.cz i na analýzu Světové banky, která letos počítá s poklesem ruské ekonomiky o 0,2 %. Příznivému vývoji ruské ekonomiky z respektovaných západních institucí věří nejvíce Mezinárodní měnový fond (MMF), podle kterého země zvýší výkon o 0,7 %. „Uvalené sankce měly rovněž přímý dopad na zrychlení inflace. V loňském roce dosáhla spotřebitelská inflace 17% meziročního růstu, což je nejvyšší úroveň od roku 2015. Připomenu, že ruská ekonomika rozhodně netrpí nedostatkem plynu nebo jiných energetických komodit,“ dodal Kryštof Míšek.

Sankce Rusko oslabují

Západní sankce uvalené na Rusko za válku na Ukrajině měly vážný dopad na vývoj ruské měny. Podle Kryštofa Míška způsobily propad rublu na historická minima krátce po začátku invaze na Ukrajinu. Analytici ale zároveň dodávají, že centrální banka Ruské federace poté na měnový vývoj zareagovala zvýšením úrokových sazeb na 20 % a nařízením, aby ruské podniky směňovaly 80 % svých devizových příjmů za rubly. „Tyto kroky pomohly k částečnému zotavení měny, ale v dlouhodobém horizontu budou mít sankce na ruskou ekonomiku negativní dopad. Ruské devizové rezervy postupně vyprchávají a země se stává stále více izolovanou od světové ekonomiky. To bude mít negativní dopad na růst ekonomiky, inflaci a život běžných lidí v Rusku,“ uvedl pro server EuroZpravy.cz Kryštof Míšek, analytik Argos Capital.

Statistiky dále ukazují, že vývozní schopnosti země se právě letos mohou dále snižovat. Světová banka totiž odhaduje, že vývoz Ruska letos klesne o 4,6 procenta, zatímco podle MMF může dosáhnout hodnoty +0,24 procenta. Na druhou stranu však Rusko začíná dovážet o to více. Dovozy totiž mají podle zmíněných institucí zvýšit svůj výkon o 8,25 % (MMF) a o 4,1 % podle Světové banky. Analýza Evropské komise dále připomíná, že sankce uvalené EU a jejími partnery na ruský finanční systém snižují schopnost Ruska financovat válku. Rezervy ruské centrální banky ve výši 300 miliard EUR jsou totiž stále blokovány v EU a dalších zemích G7 a v Austrálii.

Agentura Reuters konstatovala, že přebytek běžného účtu Ruské federace se prudce zmenšuje, když jen v prvním čtvrtletí roku 2023 poklesl zhruba o 73 %. Tamní Ministerstvo financí proto snížilo svou prognózu přebytku běžného účtu za rok 2023 téměř na polovinu na 86,6 miliardy dolarů z dřívějších 157,6 miliardy dolarů a snížilo svou prognózu obchodní bilance zhruba o třetinu na 152,1 miliardy dolarů. 

Ropa a rubl

Data dále ukazují, že kurz rublu k euru se za éru válečného běsnění snížil sice „jen“ o deset procent, ale i tak je to zatím třetí nejhorší výkonnost mezi světovými měnami v tomto roce, protože se rubl mimo jiné potýká se západními cenovými stropy na ropu a Rusko, jak bylo řečeno, výrazně snižuje exportní příjmy. „Na vývoj rublu má také vliv cena ropy Ural, která se dostala v minulých měsících na velmi nízké hodnoty,“ potvrzuje dříve řečené analytik Kryštof Míšek. Podle něj se v současné době futures kontrakty na ruskou ropu obchodují nad hranicí 60 dolarů za barel, což je cenová mezera stanovená skupinou sedmi nejvyspělejších zemí světa G7 v rámci zavedených sankcí. Rusko se zavázalo v srpnu snížit dodávky ropy o 500 000 barelů denně a o stejnou částku snížit těžbu ve snaze udržet ceny společně s vedoucí zemí OPECu Saúdskou Arábií. 

„Ruský vývoz ropy ze západních přístavů by měl příští měsíc oproti červencové úrovni klesnout přibližně o sto až dvě stě tisíc barelů denně. Ruská referenční ropa, která tvoří zhruba padesát procent ruského vývozu ropy, se obchoduje s více než patnáctidolarovým diskontem ve srovnání s mezinárodní referenční cenou ropy Brent. Případný úspěch při obcházení sankcí a uplatnění vyšší ceny ropy by mohl situaci režimu V. Putina mírně zlepšit, ale nezapomeňme, že rozhodně nemůže vyvážit náklady na probíhající válečný konflikt s Ukrajinou ve výši až jedné miliardy dolarů denně. Budoucí vývoj rublu je tedy významně spojen s vývojem ropy, udržením sankcí a úspěchem jejich vymáhání (přeprodej ropy do zemí EU), vývojem války a v neposlední řadě politikou kartelu OPEC,“ popsal detailně situaci Kryštof Míšek. Podle něj je tak vzhledem k výše uvedenému spíše pravděpodobné, že domácí měna (koruna) by mohla spíše dále proti rublu apreciovat a podobně by tomu mohlo i na páru s eurem.

Související

Chemické zbraně

Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou

Obvinění z použití chemických zbraní během války na Ukrajině vzbuzují vážné obavy a znovu otevírají diskusi o respektování mezinárodního práva v konfliktech. Poslední události, včetně údajného atentátu na generála Igora , velitele ruských sil radiační, chemické a biologické ochrany, přitahují pozornost ke kontroverzní otázce využívání zakázaných látek na bojištích.

Více souvisejících

Rusko protiruské sankce sankce válka na Ukrajině Ekonomika inflace

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy