ANALÝZA | Ukrajincům se daří válku s Ruskem přenášet do Afriky a Sýrie. Pro Západ to je výhodné

Ruští a ukrajinští bojovníci se střetávají nejen na Ukrajině, ale i v Sýrii a Africe. Kyjev údajně podporuje povstalecké skupiny proti ruským zájmům, nasazuje drony a speciální síly. Tyto operace naznačují snahu Ukrajiny oslabit Rusko globálně a přenést konflikt také mimo Evropu.

Ačkoli válka na Ukrajině ovládá přední stránky světových médií už téměř tři roky, ani zdaleka neprobíhá pouze v této východoevropské zemi. Naopak existují informace o tom, že se ruští a ukrajinští bojovníci utkali na Blízkém východě a Africe.

Kyjev se údajně měl zapojit do převratu v Sýrii, při němž po desítkách let padl režim tamního diktátora Bašára Asada. „Z otevřených zdrojů se dozvídáme, že Ukrajinci pomohli svrhnout Asada minimálně nasazením svých zkušených operátorů dronů, předáním informací a podobně,“ řekl v nedávném rozhovoru pro EuroZprávy.cz bezpečnostní expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany.

Podle serveru Insider ukrajinská rozvědka syrským povstalcům zhruba měsíc před svržením Asadova režimu poskytla 150 bezpilotních letounů a 20 operátorů. Zdroje obeznámené s tímto „obchodem“ pro americký list Washington Post uvedly, že ukrajinští zpravodajci tímto způsobem projevují snahu o oslabení Ruska a jeho spojenců v regionu.

Už letos v červnu existovaly informace o tom, že Kyjev do Sýrie vyslal vojáky speciálních sil, aby tam bojovaly proti Rusům. Video zveřejněné serverem Kyiv Post ukazuje ukrajinské speciální síly zaměřující se na ruské kontrolní stanoviště, opěrné body, pěší hlídky a konvoje s vojenskou technikou na jihozápadě země.

Anonymní zdroj z prostředí ukrajinských zpravodajských služeb potvrdil, že „vojáci podpořili syrské povstalce při provádění úderů na ruská vojenská zařízení“. K tomu mělo docházet už od začátku letošního roku.

Alexandr Libman, profesor ruské a východoevropské politiky z berlínské univerzity, pro server Insider vyjádřil „hluboké překvapení“ nad ukrajinskými aktivitami. „Vysílání jakýchkoli vojáků ze země by bylo skutečně poněkud zvláštní,“ poznamenal.

Bezpečnostní expert Řepa dále potvrdil, že „podobné akce už dávno běží například v Súdánu nebo Mali“. Americká stanice CNN už loni v září informovala o střetu mezi ruskými žoldnéři z Wagnerovy skupiny s ukrajinskými speciálními jednotkami, a to na území Súdánu, kde aktuálně probíhá občanská válka.

Za asi osmi údery stály dva komerčně dostupné drony, které hojně využívají právě Ukrajinci. Video z dronu obdržené stanicí CNN ukazovalo text v ukrajinštině. Podle odborníků na zapojení Kyjeva ukazovala i taktika zahrnující nálet dronu přímo na cíl. To je v Súdánu a širším africkém regionu velice neobvyklé.

Stejně jako k aktivitě v Sýrii se Ukrajina nepřihlásila ani k loňské akci ze Súdánu. „Nemůžeme to potvrdit, ani vyvrátit,“ sdělil zástupce ukrajinské rozvědky Andrij Jusov.

V polovině letošního roku utrpěla žoldnéřská skupina Wagner těžké ztráty v Mali během třídenních bojů s aliancí tuarežských povstaleckých skupin a teroristické koalice Džamá'at Nusrat al-Islám wal-Muslim. Informoval o tom například server Conversation.

Ukrajina údajně poskytla podporu právě tuarežským povstaleckým skupinám a jejich spojencům. Ukrajinská strategie v Africe, včetně její angažovanosti v občanské válce v Súdánu, naznačuje snahu využít konflikty k podkopání ruských operací a oslabení jeho mezinárodní pozice.

Stejně jako v syrském případě existují informace o přítomnosti ukrajinských speciálních sil i v Súdánu. „Přítomnost ukrajinských speciálních sil v Africe zdůrazňuje, že Ukrajina konkuruje Rusku v nové oblasti,“ míní expert na mezinárodní bezpečnost Raphael Parens.

Válka mezi Ruskem a Ukrajinou se tak postupně „globalizuje“. „Signalizuje to ochotu ukrajinské vlády bojovat a porazit ruské síly prostřednictvím opotřebování bez ohledu na jejich umístění,“ vysvětlil Parens.

Bezpečnostní expert Sergej Suchankin dokonce odhaduje jakousi dohodu mezi Kyjevem a Západem. „Operace může být součástí jakési tiché dohody mezi západními spojenci a Ukrajinou o boji proti ruským žoldákům v Africe výměnou za určitou vojenskou podporu Ukrajiny v její válce proti Rusku,“ shrnul.

Ukrajinští vojáci mají podstatnou výhodu. „Ukrajinské speciální služby získaly značné zkušenosti s vedením nelineární války proti ruské straně a zejména proti skupině Wagner. To je něco, co Západ nemá,“ podotkl Suchankin.

„Z Ukrajinců to dělá nejlepší možnost, jak z hlediska efektivity nebo účinnosti, tak z hlediska poměru nákladů a přínosů při konfrontaci s ruskými žoldáky v Africe,“ doplnil expert.

Bezpečnostní expert Řepa už v rozhovoru prohlásil, že válka Ukrajině sice nepomohla v tom, aby se dokázala prosazovat takto daleko za hranicemi, nýbrž „ukázala na vhodnost takových akcí“. „Mnoho velkých vojevůdců v minulosti, jako třeba Napoleon a další, chápalo, jak důležité je mít ve vojenství iniciativu na své straně. Tohle není nic jiného,“ vysvětlil.

„Přenesení války tam, kde to protivník nečeká nebo ho to může zabolet. Ztráta Sýrie a tamních ruských základen Rusko hodně zabolí a je to i reputační záležitost. Pokud se nedokážou Rusové a povstalci dohodnout, a na to to zatím skutečně nevypadá,“ poznamenal Řepa.

Ukrajinci ale spíše využívají příležitosti, které jim Rusko svými kroky nabízí. „Ovlivňovat dění za hranicemi dnes už lze i bez statutu velmoci a myslím, že kdyby nebylo války na Ukrajině, tak žádné takové ambice zapojovat se i do konfliktů mimo region by Ukrajinci určitě neměli,“ dodal brněnský expert.

Související

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

před 7 hodinami

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Počasí s letními teplotami je tady. Naměříme i 28 stupňů

Počasí bude v nadcházejících dvou dnech letní. Dnes teploty vyrostou na 26 stupňů, zítra podle ČHMÚ.cz v maximech dosáhnou až na 28 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy