ROZHOVOR | Zapojení Kyjeva do převratu v Sýrii je pro Rusko další ze špatných signálů. Podobné akce už běží v Súdánu a Mali, říká Řepa

Ukrajinci pomohli svrhnout syrský režim Bašára Asada minimálně nasazením svých zkušených operátorů dronů nebo předáním informací. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekl bezpečnostní expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany. „Ovlivňovat dění za hranicemi dnes už lze i bez statutu velmoci a myslím, že kdyby nebylo války na Ukrajině, tak žádné takové ambice zapojovat se i do konfliktů mimo region by Ukrajinci určitě neměli,“ říká.

Máte informace o tom, že Ukrajinci byli skutečně přítomni u převratu v Sýrii? Jak se na něm podíleli?

Kyjev nic takového nepotvrdil, ale to není nic neobvyklého. Při podobných aktivitách se málokdy státní aktér otevřeně přihlásí k autorství. Z otevřených zdrojů se ale dozvídáme, že Ukrajinci pomohli svrhnout Asada minimálně nasazením svých zkušených operátorů dronů, předáním informací a podobně.

Existuje reálná šance, že se budou Ukrajinci podílet na budování nového syrského režimu?

Téměř jistě nikoliv, platí zde heslo „nepřítel mého nepřítele je mým přítelem“, ale tím to končí. Svržení Asada se účastnilo i mnoho islamistických bojůvek, nikdo netuší, jak se nyní zachovají. O Sýrii budou i nadále rozhodovat ti, kteří si pro sebe urvou největší podíl na moci.

A jak jsme viděli za posledních mnoho let, to vyžadovalo vojenskou sílu. A to ať už ze strany mocností, které do konfliktu zasahovaly, tak i frakcí roztříštěné syrské společnosti.

Co znamená jejich přítomnost v Sýrii pro Rusko? Bude teď Ukrajina bojovat s Ruskem i tímto způsobem – tedy zprostředkovaně, v úplně cizích zemích?

Pro Rusko to je další ze špatných signálů, že situace není tak růžová, jak popisuje jejich státní propaganda. Podobné akce už navíc dávno běží například v Súdánu nebo Mali.

Při pohledu na to, jak jsou Ukrajinci schopni zasahovat v Sahelu i v Sýrii – díváme se na vzestup nové mocnosti, která dokáže ovlivňovat dění daleko za svými hranicemi?

Ukrajina bojuje o přežití na svých frontách, jen využila příležitostí, které jí Rusko svými kroky nabízí. Ovlivňovat dění za hranicemi dnes už lze i bez statutu velmoci a myslím, že kdyby nebylo války na Ukrajině, tak žádné takové ambice zapojovat se i do konfliktů mimo region by Ukrajinci určitě neměli. Samozřejmě až na „běžnou“ zpravodajskou agendu.

Pomohla Ukrajině válka v tom, aby se dokázala prosazovat takto daleko za hranicemi?

Válka jí v tom nepomohla, pouze ukázala na vhodnost takových akcí. Mnoho velkých vojevůdců v minulosti, jako třeba Napoleon a další, chápalo, jak důležité je mít ve vojenství iniciativu na své straně. Tohle není nic jiného. Přenesení války tam, kde to protivník nečeká nebo ho to může zabolet. Ztráta Sýrie a tamních ruských základen Rusko hodně zabolí a je to i reputační záležitost. Pokud se nedokážou Rusové a povstalci dohodnout, a na to to zatím skutečně nevypadá.

Už od začátku války pozorujeme stále silnější ukrajinské zpravodajské služby. Jak moc velký vliv podle vás mají?

To, co pozorujeme, je pouze špička ledovce. Sběr informací, jejich vyhodnocování a zvolení adekvátního způsobu, jak s tím vším naložit, je důležité pro každou zemi, které záleží na vlastní existenci. Největší a nejbohatší země mají navíc tu výhodu, že používají nejmodernější technologie. I zpravodajské služby a jejich činnost jsou zkrátka součástí souboje, který každý konflikt urychlí a zintenzivní.

Související

Islámský stát (ISIS)

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Tisíce údajných bojovníků Islámského státu (IS) zůstávají uvězněny v detenčních zařízeních na severovýchodě Sýrie, zatímco svět na ně postupně zapomíná. Panorama, jedno z největších vězení tohoto druhu, skrývá za svými zdmi 4 500 mužů, kteří se ocitli v právním vakuu. Mnozí z nich nemají možnost obhajoby ani naději na spravedlivý proces. A přestože oficiální pád samozvaného chalífátu nastal již před šesti lety, jeho duch v těchto celách stále přežívá.
Bašár al-Asad Analýza

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu

Ačkoli prosincový převrat v Sýrii vyvolal vlnu optimismu, pád režimu Bašára Asada ještě zdaleka nezaručuje stabilitu v zemi – a podle vývoje v Egyptě ani v regionu. Moc převzaly islamistické frakce, které se sice snaží získat mezinárodní uznání, avšak jejich minulost spojená s nechvalně známou teroristickou organizací al-Káidou jim ničí reputaci. Přes snahy o prezentaci umírněnější politiky zůstávají mnohé státy vůči jejich vládě skeptické, což dále komplikuje cestu k obnově a stabilizaci Sýrie.

Více souvisejících

Sýrie Bašár Asad Tomáš Řepa

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 56 minutami

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy