Češi podle prodejců a pořadatelů pobytů, které ČTK oslovila, stále častěji vyrážejí na aktivní dovolenou. Vybírají místa, kde se mohou věnovat cyklistice, pěší turistice, ale také raftingu. V případě cyklistických dovolených mezi destinacemi vedou především okolní země, za túrami odjíždějí ale třeba i na Kanárské ostrovy nebo na Madeiru.
Aktivní dovolená tvořila před pandemií koronaviru na portálu Slevomat mezi 15 až 18 procenty všech prodejů. "Letos i díky tomu, že možnosti pro cestování byly v posledních dvou letech omezené, očekáváme, že by aktivní dovolená mohla dosáhnout až 20 procent," řekl ČTK ředitel Slevomatu Ladislav Veselý. Trend aktivní dovolené je podle něj hlavně u mladší generace zákazníků spojený se sociálními sítěmi, kdy lidé hledají způsob, jak se se svou rekreací pochlubit.
Samostatnou kategorií tvoří podle Veselého cyklopobyty, o které je zájem v tuzemsku i zahraničí, a to především v Rakousku či Itálii. "Naše čísla ukazují, že v letní sezoně úměrně s prodejem pobytů roste i poptávka po zážitcích a aktivitách všeho druhu. Mladí vyhledávají především adrenalinové zážitky ve vodě nebo ve vzduchu, případně čistě sportovní," uvedl.
Mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková upozornila, že na aktivní dovolenou Češi častěji než s cestovní kanceláří vyrážejí tzv. na vlastní pěst. Zájem o tyto pobyty zajištěné cestovními kancelářemi vzrostl v prvním roce pandemie, kdy například poptávka po cyklistických dovolených byla u agentury Invia meziročně o 30 procent vyšší. Loni ale už zájem klesl. "V našich datech ovšem vidíme, že v posledních pěti letech setrvale roste obliba raftingu. Každý rok zájem stoupne zhruba o pětinu. Za raftingem naši klienti nejčastěji vyrážejí do Rakouska, Slovinska a Chorvatska," řekla.
V případě letních dovolených dávají klienti CK Čedok přednost odpočinkovým pobytům před aktivními. CK se ale stále častěji setkává s požadavkem na možnost absolvovat v průběhu své cesty různé zážitky nebo dovolenou strávit neobvyklým způsobem, řekla mluvčí CK Kateřina Pavlíková. Turisté, kteří nemají zájem pouze ležet na pláži, tak nejčastěji volí portugalskou Madeiru nebo Kanárské ostrovy, tedy ostrovy Fuerteventura, Lanzarote nebo Tenerife. "Na Kanárské ostrovy i Madeiru létáme z Prahy celoročně, nabízí totiž ideální spojení příjemného počasí s širokými možnostmi výletů," uvedla. Doplnila, že lidé si mohou vybrat organizované výlety či si půjčit automobil.
Například vyznavači golfu míří podle Pavlíkové do Turecka, Spojených arabských emirátů nebo Španělska. Cyklisté odjíždějí nejčastěji vlastním vozem do Rakouska, Švýcarska nebo na Slovensko. V tuzemsku je pro jízdu na kole podle Pavlíkové oblíbená jižní Morava.
Související

Americký fenomén „pomstychtivého cestování“ skončil. Nejistota a strach brzdí zájem o dovolené

Jak nejlépe spořit a dosáhnout svých finančních cílů? Máme pro vás 5 tipů
Aktuálně se děje
včera

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
včera

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
včera

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
včera

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
včera

Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1
včera

EU vyhlásila válku produktům z Temu a Shein
včera

Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA
včera

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
včera

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
včera

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
včera

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
včera

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
včera

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
včera

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
19. července 2025 21:47

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
19. července 2025 20:42

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
19. července 2025 19:28

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
19. července 2025 17:59

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
19. července 2025 16:49

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
19. července 2025 15:45
Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
Americký prezident Donald Trump představil nový plán pomoci Ukrajině a hrozí tvrdými sankcemi vůči Rusku i jeho obchodním partnerům. Cílem je podle něj donutit Moskvu k mírové dohodě. Jak daleko mohou Spojené státy v ekonomickém tlaku zajít a jaké dopady mohou mít sekundární sankce na země jako Indie či Čína, popsal pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity.
Zdroj: Jakub Jurek