Dovolená se psem v cizině? Čekejte mnoho nepříjemností!

Praha - Rozhodnete se, že vezmete svého psího mazlíčka na dovolenou do zahraničí? Tak si připravte pevné nervy a dostatek peněz. Povinností, které musíte splnit před odjezdem, je více než dost, především nesmíte zapomenout na cestovní doklady.

První podmínkou pro cestování je identifikace psa. To platí pro psy s průkazem původu i bez něho. Uznávaným způsobem identifikace je mikročip, obstará ho veterinář. Ten takto označenému zvířeti vydá pas. Doklad je označen kódem země - pro Českou republiku písmena CZ - a pořadovým číslem přiděleným Státní veterinární správou ČR. Dokument současně nahrazuje očkovací průkaz, jsou v něm uvedené všechny potřebné informace o provedeném očkování, odčervení a jiných vyšetřeních.

Při výjezdu do zahraničí musí být pes očkovaný proti vzteklině. Toto očkování je povinné od tří měsíců. Pokud chce vycestovat majitel s mladším zvířetem, které ještě není očkované, musí mít speciální povolení. Přesto jsou země, které cestování s takovými mláďaty nepovolují, jsou to Itálie, Kypr, Lotyšsko, Polsko, Francie, Španělsko.

Kromě těchto obecných podmínek si některé státy stanovily speciální, které musejí majitelé čtyřnohých miláčků splnit. Pokud chtějí cestovat do Velké Británie, Irska, Švédska a na Maltu, musejí doložit sérologické vyšetření na vzteklinu u svých psích přátel. Je to změření hladiny protilátek proti vzteklině v krvi. Vyšetření může provádět jen schválená laboratoř (v Česku je to Státní veterinární ústav Praha). Pozor, je to velmi časově náročná záležitost.

Vyšetření se provádí nejdříve 30 dní po očkování. Při vstupu do Velké Británie, Irska a na Maltu musí být sérologické vyšetření provedeno minimálně šest měsíců před vstupem do těchto zemí. Pro vstup do Švédska je nutné, aby vyšetření bylo provedeno alespoň o 120 dní dříve, ale zároveň nesmí být starší 365 dní!

Finsko zase požaduje ošetření proti echinokokóze, které se musí udělat 24 až 48 hodin před vstupem do země. Veterinář ho musí přesně zaznamenat do pasu, a to včetně data a hodiny ošetření, názvu přípravku a výrobce. Nesmí být starší než 30 dnů před vstupem do země.

Velká Británie, Irsko a Malta také vyžadují 24 až 48 hodin předem ošetření proti klíšťatům. Majitelé ovšem nesmějí použít antiparazitární obojek. Ošetření se musí zaznamenat do pasu a musí tam být opět uvedená hodina a den, včetně názvu přípravku a výrobce.

V případě Chorvatska, nejčastějšího dovolenkového cíle Čechů, do země nesmějí psi plemena pitbull apod., kteří nejsou zapsáni v registru Mezinárodního kynologického svazu (FCI).

Pro cestování se zvířetem mimo území EU musí být splněny dovozní podmínky platící pro konkrétní "třetí" zemi a liší podle nařízení jednotlivých zemí. Informace dostane zájemce na veterinárních klinikách, krajských veterinárních správách a také na internetových stránkách Státní veterinární správy ČR (www.svscr.cz)

Kolik stojí ošetření psa před cestou do zahraničí:Odčervení: 50 až 250 korunOšetření proti blechám a klíšťatům: 100 do 800 korunOčkování proti vzteklině: 150 až 400 korunKompletní očkování: 500 až 2000 korunVydání pasu a očipování: 500 až 1500 korun

Související

Více souvisejících

dovolená Zvířata

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy