Istrie - klenot Chorvatska. Kolik tam stojí dovolená a co si nenechat ujít

Praha - Chorvatsko platí za nejoblíbenější dovolenkovou destinaci Čechů. Připravili jsme pro vás seriál, ve kterém vám přiblížíme jednotlivé regiony země, nabídneme tipy na výlety a poradíme s ubytováním. Dnes začínáme poloostrovem Istria.

Istrie je poloostrov vybíhající do Jaderského moře. Nachází se mezi Terstským a Rijeckým zálivem a je rozdělen mezi Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Největšími přístavy na pobřeží jsou Terst v Itálii a Pula v Chorvatsku. Mezi významná města na Istrii patří také Poreč a Rovinj na chorvatském pobřeží.

Rozloha poloostrova je 3 700 km² a jeho povrch tvoří planina, která se zvedá z jihozápadu na severovýchod od nadmořské výšky 100 m do 600 m. Nejvyšším vrcholem 1 396 m vysoká hora Učka.

Město Pula je pro chorvatskou část Istrie jednoznačně centrem poloostrova. Je to významný dopravní uzel s moderním letištěm, železnicí a samozřejmě přístavem, odkud funguje pravidelné spojení například do nedalekých italských Benátek.

Ale nejde jen o to, Pula je i historický klenot. Jeho historie sahá až do dob Římské říše, takže turisté dodnes ve městě obdivují amfiteátr, Herkulovu bránu nebo tzv. Vítězný oblouk rodiny Sergiů. Velikost i atraktivita města Pula z něj v sezóně dělají i regionální centrum kultury. Každoročně Pula hostí nespočet festivalů, koncertů a výstav. V okolí je možné navštívit také Brijunský národní park nebo velkolepou letní rezidenci někdejšího jugoslávského pohlavára Tita.

Do Puly se lze z okolí snadno dostat, takže není nutné bydlet přímo ve městě. Turisté nejčastěji přebývají jižně od Puly (Veruda, Verudela, Zlatne stijene) nebo na severozápadě od města (Puntižela). Právě na ostrůvku Veruda, který je jen kousek od historického centra Puly, sídlí například česká potápečská základna. Chcete-li si tedy zatraktivnit dovolenou něčím novým, můžete zkusit třeba potápění s českými instruktory.

Zmiňovaná Rovinj je jedním z nejmalebnějších letovisek Istrie. Leží asi 36 kilometrů severozápadně do Puly a turisty je vyhledávaná pro svou fotogeničnost. Celé město se stupňovitě rozkládá na malém poloostrově vystupujícím do moře. Rovinj si dodnes zachovala historický středověký ráz ještě z dob, kdy město spadalo pod Benátskou republiku.

Poreč je opět přístavní město ve střední části Istrie. A jako ostatní stojí na poloostrově vybíhajícím do moře. Město je tak téměř ze všech stran obklopeno vodou. Nejvýznamnější památkou Poreče je Eufráziova bazilika. V roce 1997 byla dokonce zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Bazilika pochází ze šestého století a jako zázrakem se dochovala dodnes. Jinak můžete v Poreči vidět i zbytky antických chrámů, domy a paláce ovlivněné benátskou gotikou a mnoha dalšími historickými slohy.

Chcete-li bydlet přímo v Pule, můžete využít třeba zdejší Colosseum apartmány. Průměrně zde za lůžko a den zaplatíte 19 eur. Trochu levnější jsou apartmány Neron, kde za lůžko zaplatíte kolem 15 eur. Zvolíte-li apartmány (patrně nejoblíbenější způsob ubytování turistů v Chorvatsku) za městem, můžete cenu stlačit i na 10 až 12 eur za den a noc.

Pokud se rozhodnete bydlet na Istrii v hotelu, počítejte, že ve většině případů sáhnete hlouběji do kapsy. Například v tříhvězdičkovém hotelu Park v Pule dáte za dvoulůžkový pokoj skoro 80 eur. A kdybyste chtěli bydlet rovněž ve tříhvězdičkovém hotelu Valamar Pinia v Poreči, dáte za dvojlůžkový pokoj dokonce 102 eur. Také proto dávají nejen čeští turisté přednost ubytování v soukromých domech přestavěných na apartmány.

Zdaleka nejlevnější variantou je pak stan či karavan v kempu. Buď si můžete přivézt vlastní nebo využít pronájem. Za karavan pro dva lidi v sezóně zaplatíte v přepočtu necelých osm tisíc korun za týden. Ceny karavanů pro tři se pak pohybují kolem devíti až desíti tisíc korun za týden.

Ubytování pod stanem je ještě levnější. Ceny za týdení pronájem stanů pro 2 až 5 či více lidí začínají i v hlavní sezóně na částkách kolem pěti tisíc korun. Nutno podotknout, že Istrie je i v rámci Chorvatska specifickým turistickým regionem. Vyhledávají ho především Italové, kteří to mají na Istrii kousek, a oblíbený je tento region i mezi turisty ze západní Evropy. Tato kombinace Istrii posunuje cenově o kousek výš nad ostatní chorvatské destinace.

Související

Policie Chorvatsko

Chorvaté propustili Čecha z případu smrtícího výbuchu, který nepřežilo dítě

Čech, jehož v červnu zadržela chorvatská policie kvůli smrtícímu výbuchu, který nepřežilo dítě, je už nějaký čas zpátky v Česku. Podle předchozích informací jde o šestačtyřicetiletého muže, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

Více souvisejících

Chorvatsko cestování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy