AFP: Jak zimní střediska ve Švýcarsku zvládají covidové období

Když vyjedete lanovkou na jeden ze zasněžených vrcholků nad lyžařským střediskem Verbier, kde zaměstnanci nosí před obličejem plastové ochranné štíty, musíte konstatovat, že covid-19 změnil zvyky na horách stejně jako ve městě. Píše to agentura AFP.

Lyžování, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Okénka lanovek jsou celý den otevřená. Čerstvý vzduch, masky, dezinfekce, rozestupy, to jsou naše ochranná opatření," vysvětluje Laurent Vaucher, ředitel společnosti Téléverbier, která je největším provozovatelem lanovek ve frankofonní oblasti Švýcarska.

Ve Verbieru, stejně jako v jiných střediscích, dohlížejí u stanice lanovky policisté na to, aby byla dodržována pravidla, která v zemi kvůli koronaviru zavedli.

zdroj: YouTube

Po předčasném konci minulé sezóny, zastavené kvůli první vlně covidu už v polovině března, spoléhají nyní švýcarská zimní střediska na posílení bezpečnostních opatření a na touhu obyvatel země zase si zalyžovat.

"Rouška je povinná všude. Výjimku tvoří sjezdovky, aby se lidé mohli nadýchat čerstvého vzduchu," říká bývalý olympijský šampion Didier Défago, prezident společnosti mechanických lanovek v kantonu Valais.

Restaurace jsou sice zavřené, ale lyžařské tratě vzala místní klientela na začátku této sezóny útokem.

Čtyřicetiletý Ludovic Guigoz, který má na obličeji respirátor, přijel na hory i s rodinou. "Covid je brzda. Když však přijdete lyžovat dopoledne, je to rozumné. Cítíme se bezpečně," říká.

Postupné oteplování klimatu a uzavření sjezdovek už v březnu vyvolaly v oblasti ty nejhorší obavy. Tím spíše, že druhá vlna covidu zasáhla Švýcarsko s plnou silou a statistiky počtů mrtvých s nemocí patří k těm nejvyšším v Evropě.

V zimních střediscích se však přizpůsobili: rouška je povinná nejen v uzavřených kabinách lanovek, ale i při čekání na vlek či lanovku.

Lyžařská střediska rovněž doufají, že Švýcaři, kteří v létě vzali hory útokem, se také v zimním období v hojném počtu na sjezdovky vrátí.

"Všichni na lyže!" taková je ostatně výzva sdružení švýcarských lanovek. Ředitel Téléverbieru ujišťuje, že se nyní hraje o všechno. Nad příjezdem americké a asijské klientely už udělal kříž.

Jistou nadějí jsou turisté z Evropy, kteří by mohli přijet do Švýcarska lyžovat o Vánocích. Švýcarská vláda škrtla většinu evropských států z červeného seznamu nejrizikovějších zemí, ale je otázkou, zda budou moci jejich občané přijet kvůli omezením u nich doma.

Kvůli covidu nemůže mnoho středisek počítat s příjmy z restaurací ani ze školních táborů, které několik kantonů zakázalo.

Dětské lyžařské pobyty přitom představují pět až 30 procent obratu středisek, podle toho, jak se zaměřují na tento typ turistiky, vysvětluje Grégory Quin, historik sportu na Lausannské univerzitě.

Lyžaři ale zatím přijíždějí. Koncem října si již 110.000 zajistilo průkazku Magic Pass umožňující sportovat ve více než 30 destinacích. Je to více než o minulé sezóně.

"Starší lidé lyžují rádi a v hojném počtu. Mladší generace jsou méně početně zastoupeny. Částečně vzešly z imigrace, a nejsou tedy zvyklé lyžovat. Mezi mladými lidmi je méně lyžařů, ale to neznamená, že by nelyžovali vůbec," vysvětluje Laurent Vanat, autor výroční zprávy o světovém lyžování.

"Možnosti turistiky rozšiřují nízkonákladové letecké společnosti a lidé se tak věnují jiným sportovním aktivitám než lyžování, které je velmi drahé," uvádí historik sportu Grégory Quin.

Avšak v době covidu-19 se Švýcaři možná opět naučí dávat přednost Verbieru před Bali, dodává.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet Čechů cestujících do ciziny loni klesl o polovinu. Které destinace…

14.01.2021 13:20 I když se loni někteří Češi ani přes výrazný útlum cestovního ruchu navštěvování jiných zemí…

Konec drogové turistiky. Amsterdam hodlá zakázat cizincům vstup do…

08.01.2021 12:57 Amsterdam chce zahraničním turistům zakázat přístup do takzvaných coffeshopů a tím jim odepřít…

Britská muzea obdrží předměty z expedice polárníka Shackletona

05.01.2021 07:26 Britská vláda zakoupila sáně a vlajku použité na jedné z expedic objevitele Ernesta Shackletona k…

Německá zimní střediska se kvůli návalům zavírají před turisty, obdobný…

04.01.2021 14:45 Aktualizováno Některá zimní rekreační střediska v Německu kvůli návalům turistů z posledních dní zavírají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama