Jaderná elektrárna Fukušima

JE Fukušima

Dvanáct let od katastrofě ve Fukušimě. Japonsko si havárii připomnělo minutou ticha

Japonsko si dnes minutou ticha, modlitbami i vypouštěním balónků připomnělo 12 let od ničivého zemětřesení, přívalové vlny cunami a havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě. Celá země držela minutu ticha ve 14:46 (06:46 SEČ), tedy ve stejný čas, kdy se před lety zachvěla půda zemětřesením o síle devět stupňů, píší zahraniční agentury. O život tehdy přišlo asi 18.500 lidí.
Jaderná elektrárna Fukušima

Za havárii Fukušimy zodpovídá bývalé vedení provozovatele, rozhodl soud

Tokijský soud dnes nařídil čtyřem bývalým manažerům společnosti provozující jadernou elektrárnu Fukušima, kterou zničila vlna tsunami v roce 2011, aby zaplatili 13 bilionů jenů (2,2 bilionu korun) a uznal je odpovědnými za havárii elektrárny, informovala agentura AP. Jedná se o nejvyšší kompenzaci, jaká kdy byla v Japonsku v rámci soudního sporu nařízena.
Jaderná elektrárna Fukušima

Japonská vláda není odpovědná za fukušimskou katastrofu, uvedl soud

Japonský nejvyšší soud dnes rozhodl, že vláda nenese odpovědnost za škody, které v roce 2011 způsobila havárie jaderné elektrárny Fukušima. Elektrárnu vážně poškodilo zemětřesení a přívalová vlna cunami, což způsobilo únik radioaktivity do okolí. Informovala o tom agentura AP.
Fukušima, ilustrační fotografie.

V Japonsku začal soud s provozovatelem Fukušimy, žaluje ho šest lidí

V Tokiu dnes poprvé zasedl soud v případu šesti lidí, kteří kvůli rakovině štítné žlázy zažalovali provozovatele jaderné elektrárny Fukušima, píše agentura AP. Šestice lidí, kteří se v době havárie elektrárny nacházeli v prefektuře Fukušima, nyní po společnosti TEPCO požaduje 616 milionů jenů (asi 112 milionů korun) jako odškodnění.
Jaderná elektrárna Fukušima

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení, postihlo i prefekturu Fukušima

Při zemětřesení o síle 7,3 stupně, které dnes zasáhlo severovýchod Japonska v oblasti Fukušimy, zemřel jeden člověk a dalších sedm desítek utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters. Otřesy byly cítit i v asi 270 kilometrů vzdáleném Tokiu, kde způsobily dočasný výpadek elektřiny ve dvou milionech domácností. Japonská televize NHK informovala též o poškozených budovách a požáru ve městě Fukušima.
Jaderná elektrárna Fukušima

Čína dala najevo vážné znepokojení záměrem Tokia vypustit vodu z Fukušimy

Čína dnes dala najevo vážné znepokojení záměrem Japonska vypustit do moře více než milion tun kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima, zničené v roce 2011 zemětřesením a následným cunami. Podle agentury Reuters mluvčí čínského ministerstva zahraničí informoval, že kvůli tomuto záměru byl na ministerstvo předvolán japonský velvyslanec v Pekingu.
JE Fukušima

Japonský plán vypustit vodu z Fukušimy možná skončí u mezinárodního soudu

Jižní Korea zvažuje, že by se obrátila na mezinárodní soud kvůli rozhodnutí Japonska, které chce do dvou let začít vypouštět do moře více než milion tun kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima. Tu zničilo před deseti let silné zemětřesení a následná vlna cunami. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na jihokorejský prezidentský úřad.
Japonsko

Obnova japonských měst po havárii ve Fukušimě postupuje pomalu

Masakazu Daibo znovu otevřel svou restauraci zaměřenou na speciality z úhořů v malém městečku Namie v severovýchodním Japonsku, které muselo být zcela evakuováno po havárii jaderné elektrárny Fukušima z 11. března 2011. Téměř žádné sousedy ale nemá. Jeho podnik v centru Namie je obklopen opuštěnými budovami a prostranstvími zarostlými plevelem, píše agentura AFP.
Jaderná elektrárna Fukušima

Poškozená jaderná elektrárna Fukušima má zase problém

Ve dvou reaktorech japonské jaderné elektrárny Fukušima zaznamenali po nedávném zemětřesení pokles chladicí vody. Operátor elektrárny dnes podle agentury AP oznámil, že to svědčí o novém poškození zařízení. Pobřeží prefektury Fukušima, kde jaderná elektrárna leží, zasáhlo minulou sobotu zemětřesení o síle 7,3 stupně.
Japonsko

Greenpeace varuje: Voda z Fukušimy vypuštěná do oceánu může poškodit lidskou DNA

Voda z atomové elektrárny v japonské Fukušimě, kterou chce Japonsko vypouštět do moře, může poškodit lidskou DNA. Oznámila to dnes organizace ochránců životního prostředí Greenpeace. S vypouštěním se má začít v roce 2022, protože v té době už nebude místo v nádržích, v nichž se uchovává voda použitá k chlazení reaktorů.
Jaderná elektrárna Fukušima

Japonská vláda plánuje vypustit vodu z Fukušimy do moře

Japonská vláda plánuje vypustit do moře kontaminovanou vodu z jaderné elektrárny Fukušima, kterou před devíti lety zničilo silné zemětřesení a následná vlna cunami. Informovala o tom dnes agentura Kjódó s odvoláním na informované zdroje.
JE Fukušima

Obyvatelé Fukušimy by se měli po letech dočkat odškodnění, rozhodl soud

Odvolací soud v japonském městě Sendai rozhodl, že vláda a energetická firma TEPCO mají vyplatit odškodné obyvatelům Fukušimy za havárii místní jaderné elektrárny v roce 2011. Uvádí to dnes agentura Reuters. Podle soudu vláda a provozovatel jaderné elektrárny tehdy neučinili dostatečné kroky, aby předešli nebezpečí vlny cunami. Během havárie nastal rozsáhlý únik radiace.
Jaderná elektrárna Fukušima

Kontaminovaná voda z Fukušimy zřejmě skončí v oceánu

Skupina expertů, která radí japonské vládě, jak se zbavit vody kontaminované radioaktivním izotopem vodíku ze zničené jaderné elektrárny Fukušima, dnes doporučila její vypuštění do oceánu. Pokud bude tento krok přijat, pak pravděpodobně poplaší sousední země, napsala agentura Reuters.
Japonsko

Japonsko restartuje reaktor v elektrárně Onagawa. Tsunami má zastavit obří zeď

Japonská společnost Tohoku Electric Power získala od příslušného regulátora první povolení k obnově provozu reaktoru v elektrárně Onagawa. Ta se nachází nejblíže epicentra zemětřesení z roku 2011, které spolu s následnou vlnou cunami způsobilo v elektrárně Fukušima nejhorší jaderné neštěstí od výbuchu elektrárny v Černobylu, uvedla agentura Reuters.

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy