MAAE v Japonsku posuzovala plán na vypuštění kontaminované vody z Fukušimy do moře

Delegace Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) tento týden navštívila Japonsko, aby posoudila plány vypustit do moře kontaminovanou vodu z jaderné elektrárny Fukušima, kterou v roce 2011 poničilo zemětřesení a cunami.

Výsledky studie chce MAAE zveřejnit na začátku příštího roku, uvedla dnes agentura Kjódó. Konečné rozhodnutí, zda vypuštění vody z areálu elektrárny do moře povolit, bude na japonských úřadech.

"Před zahájením vypuštění vody vydá MAAE vyčerpávající zprávu obsahující dosud shromážděné poznatky," uvedl vedoucí odborné delegace MAAE Gustavo Caruso. Jeho tým navštívil v uplynulých dnech také areál elektrárny, kde je uskladněn ve velkých nádržích zhruba jeden milion tun kontaminované vody.

Podle Carusa ale delegace nerozhoduje o vypuštění vody. To by mohlo nastat i v případě, že by MAAE dospěla k závěru, že takový krok nedodržuje veškeré mezinárodní parametry. Definitivní rozhodnutí musí učinit japonská vláda.

Japonská vláda a provozovatel elektrárny, společnost TEPCO, loni oznámily plán na vypuštění vody z havarované jaderné elektrárny do moře. Tvrdí, že díky speciálnímu postupu se podařilo výrazně snížit koncentraci radioaktivních prvků. Jedinou výjimkou je radioaktivní tritium. Podle vlády a společnosti bude zátěž pro životní prostředí minimální, pokud vypuštěná voda bude vysoce zředěná a odtok nízký. Operace by měla začít na jaře příštího roku.

Plány ale budí obavy místních rybářů, okolních měst i sousedních států, například Číny a Jižní Koreje. Někteří vědci také upozorňují, že nejsou zatím známé dopady dlouhodobého vystavení lidí nízkým dávkám tritia a doporučují plán odložit.

Silné zemětřesení a cunami způsobily v roce 2011 kolaps chladícího systému jaderné elektrárny ve Fukušimě. To pak způsobilo roztavení tří reaktorů, ze kterých se do okolí rozšířilo obrovského množství radiace. Nahromaděná voda v areálu sloužila především k chlazení reaktorů při zásahu hasičů a záchranářů.

Související

Test severokorejské rakety

Severní Korea odpálila raketu se špionážním satelitem. Brzy po startu selhala

Severní Korea se ve středu neúspěšně pokusila o vyslání satelitu do vesmíru. Podle serveru BBC došlo k nehodě a pádu nosné rakety do moře. Pchjonjang oznámil, že chce co nejrychleji podniknout druhý pokus. Japonské úřady už dříve oznámily, že raketa selhala. Jihokorejská armáda provádí vyšetřování, zda došlo ke zničení nebo havárii nosiče během letu. Informuje o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

Japonsko Jaderná elektrárna Fukušima

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin

Rusko stanovilo podmínky, za jakých obnoví jadernou smlouvu s USA

Rusko, které v únoru zákonem pozastavilo účast na smlouvě Nový START omezující počet jaderných zbraní, je ochotno se k ní vrátit, pokud Washington opustí svůj "nepřátelský postoj."  Dohodu Rusko uzavřelo s USA v roce 2010, Vladimir Putin ale letos podepsal zákon o jejím pozastavení.

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se sešel s Fialou a Babišem. Řešili očekávaný summit NATO

Prezident Petr Pavel tvrdí, že zaznamenal názor, že vláda buď některé věci nekomunikuje dostatečně, nebo, že nejsou vyslyšeny argumenty opozice. Uvedl to po jednání s Petrem Fialou a Andrejem Babišem, na němž řešili nadcházející summit NATO ve Vilniusu a bezpečnostní dohodu se Spojenými státy.

včera

včera

včera

včera

Přelomový vynález dnes slaví svůj den. Jízdní kolo je s námi už stovky let

Od roku 2018 je třetí červnový den Světovým dnem jízdního kola. Má mimo jiné zvýšit popularitu cyklistiky a jízdního kola coby ekologického dopravního prostředku, který může i díky cenové dostupnosti využívat většina lidí na celém světě. Jízdní kolo patří mezi přelomové vynálezy s dlouhou historií, jezdí se na něm již déle než 200 let! 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy