Obyvatelé Fukušimy by se měli po letech dočkat odškodnění, rozhodl soud

Odvolací soud v japonském městě Sendai rozhodl, že vláda a energetická firma TEPCO mají vyplatit odškodné obyvatelům Fukušimy za havárii místní jaderné elektrárny v roce 2011. Uvádí to dnes agentura Reuters. Podle soudu vláda a provozovatel jaderné elektrárny tehdy neučinili dostatečné kroky, aby předešli nebezpečí vlny cunami. Během havárie nastal rozsáhlý únik radiace.

Dnešní rozsudek potvrdil závěry, ke kterým v minulých letech došly soudy nižší instance. Podle soudů vláda a operátor jaderné elektrárny ve Fukušimě, společnost TEPCO, mohli předpovídat riziko cunami na základě poznatků z roku 2002. I přes to ale japonské úřady nepřiměly energetickou společnost ke zvýšení bezpečnosti jaderné elektrárny.

Soud přiznal odškodnění zhruba 3500 účastníkům hromadné žaloby z řad poškozených obyvatel prefektury Fukušima. Vláda a společnost TEPCO by jim měly vyplatit odškodné ve výši jedné miliardy jenů (220 milionů korun). To je dvakrát více než odškodné uznané soudy nižší instance. Rozsudek otevírá dveře dalším žádostem o odškodnění, upozorňuje agentura Reuters.

Japonská vláda již oznámila, že se obrátí na nejvyšší soud. Vláda jakoukoliv odpovědnost za neštěstí dlouhodobě odmítá. Podle ní nebylo možné předpovídat vznik cunami a další okolnosti vedoucí ke katastrofě. Možnost, že podá dovolání, nevyloučila ani firma TEPCO, jejíž majoritním vlastníkem je japonský stát.

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna cunami způsobily 11. března 2011 v prefektuře Fukušima největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik si vyžádal evakuaci asi 160.000 lidí. Po více než devíti letech od havárie zůstává mimo své domovy na 55.000 osob.

Související

Japonsko, ilustrační foto.

Zemětřesení v Japonsku: Otřesy u pobřeží Fukušimy cítili lidé i v Tokiu

Asii zasáhlo ve čtvrtek další zemětřesení. Otřesy o síle šesti stupňů postihly Japonsko u pobřeží regionu Fukušima na severovýchodě země. Informovala o tom agentura Reuters. O den dříve otřáslo silné zemětřesení ostrovem Tchaj-wan, kde zemřelo nejméně devět lidí. Přes 1000 osob utrpělo zranění. 

Více souvisejících

Jaderná elektrárna Fukušima Japonsko odškodnění soudy

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu

Manželka bývalého syrského prezidenta Bašára Asada, Asma al-Asadová, údajně bojuje s leukémií, což je agresivní forma rakoviny kostní dřeně a krve.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy