Japonsko z Fukušimy vypustí vyčištěnou radioaktivní odpadní vodu. Okolní země se bouří, IAEA souhlasí

Japonská vláda oznámila, že jaderná elektrárna Fukušima Daiiči začne do oceánu ve čtvrtek vypouštět radioaktivní odpadní vodu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii sice s plánem souhlasí, proti jsou ale zejména Peking a Soul, které vypuštění této vody vnímají jako ohrožení.

Podle serveru listu New York Times to oznámil premiér Fumio Kišida. Při setkání s vedoucími představiteli japonského rybářského průmyslu slíbil, že „zajistí, aby se rybáři mohli po vypuštění nadále živit“.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) s tímto krokem souhlasí. Vládní plán prý splňuje bezpečnostní standardy. „Vypouštění upravené vody pravděpodobně nepředstavuje vážné ohrožení zdraví lidí,“ míní IAEA.

Vědci jsou ale k plánu kritičtí, stejně tak Čína. „Přijmeme všechna nezbytná opatření k ochraně mořského prostředí, bezpečnosti potravin a veřejného zdraví,“ zní z prohlášení čínské vlády. S vypuštěním nesouhlasí ani velká část veřejnosti v Jižní Koreji a rybářské skupiny v Japonsku. Čínská mediální organizace People’s Daily označila vyčištěnou vodu za „jadernou splaškovou vodu“.

Jižní Korea pro změnu dosud nezrušila zákaz dovozu mořských plodů z okolí Fukušimy. „Nikdo nemůže s jistotou říci ani předpovědět, co vypouštění radioaktivních materiálů do moře po delší dobu přinese,“ zdůraznil jeden z opozičních jihokorejských zákonodárců.

Proti stojí například Národní federace rybářských družstev. „Ačkoli mnoho členů skupiny přijalo ujištění vlády o bezpečnosti vypouštění, zůstává proti kvůli možným dopadům na živobytí rybářů,“ uvedl vedoucí federace Masanobu Sakamoto.

Situace nastává dvanáct let po zemětřesení a tsunami, které vyvolaly trojnásobné roztavení jaderných reaktorů ve Fukušimě. Společnost Tokyo Electric, která má správu elektrárny na starost, dosud nevěděla, co dělat s hromadícími se tunami vody k chlazení jaderných palivových tyčí.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Japonsko Jaderná elektrárna Fukušima

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy