Japonsko z Fukušimy vypustí vyčištěnou radioaktivní odpadní vodu. Okolní země se bouří, IAEA souhlasí

Japonská vláda oznámila, že jaderná elektrárna Fukušima Daiiči začne do oceánu ve čtvrtek vypouštět radioaktivní odpadní vodu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii sice s plánem souhlasí, proti jsou ale zejména Peking a Soul, které vypuštění této vody vnímají jako ohrožení.

Podle serveru listu New York Times to oznámil premiér Fumio Kišida. Při setkání s vedoucími představiteli japonského rybářského průmyslu slíbil, že „zajistí, aby se rybáři mohli po vypuštění nadále živit“.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) s tímto krokem souhlasí. Vládní plán prý splňuje bezpečnostní standardy. „Vypouštění upravené vody pravděpodobně nepředstavuje vážné ohrožení zdraví lidí,“ míní IAEA.

Vědci jsou ale k plánu kritičtí, stejně tak Čína. „Přijmeme všechna nezbytná opatření k ochraně mořského prostředí, bezpečnosti potravin a veřejného zdraví,“ zní z prohlášení čínské vlády. S vypuštěním nesouhlasí ani velká část veřejnosti v Jižní Koreji a rybářské skupiny v Japonsku. Čínská mediální organizace People’s Daily označila vyčištěnou vodu za „jadernou splaškovou vodu“.

Jižní Korea pro změnu dosud nezrušila zákaz dovozu mořských plodů z okolí Fukušimy. „Nikdo nemůže s jistotou říci ani předpovědět, co vypouštění radioaktivních materiálů do moře po delší dobu přinese,“ zdůraznil jeden z opozičních jihokorejských zákonodárců.

Proti stojí například Národní federace rybářských družstev. „Ačkoli mnoho členů skupiny přijalo ujištění vlády o bezpečnosti vypouštění, zůstává proti kvůli možným dopadům na živobytí rybářů,“ uvedl vedoucí federace Masanobu Sakamoto.

Situace nastává dvanáct let po zemětřesení a tsunami, které vyvolaly trojnásobné roztavení jaderných reaktorů ve Fukušimě. Společnost Tokyo Electric, která má správu elektrárny na starost, dosud nevěděla, co dělat s hromadícími se tunami vody k chlazení jaderných palivových tyčí.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Japonsko Jaderná elektrárna Fukušima

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Rusko se nespokojí s příměřím v ukrajinské válce, pokud nebudou splněny jeho požadavky na „právně závazné záruky“. Upozornil na to server Moscow Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy